Konusunu Oylayın.: Kavga ve sinir anında boşanma

5 üzerinden 4.92 | Toplam : 13 kişi
Kavga ve sinir anında boşanma
 1. 05.Kasım.2010, 19:27
  1
  Misafir

  Kavga ve sinir anında boşanma


  Kavga ve sinir anında boşanma Mumsema selamun aleykum arkadaslar4 senelık evlıyım esım kavga anında benı bosadı fakat kavvga anında ynımızda sahıt yoktu barıstık daha sonra yıne kavga anında bosadı daha sonra sahıt yok dıye tekrar barıstık esım benı aldattı ve ben bunu ogrenınce zorla bosattım kendımı fakat kendısı ıstemıodu benım canımın saglıgı soz konusu dıye bosadı bız bosanmısmı olyoruz ama hıc bırınde sahıtte yoktu ve ıkı kızgınlıkla bırıde zorla olan bosanmaydı


 2. 05.Kasım.2010, 19:27
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  selamun aleykum arkadaslar4 senelık evlıyım esım kavga anında benı bosadı fakat kavvga anında ynımızda sahıt yoktu barıstık daha sonra yıne kavga anında bosadı daha sonra sahıt yok dıye tekrar barıstık esım benı aldattı ve ben bunu ogrenınce zorla bosattım kendımı fakat kendısı ıstemıodu benım canımın saglıgı soz konusu dıye bosadı bız bosanmısmı olyoruz ama hıc bırınde sahıtte yoktu ve ıkı kızgınlıkla bırıde zorla olan bosanmaydı

 3. 06.Kasım.2010, 00:11
  2
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 26,800
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Kavga ve sinir anında boşanma
  Aleykum selam. Boşanmak için yani talakların gitmesi için şahit bulunmasına gerek yoktur. Eğer bu durum 3 sefer ayrı ayrı zamanlarda gerçekleşmişse 3 talakın tamamı gider ve eşler birbirlerine artık tekrar nikah kıyamayacak şekilde haram olurlar.


 4. 06.Kasım.2010, 00:11
  2
  Yönetici  Aleykum selam. Boşanmak için yani talakların gitmesi için şahit bulunmasına gerek yoktur. Eğer bu durum 3 sefer ayrı ayrı zamanlarda gerçekleşmişse 3 talakın tamamı gider ve eşler birbirlerine artık tekrar nikah kıyamayacak şekilde haram olurlar.

 5. 06.Kasım.2010, 00:20
  3
  rana
  Aciz Kul

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 07.Temmuz.2007
  Üye No: 5879
  Mesaj Sayısı: 5,589
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 69
  Bulunduğu yer: Almanya

  --->: Kavga ve sinir anında boşanma

  Sual: Dinimizde boşanmak hakkında geniş bilgi verir misiniz?

  CEVAP
  1- Boşamak için kullanılan kelimeleri erkeğin hanımına karşı söylemesi ile talak yani boşama hasıl olur. Boşamak için kullanılan sözler iki çeşittir: Açık sözler ve Kinayeli sözler.

  "Sen benden boş ol", "Ben seni boşadım" gibi sözler açık sözdür. Bu sözleri, şaka olarak veya şaşırarak da söylediği anda, manasını bilmese bile, boşamış olur.

  "Seni bıraktım, seni terk ettim" kelimeleri açık söz kabul edilir. Bir veya iki defa böyle açık sözle boşamaya, yani geri dönüşü mümkün olan boşamaya talak-ı rici denir. Ama yine de üç haktan biri gitmiş olur. Bu sözlerden herhangi biri bir defa söylendiğinde, pişman olunmuşsa, eski nikaha dönmek niyetiyle hanımının elini tutar veya öperse, tekrar nikah yapmadan iki bağ ile evliliğe devam eder.

  2- Evlilikte üç bağ vardır. Yani, boşama sözleri üç defa tekrarlanırsa, "Seni boşadım, boşadım, boşadım" derse, veya "Seni üç defa boşadım" derse üç bağı birden koparmış, geri dönüşü olmayacak şekilde boşamış olur. Böyle üç kere boşayınca talak-ı rici, talak-ı baine dönmüş olur.

