+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hacca niyyet edilirken vefat etmiş ebeveynin de hac sevabına nail olabilmeleri için niyet edilebilirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hacca niyyet edilirken vefat etmiş ebeveynin de hac sevabına nail olabilmeleri için niyet edilebilirmi?


 2. aziz83
  Emekli

  --->: Hacca niyyet edilirken vefat etmiş ebeveynin de hac sevabına nail olabilmeleri için niyet edilebilirmi?


  Reklam  Cevap: Üzerine hac farz olup da, bunu yerine getiremeden ölen kişi, vasiyet etmişse, vasiyetinin yerine getirilmesi gerekir. Vasiyet etmemişse, varisleri isterlerse onun adına hac yapabilirler.

  Nitekim hacca gitmeyi adayan, fakat edâ edemeden ölen bir kadının kardeşi, ne yapması gerektiğini öğrenmek amacıyla Hz. Peygamber'e (sav) geldiğinde, Hz. Peygamber, "ölen kardeşinin borcu olsaydı öder miydin?" diye sormuş, adam da, "evet ya Rasulallâh!" deyince, Allâh Resulü (sav): "O halde Allâh'a karşı olan borcunu da öde! Çünkü o ödenmeye daha lâyıktır." buyurmuştur (Nesâî, c. 5, s.147).

  Ayrıca, ölü ya da hayatta olsun başkası adına nafile hac yapılarak sevabı bunlara bağışlanabilir. Başkası adına yapılacak nafile hac için, vekilin ehil olması ve adına haccettiği kimse için niyet edip ihrama girmesi yeterlidir.

 3. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Hacca niyyet edilirken vefat etmiş ebeynin de hac sevabına nail olabilmeleri için niyet edilebilirmi?
  Hac sadece bir kişlik yapılabilir kardeş. yani tek kişilik niyet ya kendiniz için yada anne-babanızdan hac borcu olup ta ölen birisi için.

+ Yorum Gönder