+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden 18.000 Alem kuranda geçiyormu geçiyorsa mutlaka ınsanoğlunun anlayacağı bir ibretlik vardır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  18.000 Alem kuranda geçiyormu geçiyorsa mutlaka ınsanoğlunun anlayacağı bir ibretlik vardır

  Sual: 18.000 Alem kuranda geçiyormu geçiyorsa mutlaka ınsanoğlunun anlayacağı bir ibretlik vardır fakat yukarda belirtildiği gibi insanların vucudundaki hücrelerde bir alemdir katılıyorum yanlız şu beni düşündürüyor ALLAH c.c. insanların ve cinlerin hizmetine gördümüz yada göremediğimiz herşeyi yaratmıştır dolayısıyla hesaba çekilecek olanda insan cinler ve iblistir diğer canlı cansız hiçbirşey hesaba dahil değildir işte bu sebeple düşünüyorumki 18.000 alem derken hesaba çekilecek alemleri söylüyor olabilirmi yoksaki herbir çeşiti alem olarak ele alırsak bunu insanoğlunun sayabileceğini pek düşünemiyorum ozaman 18000 olmuyor. Bu sebeble ALLAH c.c ve ALLAH rasülünün kuran da yada hadislerinde rakam olarak söylemişmi bahsetmiş ise gerçek anlamı nedir. ? 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  --->: 18.000 Alem kuranda geçiyormu geçiyorsa mutlaka ınsanoğlunun anlayacağı bir ibretlik vardır


  Reklam  Cevap: Kur’anda geçen “ rabbul alemin” tabirinde, alimlerimiz 18.000 alem demişler. Bu rakam kesretten kinayedir. Yani arap edebiyatında 7, 70, 700, 7000, 70.000 veya 18.000, 28.000 gibi sayısal ifadeler çokluğu ifade etmek içindir. Halbuki alimlerimizin çoğuna göre her bir insan her bir hayvan her bir bitki veya her bir melek her bir cin bir alemdir. Hatta her bir hücre başka hücrelere benzememesi dolayısıyla bir alemdir. İşte Allah “ alemlerin Rabbidir” veya “ey habibim! Seni alemlere rahmet olasın diye gönderdik” gibi kur’ani ifadeler tamamıyla tüm kainatı ve içindeki her bir hayat sahibin hatta cansızları da içerisine almaktadır.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 3. aziz83
  Emekli
  Bu ifade kesretten kinayedir, yani çokluk ifade eder. Varlıkları canlı, yarı canlı ve cansız olarak üç alem şeklinde düşünebileceğimiz gibi, bunlardan her birini de binlerce, milyonlarca alt birime ayırabiliriz. Hatta her bir insan bile tek başına bir âlem sayılır.

  “Ben de böyle fehmederim ki: Semavatta binler âlem var. Yıldızların bir kısmı herbiri birer âlem olabilir. Yerde de herbir cins mahlukat, birer âlemdir. Hattâ herbir insan dahi, küçük bir âlemdir. 'Rabbil alemin' tabiri ise, 'Doğrudan doğruya her âlem, Cenab-ı Hakk’ın rububiyetiyle idare ve terbiye ve tedbir edilir' demektir.”(Mektubat, 26. Mektub)

  Farklı sınıflandırmalarla alemlerin sayısı da değişir. Mesela, varlık alemini “gayb ve şahadet alemi (görünmeyen ve görünen alem)” şeklinde sınıflandırdığımızda on sekiz bin alem ikiye iner.

 4. Misafir
  Allah razı olsun bizi bilgilendirdiğin için.. Benim dikkatimi çeken : 18 bin alemi araştıran yabancı uyruklu bir insan. Bu şahıs öyle kapsamlı araştırma yapmasına ramen herhangi bir somut olguya rastlamamıştır. En sonunda bir yaprakda ;
  Le ilahe illallah muhammeden resulullah yazısına rast gelmiştir. Şüphesiz ALLAH herşeye hakimdir o istedikden sonra herşey olur..

 5. Misafir
  Arkadaşlar soruda Kur'an'da birebir "18000 alem vardır" diye yazıyor mu diye soruyor. Sizin cevaplarınızın soruyla tek alakası, "alimlerin dediğine göre mecazi çokluk ifade eder" demek olması. Hangi ayette, yada hangi hadiste geçiyor? Yani bilen varsa böyle bir ayet yada hadis, ben de dört gözle bekliyorum nerede geçtiğini.

  Verdiğiniz cevaplar için ayrıca teşekkür ederim. Çok aydınlatıcı oldu.

 6. Misafir
  Hiç bir ayette 18000 alem geçmez sadece alemlerin rabbi diye geçer bu 18000 alem olgusu 20 yıl kadar önce astronomların başak süper kümesini keşfetmesinden sonra din alimlerinin ortaya attığı bir safsata yani bunlar kuranda vardı demeye getirdiler bunun üzerine bilim insanları kuranda kapsamlı bir araştırma yaptılar ama hiç bir ayette veya surede bu rakama veya ifadeye radtlamadilar daha sonra alimler yalanlarının ortaya cıktığını anlayınca ayet ve surelerinin toplamının 18000 olduğunu bununda her bir alemi temsil ettiğini söylediler. Arkadaşlar ben eski bir din talebesiyim babam da ama babam bile gençliğinde böylebir söylem ile karşılaşmadığını bu söylemin son zamanlarda ortaya çıktığını söyledi yani bu alemler sallama kuranda böyle birşey yok...

 7. Misafir
  Kuranda olmayan şeyleri varmış gibi yapa yapa kafaları karıştırıyorlar. Bunların yatacak yerleri yok.

+ Yorum Gönder
18 bin alem ayeti,  18000 alem,  kuranda kaç alemden bahsediliyor,  kaç alem var,  18 bin alem,  18000 alem nedir,  18000 alemin efendisi