+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yetim hakkı yemenin günahı nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yetim hakkı yemenin günahı nedir

  Sual: benim babam öleli 10 ay bitti 10 aydan bu yana amcam bize babamdan kalan parayı vermiyor babamın borcunun odugunu soyluyor ama babamın borcunun olmadıgını bılıyoruz bızım napmamız lazım obur dunyada yetim hakkı yıyenlerın sonu ne olacak????? ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: yetim hakkı vememenin günahı nedir?


  Reklam  Cevap: Yetim malı yemek hakkında bilgi verir misiniz?


  Yetim, yalnız, yegane, azîz, babası olmayan, erginlik çağına ermemiş çocuk anlamında bir fıkıh terimi.

  Erginlik çağına girdiği halde, rüştünü ortaya koyamamış çocuğa ve kocası ölmüş olan kadına da yetim denildiği olur. (Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini Kur'an Dili, VIII, 5505).

  İslâm dini, yetimlere iyi davranılmasını, onların mallarının korunmasına son derece önem vermiştir. Kur'an-ı Kerîm'in 21 yerinde doğrudan veya dolaylı olarak yetimlerin gözetilmesi emredilmektedir. Bu âyetlerden birisinde şöyle buyurulmaktadır: "Gerçek, yetimlerin mallarını haksız (ve haram) olarak yiyenler, karınlarına ancak bir ateş yemiş olurlar. Onlar çılgın bir ateşe gireceklerdir." (Nisâ, 4/10).

  Bu âyetteki yetim malı yemekten maksat; onların mallarına sahip çıkmak, haklarını yemektir. Yoksa, içerisinde yetim bulunan bir aileyi ziyarete gidildiğinde onların ikram ettiği bir şekeri almamak değildir. Hz. Peygamber (a.s.m.) de bir hadîsinde; yetim malı yemeyi insanı helâk eden yedi büyük günah arasında saymıştır. (Buharî, Vesâya, 23).

  Yetim, kendi malını idâre edemeyeceği için, onun mallarını vasîsi idare eder. Onun şahsî işlerini ise velîsi yürütür. Vasî, yetimin malından, maddî zararı kesin olan harcamalarda bulunamaz.

  Kur'an-ı Kerim'de yetim malına tasallut, en korkutucu tehditlerden biri sayılan ateş yemek olarak değerlendirilir: "Yetimlerin mallarını haksız (ve haram) olarak yiyenler karınlarına ancak bir ateş yemiş olurlar. Onlar çılgın bir ateşe gireceklerdir." (Nisa, 4/10)

  Yetim Malına Titizlenmek


  İbn Abbâs'ın (r.a.) anlatımına göre,"Yetim rüşdüne erinceye kadar, onun malına o en güzel olanından başka bir suretle yaklaşmayın" (İsra, 17/34) ve "Yetimlerin mallarını haksız (ve haram) olarak yiyenler karınlarına ancak bir ateş yemiş olurlar. Onlar çılgın bir ateşe gireceklerdir" (Nisa, 4/10) âyetleri inince, yetimleri korumasına almış olan Müslümanlar, mallarının kendi mallarına karışmasından, hatta yetimin önündeki artan yemeği bile yemekten çekinmeye başladılar. Yetime ait yiyecek ve içeceklerden bir şey artsa ona dokunulmuyor, yiyinceye veya kokuşup bozuluncaya kadar saklanıyordu. Evlerinde yetim bulunanlar, yetimin yiyeceğini ve içeceğini ayırdılar. Onlara ayrı bir oda tahsis ettiler. Bu durum, mallarını işletmekten âciz bulunan yetimlerin aleyhine olmaya başladı, yetimleri koruyanlara da zor geliyordu. Abdullah bin Revâha, Hz.Peygamber'e (sa.) gelerek, şöyle dedi: "Ey Allah'ın elçisi! Hepimiz yetimleri oturtacak ayrı bir yere, onlara ayrı yiyecek ve içecek verecek güce sahip değiliz." Bu konuya bir açıklık getirmek üzere, şu âyet indi: "Sana yetimleri sorarlar. De ki: Onları faydalı ve iyi bir hale getirmek hayırlıdır. Şayet kendileriyle bir arada yaşarsanız, onlar sizin kardeşlerinizdir" (Bakara, 2/220) Bu ayet üzerine, yetimlerin yiyeceklerini ve içeceklerini kendi yiyecek ve içeceklerine karıştırdılar. (Ebu Davud, vesâya, 7; Nesâî, vesâya, 11)

  Hz.Muhammed (s.a.), yetimlerle, daha peygamberliğinin ilk yıllarında ilgilenmeye başladı. Habeşistan'a hicret edenlerin başkanı olan Cafer bin Ebu Tâlib, Necâşî'nin huzurunda İslâm'ı ve Müslümanları savunmak üzere yaptığı konuşmanın sonunda, Hz.Muhammed'in (s.a.) emrettiği ve yasakladığı konuları dile getirmiş, yasakladıkları arasında, "yetim malı yeme"yi de saymıştır. (İbn Hişâm, Sîret, 1/336)

  Hz.Muhammed (s.a.), yetim malına tecavüzü, "öldürücü yedi büyük günah" arasında saymıştır: "Helak edici yedi şeyden kaçınınız: Şirk, büyü, adam öldürmek, faiz yemek, yetim malı yemek, savaştan kaçmak, iffetli kadına zina isnadında bulunma." (Buharî, vesâyâ, 23, tıbb, 48 ; Müslim, iman, 145, vesâyâ, 10; Nesâî, vesâyâ, 12) Başka bir rivayette, şu ikisini de eklemiştir: "anne ve babaya haksızlık, kıbleniz olan Beytu'l-Haram (da masiyet işlemey)i sağlığınız veya ölümünüzde helal saymak." (Ebu Dâvud, vesâya 10; Nesâi, tahrim 3)

  Yetim hakkı yemenin cezası, daha bu dünyada başlar, âhirette de devam eder. Çünkü insana zulüm olan bütün günahların cezası, bu şekilde daha dünyada başlamaktadır.

 3. Misafir
  Allah razı olsun çok faydalandım çok güzel bir site aradığımı burada bulabiliyorum

 4. Misafir
  Benim de bir yetim cocugum var babasi yuzunu goremeden sehit dusdu qaynanam cocugumun parasinin bir kismini vermiyor yiyor akrabalarina yedirtiyor hakkimi kesinlikle helal etmrm etmiyorum

+ Yorum Gönder
yetim hakkı yiyenlerin sonu,  yetim hakkı,  yetim hakkı yiyenler,  yetim hakki,  yetim hakkı ile ilgili hadisler,  yetim hakkı yemek,  yetim hakkı yemek günahı