  3- "Babanın evine git!", "Defol git!", "Cehenneme git!", "Senin kocan değilim artık" gibi, başka manalarda da kullanılan sözler kinayeli, kapalı sözlerdir. Bu sözler, boşamak niyeti ile söyleyince boşamış olur. Buna bain talak, yani iddet müddeti içinde geri dönüşü olmayan kesin boşama denir.

  Bu şekilde boşamada, iddet müddeti geçip yeniden nikah yapılmadıkça bir araya gelinemez.

  4- Kayınpederine "Ben senin kızını istemem, kime ister ise varsın" demek ve hanımı gezmek için izin istediğinde, "Ben seni ip ile bağlamadım git", "İstediğin yere gidersin. Bana hanım olmazsın" veya "Artık ben seni istemem”, "Seni boşamak istiyorum" gibi şeyler söylese, boşamak niyet etmedikçe, boşamış olmaz.

  5- "Şart olsun", "Dilediğini yap!" sözleri, boşamak manasına kullanılan yerlerde, hanımına böyle söyleyince, niyet etmese bile, bir bain talak olur.

  6- Hanımına, anam, kızım, kardeşim demekle boşama olmaz. Fakat (Şimdiden sonra anam, kızım veya kardeşim ol) derse boşama olur. Bu bir talak-ı bain olur.

  7- Kinayeli sözle boşamada, bain talak iddetinde, hanımının odasına giremez. Kadın süslenemez, koku sürünemez, yabancı kadın gibi talak veren kocasından uzak durur. İddet sonunda yeniden nikah lazımdır.

  8- Boşamada, sayı bildirilmezse bir boşama olur. Üç veya fazla sayı söylerse, üç talak ile boşamış olur. "Bedenimdeki kıllar adedince" veya "Denizdeki balıklar adedince" yahut "Gökteki yıldızlar kadar" veya "Üçten dokuza" deyince, yine üç boşama olur.

  9- Hanımını boşayan erkeğin akıllı ve uyanık olması gerekir. Sarhoşun, hastanın ve tehdit edilenin sözü ile veya mektubu ile, e-maili ile, faksı ile boşama geçerli olur. Bunlar kadının eline vardığı anda, boş olur. Yani kadın bu boşamayı öğrenince, haberdar olunca boşama gerçekleşmiş olur.

  10- Delinin, bunağın, baygının, uyuyanın ve hastalıkla ve kızarak dalgın olanın söylemesi ile boşama olmaz. Kızarak dalgın olmak, söylediğini bilmemek demektir. Bu da iki türlü olur:

  a) Manasını bilmeden, kast ve arzu etmeden söyleyince, boşama olmaz. Bu kinaye sözler içindir. Yoksa açık kelime ile yani seni boşadım dese, kast ve arzusu olmasa bile yine talak vaki olur.

  b) Manasını bilerek ve isteyerek söyleyip, sonra söylediğini bilmemek, hatırlamamaktır. Bu sözünü iki şahit işitip, sonra söylerlerse, boşama olur. Yani seni boşadım der, fakat sonra bunu hiç hatırlamaz, sen böyle demiştin denilince hayır ben hiç hatırlamıyorum, böyle bir şey söylemedim derse, eğer iki şahit, evet biz duyduk bu hanımını boşadı derse, o zaman boşama vuku bulur. Demezlerse, adam inkâr ettiği için boşama vaki olmaz.

  11- Hiç ilişki olmamış veya bir odada veya tenha bir yerde hiç beraber kalınmamış ise, bir kere boşayınca, kadın iddet beklemeden aynı gün bile, başkası ile evlenebilir.

  12- Kocasına veya başkalarına dili ile, hareketleri ile sıkıntı veren, herhangi bir farzı yapmayan, mesela farz namazları kılmayan, fuhuş şüphe olunan kadını boşamak şart değildir müstehaptır, boşamak iyi olur.

