+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ebu Talipin imanı hakkında görüşler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Ebu Talipin imanı hakkında görüşler

  Sual: selam
  kisaca soyle yazim bakiyorum ki cennet cehennem birilerinin emrindedir allahin isinede karisir olduk. acaba allah resulu amcasindan razimi yoksa diyilmi . hem diyelim ki diyil bize faydasi ne zarari ne. muslumanlari boyle bolmek parcalamak niye. sevenleri uzmek niye. hem ebi talibin cehennemde olacagini diyenlere allah katindan vahiymigeliyor. acaba Hz fatimaya zulm edewnler dayak atanlar .
  hz fatimanin evini yakmaya gelenler olumune sebep olanlarin hallerini neden yazmiyorlar sahabelerin en onlerinde yer verip cennetin en guzel yerlerine koyuyorlar. hani cennet kadinlarinin hanimefendisiydi hani cennetle mujdelenmisdi. hani ellah resulunun kiziydi hani cennet gencleri hasan ve huseyinin anasiydi. hani peygamberin canim ciyerim goz bebegiydi. boyle birini dovenlere neden yer verilmiyor neden saklatiliyor. acaba ayiretde onlar mukafatmi dagitacaklar. ki onlari kotuyupda. ebu talip imanlimiydi imansizmiydi. a;;ah ebu talibin elinden dutupda cennetine koyarsa ona karsi gelecek kim ola bilir ki.
  allaha emanet olun dilerim ki tek tip kaynaklardan diyil butun cesitli kaynaklardan okur faydalanirda daha genis dusunursunuz. allaha emanet olun. dindar. ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: ebu talipin imani hakinda gorus.


  Reklam  Cevap: Ebu Talip'in imanla gitmiş midir?


  "Diyorsunuz ki: "Amcası Ebu Talib'in imanı hakkında esah nedir?"

  "Elcevap: Ehl-i teşeyyu' (Şia olanlar), imanına kail; Ehl-i Sünnetin ekserîsi imanına kail değiller. Fakat benim kalbime gelen budur:"

  "Ebu Talib, Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın risaletini değil, şahsını, zâtını gayet ciddî severdi. Onun o gayet ciddî, o şahsî şefkati ve muhabbeti, elbette zayie gitmeyecektir. Evet, ciddî bir surette Cenâb-ı Hakk'ın Habib-i Ekrem'ini sevmiş ve himaye etmiş ve taraftarlık göstermiş olan Ebu Talib'in, inkâra ve inada değil, belki hicab ve asabiyet-i kavmiye gibi hissiyata binaen makbul bir iman getirmemesi üzerine, cehenneme gitse de, yine cehennem içinde bir nevi hususî cenneti, onun hasenatına mükâfaten halk edebilir. Kışta bazı yerde baharı halk ettiği ve zindanda, uyku vasıtasıyla, bazı adamlara zindanı saraya çevirdiği gibi, hususî cehennemi, hususî bir nevi cennete çevirebilir. Ve'l-ilmü indallah. Lâ ya'lemu'l-ğaybe illâllah." (Mektubat, s.387).

  Ebu'l-Bahteri (Said b. Firuz) hadis ravilerinden biridir. Genellikle hadis âlimleri onu "sika-doğru/dürüst kimse" olarak kabul ediyorlar. Kendisinde biraz teşeyyü(şialık) vardı. Herkes gibi onun da kusurları olabilir. O da normal müminlerden biridir. Diğer müminler için olduğu gibi, onun da akıbetini ancak Allah bilir. Bize düşen, müminlere hüsnüzan etmektir. (hayatı için bk. İbn Hacer, Tehzip, IV/72-73).


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
  *

 3. Misafir
  ebu talibin iman etmediği hem kitapla hem sünnetle sabittir.

+ Yorum Gönder