+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çorap pislikleri tırnağımın altında kalıyor beni sürekli şüpheye düşüyor(Güsul konusunda) Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çorap pislikleri tırnağımın altında kalıyor beni sürekli şüpheye düşüyor(Güsul konusunda)

  Sual: Çorap pislikleri tırnağımın altında kalıyor beni sürekli şüpheye düşüyor(Güsul konusunda)

  Abdestimi alıyorum banyodan çıkıyorum, tırnağımın altında,ucunda çoraptan kalan iplik,yün kaldığını görüyorum ve içimden bir ses temizle ve tekrar güsul abdesti al diyor. İlk almıyorum ama bu günlerce sürüyor ve sonunda abdesti tekrarlıyorum. Güsulumu tekrarlamayınca ise kendimi huzursuz hissediyorum , başım patlayacak derecede sorularla doluyor içimden sesler sürekli abdest al rahatla gibilerinden birşeyler diyor , kafayı yemek üzereyim ne yapacam. Ayrıca burnuma 10 larca kez su veriyorum herşeye incesine dikkat ediyim tekrar hasta bir vaziyete büründüm tavsiyelerinizi bekliyorum ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Çorap pislikleri tırnağımın altında kalıyor beni sürekli şüpheye düşüyor(Güsul konusunda)


  Reklam  Cevap: Tırnakları kesmek sünnettir diyen olduğu gibi vaciptir diyen de olmuştur. Hanefî âlimlerinin kaydettiklerine göre tırnak ve bıyık gibi bedende kesilmesi matlup olan şeyleri kırk günden fazla bırakmak caiz değildir. Böyle bir müddet ihmal eden kimse cezaya müstehak olur. Şafiî alimlerinin görüşlerine göre de tırnak ve benzeri şeyleri kesmek Sünnettir, vacip değildir. Kesilmesi ister vacip ister sünnet olsun, altında kir ve toprağın bulunması abdestin sıhhatine mani değildir. Yalnız hamur, mum ve benzeri tabaka oluşturacak bir şey olursa manidir. Peygamber (sav) tırnakların kesilmesini emreder, ama namazın iadesini emretmezdi. Tırnakların altındaki kir abdestin sıhhatine mani olsaydı mutlaka o halde kılınan namazın iadesini emredecekti.

  herzaman tırnaklarınızı kısa tutarak ve temizlik şartlarına
  uyarak bu sorun ortadan kalkar..
  Fazlası vesvesedir vesvesede şeytanın fısıltılarıdır..
  selam ve dua ile...

+ Yorum Gönder