  13- Farzı yapmayan mesela namazın farz olduğuna inandığı halde kılmayan kadını boşamamak günah değildir. Kocasının ona güzellikle namaz kıldırmaya çalışması gerekir, çalışmazsa günaha girer.

  Evlilik vazifesini yapamayan, mesela büyü yapılmış, ilişkiden aciz olan erkeğin hanımı ayrılmak isterse, bunu boşaması vacip olur.

  14- Hanımına başka başka üç zamanda birer kere boşarsa veya bir defa, "Üç kere boşadım" derse, geri dönüşü olmayacak şekilde nikah bozulmuş olur.

  Bu kadını tekrar alabilmek için, hulle lazım olur. Hulle demek, kadın başka erkekle nikahlanıp, düğün olup, ilişki olup, o erkek de boşayıp ve bundan sonra, tekrar iddet zamanı geçmek demektir. Ancak bundan sonra, birinci kocası yeni bir nikah ile tekrar alabilir.

  Bu ise, bir erkek için zillettir, aşağılıktır. Allahü teâlâ, erkeklere boşamak hakkını verdi ise de, bu hakkı gelişi güzel kullanmamaları ve kadınlar, erkeklerin elinde oyuncak olmamaları için, erkeklere bu hulle zilletini yüklemiştir. Hulle korkusundan müslüman bir erkek, boşama lafını ağzına bile alamaz. Aile arasında boşanmak lafı, şakası olamaz.

  15- Korkutmak için şaka için de olsa boşama sözlerini hiç kullanmamalıdır. Hatta ayrılmaya karar verilse bile yine bu kelimeleri kullanmamalıdır. Daha sonra ayrılmaktan vazgeçilebilir. Yakınları ile dostları ile istişare edip ayrılmaya kesin karar verildikten sonra bir talak vermelidir. Hiçbir zaman üç talak birden vermemelidir. Zaten üç talak birden vermek günahtır. Hayat şartları insanı birçok şeye katlanmayı gerektirebilir. Olmaz denilen şey olabilir. Bir talakla boşama yapılırsa kapı tamamen kapatılmamış olur. Boşamamak bir risk getirmez; ancak boşamak hele üç talak vermek çok büyük risktir. Telafisi mümkün olmayabilir.


  Sual: Nikahı bozan şeyler nelerdir?
  CEVAP
  Boşadım demek, boşamak niyetiyle kinaye sözler söylemek, mesela hanımına çık git demek. Bir de küfre düşürücü söz söylemek.

  Sual: Hanıma çık git (defol git) dedi isek nikah bozulur mu?
  CEVAP
  Def ol git demekle nikah bozulmaz. Eğer niyeti boşamak ise, yani artık senden ayrıldım, boş ol anlamında ise, o zaman bir talak-ı bain olur. İddet müddeti geçtikten sonra nikah etmek gerekir.

  Sual: İnsan hanımı ile tartışma esnasında ben seni bıraktım derse nikah bozulur mu yoksa boşadım demediği müddetçe nikah bozulmaz mı?
  CEVAP
  Bıraktım = boşadım demektir. Bir talakla boşamış olur.

  Sual: İnsan elfaz-ı küfür söyleyince imanı ve nikahı gidiyor mu?
  CEVAP
  Evet imanı da nikahı da gidiyor.
  Boşamak ayrı, küfre düşmek ayrı. Bu talak sayılmıyor. Yani bağın biri kopmuyor. Bin kere küfre düşse bin kere nikah tazelemek gerekir, fakat bu talak sayılmaz.

  Sual: Boşamada iddet süresi ne kadardır?
  CEVAP
  Hanefi’de ilk temizlik başından, üçüncü hayzın sonuna kadar olan zamandır.

  Sual: Bir talak-ı bain olunca, bir boşama olduğunda, iddet müddeti boyunca bu karı koca ayrı mı olurlar? Aynı evde kalabilirler mi? Konuşmaları, görüşmeleri, uygun olur mu?
  CEVAP
  Aynen yabancı gibi olur. Adam fasıksa aynı evde beraber kalmamalıdır. Salih ise haramdan korkacağı için aynı evde kalabilir. Ancak yabancı gibi durur. Zaruretsiz konuşamazlar. Oturup beraberce yemek bile yemeleri caiz olmaz.

