+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden On Bir yıl önce defnedilen bir erkek cenazesi üzerine bundan bir ay kadar önce bir kadın cenazesi defnedilmiş caiz midr? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  On Bir yıl önce defnedilen bir erkek cenazesi üzerine bundan bir ay kadar önce bir kadın cenazesi defnedilmiş caiz midr?

  Sual: Selamün Aleyküm. Sayın Hocalarım Benim Süalim Mükerrer Defin Hakkındadır. Bundan 11 (on Bir) Yıl önce Defn Edilen Bir Erkek Cenazesi üzerine Bundan 1 Ay Kadar önce Bir Kadın Cenazesi Defnedilmiş Ancak Yeni Defnedilen Cenaze Tam üzerinde Değilsede Hafif Kıble Tarafında Yani Yeni Defnedilen Cenazenin Bir Kısmı Eski Erkek Cenazenin üzerinde Ama Kabir Kazıcıları Derlerki Bizyeni Mezarı çok Fazla Kazmadık Arada Toprak Bölüm Var Derler. şimdi Sayın Hocam Yeni Defnedilen Cenazenin Kadın Oluşu Ve üstelik Hiç Bir Yakınlığının Da Olmayışı Dolayısı Ile Bir Mahzur Oluşurmu Ve Eğer Mahzur Oluşursa Kabrin Kazılıp Yeni Cenazenin Yerinin Değiştirilmesi Gerekirmi. Allahın Sela
  Mı üzerinize Olsun Allaha Emanet Oun. ? 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: onbBir yıl önce defnedilen bir erkek cenazesi üzerine bundan bir ay kadar önce bir kadın cena


  Reklam  Cevap: Bir mezara birden fazla cenaze defnedilebilir mi?

  Normal şartlarda bir kabre, yalnız bir cenaze defnedilir. Önce defnedilmiş olan cenaze, tamamen çürüyüp toprak haline gelmedikçe, bir zarûret olmaksızın kabrin açılması ve bu kabre ikinci bir cenazenin defni caiz değildir. Cenaze çürüyüp toprak haline geldikten sonra ise, aynı kabre başka bir cenaze defnedilebilir. Daha önce defnedilen cenazenin çürüdüğü kanaatiyle mezar açıldığında çürümeyen bazı kemikler bulunursa, bu kemikler bir tarafa çekilip araya topraktan bir set yapmak suretiyle ikinci cenaze defnedilebilir.

  Bir kabre birden fazla ölü koymak mekruhtur. Ancak salgın hastalık, savaş, deprem, sel felâketi gibi durumlarda, ölü sayısı fazla olur da her biri için ayrı bir kabir hazırlamak güçleşirse, o takdirde iki üç kişiyi bir kabre defnetmekte kerahet yoktur.

  Karışık şekilde bir defin yapılıyorsa, o takdirde önce erkek yüzü kıbleye gelecek şekilde konur, onun arkasına erkek çocuğu onun arkasını da kadın konulur. Aralarında da fasıla bulunsun diye toprak konulur.

  Bir kabre konulan bir kaç erkek ise, takva yönünden daha çok bilinenine öncelik tanınır. Bunda eşit olurlarsa, en faziletlisi önce defnedilir. Birkaç kadın ise yine aynı ölçülere göre defnedilir.

  Çok katlı mezar yapılması dinen uygun mudur?

  Yer darlığı ve ekonomik zaruretler nedeniyle, bölümleri birbirinden beton ve ayrıca toprak tabakayla ayrılmış katlı mezarlar yapılmasında ve bunlara cenaze defnedilmesinde dînen bir sakınca yoktur.

  Mezar başka bir yere nakledilebilir mi?

  Kabrin olduğu yerden yol geçmesi, kabrin su altında kalması veya kabrin bulunduğu yerin başkasına ait olup sahibinin orada cenaze defnine izninin bulunmaması gibi zorunlu bir durum bulunmadıkça, cesedin başka bir mezarlığa nakledilmek üzere, defnedildiği yerden çıkarılması dinen caiz değildir.

  Bu konuda ölenin vasiyetinin bulunması, mezarın yakınları tarafından ziyaret edilmesinin çok zor olması, yolunun olmaması gibi hususlar, kabrin nakli için geçerli mazeret sayılmaz.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder
kadin ve erkek defnedilirmi,  kadin istume erkek cenaze defnedilirmi,  erkek cenazesi 5 yil once olen kocasinin mezarina gomulurmu,  aynı anda ölen kadın ve erkeğin defin için öncelik hangisindedir,  erkeğin üzerine kadın gömülür mü