+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kahhar ismi nerelerde kullanılır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kahhar ismi nerelerde kullanılır


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Kahhar ismi nerelerde kullanılır


  Reklam  Cevap: EL-KAHHÂR

  "Kudretinin karşısında her şeyi aciz bırakan."

  “Her şeyi hükmüne itaat ettirebilen bir galibiyet ve hâkimiyet sahibi."

  "Düşmanlarını kahrederek zelil ve perişan hale getiren."

  “Yerin başka bir yere, göklerin de (başka göklere) dönüştürüldüğü gün, onlar tek olan, Kahhar olan ALLAH'ın huzuruna çıkarılacaklardır." [İbrahim: 14/48.]

  İlâhî ahlâkla ahlâklanmanın bir gereği de, ALLAH'ın kahrına hedef olanları kahretmektir. Bu noktada hatırımıza hemen şeytan gelir. İnsan şeytanı kahrettiği nisbette ALLAH'ın lütfuna mazhar olur. Şeytanı en çok kahreden şeyler ise, "iman, salih amel ve güzel ahlâktır."

  Kalbini, ruhunu ve bütün iç dünyasını böylece güzelleştiren insan, şeytanı kahretme yolundadır ve ilâhî rahmete mazhar olmaya aday demektir.

  Nefsiyle, bir ömür boyu yılmadan usanmadan cihad etmek, onun emrine baş eğmemek, küfürden, şirkten, haramdan uzak kalmak, şüphelileri de elden geldiğince terke çalışmak, ALLAH'ın lütfuna ermenin ve kahrından uzak kalmanın en büyük sebepleridir.

  Nur Külliyatında, şöyle buyurulur:

  "Herkes; kendi âleminde bir kumandan olduğundan, âlem-i asgarında cihad-ı ekber ile mükelleftir ve ahlâk-ı Ahmediye ile tahalluk ve sünnet-i nebeviyyeyi ihya ile muvazzaftır"

  Kahhar isminin tecellisi, bütün azametiyle Cehennemde kendini gösterecek ve böylece kâfir ve müşrikler, kahır ve perişan olacaklardır.

  ALLAH'ın kahrına uğramanın önemli bir sebebi de, ALLAH'ın kullarına ve diğer canlı mahlukatına haksızlık ve zulmetmektir. Böyle yapan bîr insan, kendisinde kahrın tecellisini istemiş olur.

  Kahhar ismi, insanı isyan ve günahtan men ederek Cehennem azabından uzaklaştırır; hakkını çiğneyen ve kendilerine bir şey yapamadığı zalimler için de, bir azap müjdesi vererek mazlumu rahatlatır.

+ Yorum Gönder