  Sual: Üçten dokuza şart etmek nedir? Dinimizce sakıncası nedir? Böyle şart edenin ne yapması gerekir?
  CEVAP
  Üçten dokuza demek galattır, abartmalıdır. Hepsi üçtür fazlası fazladır. Üç talakla hanım boşanınca bir daha o erkekle evlenemez.

  Sual: Erkek talak verse, hanım duymadığı müddetçe, boş olur mu?
  CEVAP
  Hayır.

  Sual: Biri, hanımını herkesin yanında boşasa, hanımı bunu 20 yıl sonra duysa, 20 yıl sonra mı boş olur?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Kinayeli sözle hanımını boşayan, sonra bunu kasten inkâr etse, yine boşamış olur mu?
  CEVAP
  Evet boşamış olur.

  Sual: Talak-ı rici ile boşayan, boşadığını hatırlatmak niyetiyle, birkaç defa (Artık işin bitmiştir) dese, talak-ı selase olur mu?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Hanıma (Senden ayrılmak istiyorum) demekle talak olur mu?
  CEVAP
  İstiyorum demekle talak olmaz.

  Sual: İki talak-ı bainden sonra bir talak-ı rici verilse, üç talak olur mu?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Kayınpedere boşamak niyetiyle (Kızını götür) dedim. Hanım duymazsa talak vaki olur mu?
  CEVAP
  Olmaz.

  Sual: Hanıma (İzmir’e varınca seni boşayacağım) dedim. Böyle söylemekle talak vaki oldu mu?
  CEVAP
  Hayır. İstikbal manasındaki sözle, talak vaki olmaz.

  Sorularla İslami Editör


 6. 06.Kasım.2010, 00:20
  3
  Aciz Kul
  Sual: Dinimizde boşanmak hakkında geniş bilgi verir misiniz?

  CEVAP
  1- Boşamak için kullanılan kelimeleri erkeğin hanımına karşı söylemesi ile talak yani boşama hasıl olur. Boşamak için kullanılan sözler iki çeşittir: Açık sözler ve Kinayeli sözler.

  "Sen benden boş ol", "Ben seni boşadım" gibi sözler açık sözdür. Bu sözleri, şaka olarak veya şaşırarak da söylediği anda, manasını bilmese bile, boşamış olur.

  "Seni bıraktım, seni terk ettim" kelimeleri açık söz kabul edilir. Bir veya iki defa böyle açık sözle boşamaya, yani geri dönüşü mümkün olan boşamaya talak-ı rici denir. Ama yine de üç haktan biri gitmiş olur. Bu sözlerden herhangi biri bir defa söylendiğinde, pişman olunmuşsa, eski nikaha dönmek niyetiyle hanımının elini tutar veya öperse, tekrar nikah yapmadan iki bağ ile evliliğe devam eder.

  2- Evlilikte üç bağ vardır. Yani, boşama sözleri üç defa tekrarlanırsa, "Seni boşadım, boşadım, boşadım" derse, veya "Seni üç defa boşadım" derse üç bağı birden koparmış, geri dönüşü olmayacak şekilde boşamış olur. Böyle üç kere boşayınca talak-ı rici, talak-ı baine dönmüş olur.

  3- "Babanın evine git!", "Defol git!", "Cehenneme git!", "Senin kocan değilim artık" gibi, başka manalarda da kullanılan sözler kinayeli, kapalı sözlerdir. Bu sözler, boşamak niyeti ile söyleyince boşamış olur. Buna bain talak, yani iddet müddeti içinde geri dönüşü olmayan kesin boşama denir.

  Bu şekilde boşamada, iddet müddeti geçip yeniden nikah yapılmadıkça bir araya gelinemez.

  4- Kayınpederine "Ben senin kızını istemem, kime ister ise varsın" demek ve hanımı gezmek için izin istediğinde, "Ben seni ip ile bağlamadım git", "İstediğin yere gidersin. Bana hanım olmazsın" veya "Artık ben seni istemem”, "Seni boşamak istiyorum" gibi şeyler söylese, boşamak niyet etmedikçe, boşamış olmaz.

  5- "Şart olsun", "Dilediğini yap!" sözleri, boşamak manasına kullanılan yerlerde, hanımına böyle söyleyince, niyet etmese bile, bir bain talak olur.

  6- Hanımına, anam, kızım, kardeşim demekle boşama olmaz. Fakat (Şimdiden sonra anam, kızım veya kardeşim ol) derse boşama olur. Bu bir talak-ı bain olur.

  7- Kinayeli sözle boşamada, bain talak iddetinde, hanımının odasına giremez. Kadın süslenemez, koku sürünemez, yabancı kadın gibi talak veren kocasından uzak durur. İddet sonunda yeniden nikah lazımdır.

  8- Boşamada, sayı bildirilmezse bir boşama olur. Üç veya fazla sayı söylerse, üç talak ile boşamış olur. "Bedenimdeki kıllar adedince" veya "Denizdeki balıklar adedince" yahut "Gökteki yıldızlar kadar" veya "Üçten dokuza" deyince, yine üç boşama olur.

  9- Hanımını boşayan erkeğin akıllı ve uyanık olması gerekir. Sarhoşun, hastanın ve tehdit edilenin sözü ile veya mektubu ile, e-maili ile, faksı ile boşama geçerli olur. Bunlar kadının eline vardığı anda, boş olur. Yani kadın bu boşamayı öğrenince, haberdar olunca boşama gerçekleşmiş olur.

  10- Delinin, bunağın, baygının, uyuyanın ve hastalıkla ve kızarak dalgın olanın söylemesi ile boşama olmaz. Kızarak dalgın olmak, söylediğini bilmemek demektir. Bu da iki türlü olur:

  a) Manasını bilmeden, kast ve arzu etmeden söyleyince, boşama olmaz. Bu kinaye sözler içindir. Yoksa açık kelime ile yani seni boşadım dese, kast ve arzusu olmasa bile yine talak vaki olur.

  b) Manasını bilerek ve isteyerek söyleyip, sonra söylediğini bilmemek, hatırlamamaktır. Bu sözünü iki şahit işitip, sonra söylerlerse, boşama olur. Yani seni boşadım der, fakat sonra bunu hiç hatırlamaz, sen böyle demiştin denilince hayır ben hiç hatırlamıyorum, böyle bir şey söylemedim derse, eğer iki şahit, evet biz duyduk bu hanımını boşadı derse, o zaman boşama vuku bulur. Demezlerse, adam inkâr ettiği için boşama vaki olmaz.

  11- Hiç ilişki olmamış veya bir odada veya tenha bir yerde hiç beraber kalınmamış ise, bir kere boşayınca, kadın iddet beklemeden aynı gün bile, başkası ile evlenebilir.

  12- Kocasına veya başkalarına dili ile, hareketleri ile sıkıntı veren, herhangi bir farzı yapmayan, mesela farz namazları kılmayan, fuhuş şüphe olunan kadını boşamak şart değildir müstehaptır, boşamak iyi olur.

  13- Farzı yapmayan mesela namazın farz olduğuna inandığı halde kılmayan kadını boşamamak günah değildir. Kocasının ona güzellikle namaz kıldırmaya çalışması gerekir, çalışmazsa günaha girer.

  Evlilik vazifesini yapamayan, mesela büyü yapılmış, ilişkiden aciz olan erkeğin hanımı ayrılmak isterse, bunu boşaması vacip olur.

  14- Hanımına başka başka üç zamanda birer kere boşarsa veya bir defa, "Üç kere boşadım" derse, geri dönüşü olmayacak şekilde nikah bozulmuş olur.

  Bu kadını tekrar alabilmek için, hulle lazım olur. Hulle demek, kadın başka erkekle nikahlanıp, düğün olup, ilişki olup, o erkek de boşayıp ve bundan sonra, tekrar iddet zamanı geçmek demektir. Ancak bundan sonra, birinci kocası yeni bir nikah ile tekrar alabilir.

  Bu ise, bir erkek için zillettir, aşağılıktır. Allahü teâlâ, erkeklere boşamak hakkını verdi ise de, bu hakkı gelişi güzel kullanmamaları ve kadınlar, erkeklerin elinde oyuncak olmamaları için, erkeklere bu hulle zilletini yüklemiştir. Hulle korkusundan müslüman bir erkek, boşama lafını ağzına bile alamaz. Aile arasında boşanmak lafı, şakası olamaz.

  15- Korkutmak için şaka için de olsa boşama sözlerini hiç kullanmamalıdır. Hatta ayrılmaya karar verilse bile yine bu kelimeleri kullanmamalıdır. Daha sonra ayrılmaktan vazgeçilebilir. Yakınları ile dostları ile istişare edip ayrılmaya kesin karar verildikten sonra bir talak vermelidir. Hiçbir zaman üç talak birden vermemelidir. Zaten üç talak birden vermek günahtır. Hayat şartları insanı birçok şeye katlanmayı gerektirebilir. Olmaz denilen şey olabilir. Bir talakla boşama yapılırsa kapı tamamen kapatılmamış olur. Boşamamak bir risk getirmez; ancak boşamak hele üç talak vermek çok büyük risktir. Telafisi mümkün olmayabilir.


  Sual: Nikahı bozan şeyler nelerdir?
  CEVAP
  Boşadım demek, boşamak niyetiyle kinaye sözler söylemek, mesela hanımına çık git demek. Bir de küfre düşürücü söz söylemek.

  Sual: Hanıma çık git (defol git) dedi isek nikah bozulur mu?
  CEVAP
  Def ol git demekle nikah bozulmaz. Eğer niyeti boşamak ise, yani artık senden ayrıldım, boş ol anlamında ise, o zaman bir talak-ı bain olur. İddet müddeti geçtikten sonra nikah etmek gerekir.

  Sual: İnsan hanımı ile tartışma esnasında ben seni bıraktım derse nikah bozulur mu yoksa boşadım demediği müddetçe nikah bozulmaz mı?
  CEVAP
  Bıraktım = boşadım demektir. Bir talakla boşamış olur.

  Sual: İnsan elfaz-ı küfür söyleyince imanı ve nikahı gidiyor mu?
  CEVAP
  Evet imanı da nikahı da gidiyor.
  Boşamak ayrı, küfre düşmek ayrı. Bu talak sayılmıyor. Yani bağın biri kopmuyor. Bin kere küfre düşse bin kere nikah tazelemek gerekir, fakat bu talak sayılmaz.

  Sual: Boşamada iddet süresi ne kadardır?
  CEVAP
  Hanefi’de ilk temizlik başından, üçüncü hayzın sonuna kadar olan zamandır.

  Sual: Bir talak-ı bain olunca, bir boşama olduğunda, iddet müddeti boyunca bu karı koca ayrı mı olurlar? Aynı evde kalabilirler mi? Konuşmaları, görüşmeleri, uygun olur mu?
  CEVAP
  Aynen yabancı gibi olur. Adam fasıksa aynı evde beraber kalmamalıdır. Salih ise haramdan korkacağı için aynı evde kalabilir. Ancak yabancı gibi durur. Zaruretsiz konuşamazlar. Oturup beraberce yemek bile yemeleri caiz olmaz.

  Sual: Üçten dokuza şart etmek nedir? Dinimizce sakıncası nedir? Böyle şart edenin ne yapması gerekir?
  CEVAP
  Üçten dokuza demek galattır, abartmalıdır. Hepsi üçtür fazlası fazladır. Üç talakla hanım boşanınca bir daha o erkekle evlenemez.

  Sual: Erkek talak verse, hanım duymadığı müddetçe, boş olur mu?
  CEVAP
  Hayır.

  Sual: Biri, hanımını herkesin yanında boşasa, hanımı bunu 20 yıl sonra duysa, 20 yıl sonra mı boş olur?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Kinayeli sözle hanımını boşayan, sonra bunu kasten inkâr etse, yine boşamış olur mu?
  CEVAP
  Evet boşamış olur.

  Sual: Talak-ı rici ile boşayan, boşadığını hatırlatmak niyetiyle, birkaç defa (Artık işin bitmiştir) dese, talak-ı selase olur mu?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Hanıma (Senden ayrılmak istiyorum) demekle talak olur mu?
  CEVAP
  İstiyorum demekle talak olmaz.

  Sual: İki talak-ı bainden sonra bir talak-ı rici verilse, üç talak olur mu?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Kayınpedere boşamak niyetiyle (Kızını götür) dedim. Hanım duymazsa talak vaki olur mu?
  CEVAP
  Olmaz.

  Sual: Hanıma (İzmir’e varınca seni boşayacağım) dedim. Böyle söylemekle talak vaki oldu mu?
  CEVAP
  Hayır. İstikbal manasındaki sözle, talak vaki olmaz.

  Sorularla İslami Editör

 7. 18.Nisan.2015, 23:37
  4
  Misafir

  Cevap: Kavga ve sinir anında boşanma

  kardeş hulle başkasıyla evlendiği zaman adamın karısı oluyor öbürü alsın diye evlenirse allah ı kandırmış olur unutmayın

  insan ancak kendini kandırır ve hülle caiz değildir zaten yapsanda bir anlamı yok.


 8. 18.Nisan.2015, 23:37
  4
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  kardeş hulle başkasıyla evlendiği zaman adamın karısı oluyor öbürü alsın diye evlenirse allah ı kandırmış olur unutmayın

  insan ancak kendini kandırır ve hülle caiz değildir zaten yapsanda bir anlamı yok.

 9. 19.Şubat.2016, 22:47
  5
  Misafir

  Cevap: Kavga ve sinir anında boşanma

  Sinir aninda eşim boş oldu dedi on ben çok üstüne gidip onu kickirtim uzuntuden ikimizde maf olduk öyle Fetvalar varki neye inancaz bilmiyorum ne olur doğru bilgi verin


 10. 19.Şubat.2016, 22:47
  5
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Sinir aninda eşim boş oldu dedi on ben çok üstüne gidip onu kickirtim uzuntuden ikimizde maf olduk öyle Fetvalar varki neye inancaz bilmiyorum ne olur doğru bilgi verin

 11. 20.Şubat.2016, 01:22
  6
  Şema
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Mart.2007
  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 9,307
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 103

  Cevap: Kavga ve sinir anında boşanma

  sinir anında boş ol demek
  Alıntı
  öyle Fetvalar varki neye inancaz bilmiyorum ne olur doğru bilgi verin
  sinir boşanması geçerli değildir.


 12. 20.Şubat.2016, 01:22
  6
  Moderatör
  sinir anında boş ol demek
  Alıntı
  öyle Fetvalar varki neye inancaz bilmiyorum ne olur doğru bilgi verin
  sinir boşanması geçerli değildir.

 13. 08.Mart.2016, 23:33
  7
  Misafir

  Cevap: Kavga ve sinir anında boşanma

  Slm ben karıma sinir anında orda kapı orda avukat dedim nikah düşmüş olurmu


 14. 08.Mart.2016, 23:33
  7
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Slm ben karıma sinir anında orda kapı orda avukat dedim nikah düşmüş olurmu

 15. 10.Mart.2016, 13:33
  8
  Şema
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Mart.2007
  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 9,307
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 103

  Cevap: Kavga ve sinir anında boşanma

  Alıntı
  sinir anında orda kapı orda avukat dedim nikah düşmüş olurmu
  Yukarda yazdım sinirle söylenen sözler geçersizdir.
  Geçerli ols bile tehdit amaçlı söylenirse talak düşmez.


 16. 10.Mart.2016, 13:33
  8
  Moderatör
  Alıntı
  sinir anında orda kapı orda avukat dedim nikah düşmüş olurmu
  Yukarda yazdım sinirle söylenen sözler geçersizdir.
  Geçerli ols bile tehdit amaçlı söylenirse talak düşmez.

 17. 22.Haziran.2016, 03:04
  9
  Misafir

  Cevap: Kavga ve sinir anında boşanma

  Selamun Aleykum hayırlı Ramazanlar. Ben daha yeni öğrendim her ne olursa olsun boş ol lafzını kullanmak nikahı düşürür diye. Bana bir hoca sinir anında söylendiği takdirde talak olmuş olmaz demişti. Ve eşimle tartışmalarımda ben birkaç kez demiştim fakat işin aslını bilmiyordum. Şu anda çok zor durumdayım. Nikah düşmüş oluyor mu ? Ne yapmalıyım detaylı ilgi veriri misiniz lütfen.


 18. 22.Haziran.2016, 03:04
  9
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Selamun Aleykum hayırlı Ramazanlar. Ben daha yeni öğrendim her ne olursa olsun boş ol lafzını kullanmak nikahı düşürür diye. Bana bir hoca sinir anında söylendiği takdirde talak olmuş olmaz demişti. Ve eşimle tartışmalarımda ben birkaç kez demiştim fakat işin aslını bilmiyordum. Şu anda çok zor durumdayım. Nikah düşmüş oluyor mu ? Ne yapmalıyım detaylı ilgi veriri misiniz lütfen.

 19. 26.Haziran.2016, 01:45
  10
  mum
  Administrator

  Profili:
  mum
  Üyelik Tarihi: 20.Ocak.2007
  Üye No: 2
  Mesaj Sayısı: 9,043
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Cevap: Kavga ve sinir anında boşanma

  Sinir anında söyleyip hemen söylenen boşanma sözünden pişman olmak nikahı düşürmez.


 20. 26.Haziran.2016, 01:45
  10
  mum
  Administrator
  Sinir anında söyleyip hemen söylenen boşanma sözünden pişman olmak nikahı düşürmez.

 21. 16.Eylül.2016, 11:16
  11
  Misafir

  Yorum: Kavga ve sinir anında boşanma

  Esim ilk evlendigimiz sen kavga esnasinda bana seni bosuyorum dedi.7 sene sonra siddetli bir tartismamiz oldu ve esimin gozleri dondu bianda bana bos ol dedi ve arfindan bos olun ikincisi i dedirtme bana dedi.ben o ikinciyi tehdit amacli dedim dedi.ilk soyledigim bosamayida hatirlamiyorum yok oyle biraey diyor.cok pisman bianda cikti agzimdan diyor ne yapacagimi sastim benim kac nikahim gitti


 22. 16.Eylül.2016, 11:16
  11
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
  Esim ilk evlendigimiz sen kavga esnasinda bana seni bosuyorum dedi.7 sene sonra siddetli bir tartismamiz oldu ve esimin gozleri dondu bianda bana bos ol dedi ve arfindan bos olun ikincisi i dedirtme bana dedi.ben o ikinciyi tehdit amacli dedim dedi.ilk soyledigim bosamayida hatirlamiyorum yok oyle biraey diyor.cok pisman bianda cikti agzimdan diyor ne yapacagimi sastim benim kac nikahim gitti

 23. 16.Eylül.2016, 16:20
  12
  arifselim
  Yönetici

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 04.Nisan.2007
  Üye No: 211
  Mesaj Sayısı: 26,800
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10

  Yorum: Kavga ve sinir anında boşanma

  Tehdit için söylenen talak yerine geçmez. Aklı başından gidecek şekilde sinirlenen kimsenin sözleri talak için geçerli olmaz.


 24. 16.Eylül.2016, 16:20
  12
  Yönetici
  Tehdit için söylenen talak yerine geçmez. Aklı başından gidecek şekilde sinirlenen kimsenin sözleri talak için geçerli olmaz.
+ Yorum Gönder
Git 124 Son