+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kur'an okunurken, başka işle meşgul olmanın hükmü nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kur'an okunurken, başka işle meşgul olmanın hükmü nedir

  Sual: herhangi bir meşkuliyet anında yanınızda veya yolda yürürken bir meskende sesli kur'an okunmağa başlanır veya okunursa ne yapılır? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: kur'an okunurken, başka işle meşkuliyet


  Reklam  Cevap: Kuran Okunduğu Zaman Susup Dinlemenin Önemi -

  Kuran okunduğu zaman, hemen onu dinleyin ve susun. Umulur ki esirgenmiş olursunuz. (Araf Suresi, 204)

  Ayetteki kesin ifadeden de anlaşılacağı gibi Kuran okunurken susup dinlemek, yalnızca güzel bir davranış şekli değil, aynı zamanda da Allah'ın farz kıldığı bir tavırdır. Ayetin devamındaki ifadeden de bu emre titizlik göstermenin müminlerin esirgenmesine vesile olacağı anlaşılmaktadır.

  Kuran Allah'ın sözüdür. Bu nedenle, Allah'ın zatına gösterilmesi gereken haşyet dolu saygının aynı şekilde Allah'ın sözüne karşı da gösterilmesi gerekir. Bu saygının ilk aşaması ise Allah'ın sözünü işittiğinde, susup o söze kulak vermektir. Kuran'a, Arapça olsun, Türkçe meali olsun ya da farklı bir dilde okunduğunda aynı saygının gösterilmesi şarttır. Herkesin farklı işlerle uğraştığı bir ortamda haber vermeden Yüce Allah'ın ayetlerini okumak, insanların dalgınlıkla istemeden bu ayetin hükmüne girmesine sebep olabilir. Bu nedenle, gerekli saygı ortamını sağlamadan Allah'ın kelamını okumak uygun bir tavır olmaz.

  Kuran saygıyla, her kelimesi can kulağıyla dinlenilmesi, akılda tutulması, üzerinde düşünülüp öğüt alınması ve uyulması gereken "üstün ve şerefli" bir sözdür. İman edenlere düşen ise Rabbimiz'in hak sözüne gereği gibi saygı göstermek, Kuran okunduğunda dinlemek ve Allah'ın ayetlerini hikmeti anlamak ve uygulamaktır. Allah sonsuz güç sahibi olan üstün güç sahibi Yaratıcımız'dır.

  Bu makale, Vakit gazetesinde 23 Şubat 2006 tarihinde yayınlanmıştır.

  _____________________________________________

  Hanefi ve Şafii mezhebine göre, ayakta, yürürken, binek üzerinde ve yatarken Kur'an-ı Kerim okumakta bir beis yoktur.

  (Feta-va el-Hindiyye5/316)

  Müslim, Hz. Aişe (r.a)'den şu hadisi şerifi rivayet etmiştir;

  "Hz. Peygamber (a.s.v) ben hayızlı iken kucağıma yaslanır, sonra Kur'an okurdu." (Müslim)

  SORU
  Bir kimse herhangi bir işle meşgul iken, birisi Kur'an-ı Kerimi yüksek ses ile okusa, onu dinlememekte bir beis var mıdır?

  CEVAP
  Kur'an-ı Kerimi dinlemek Hanefî mezhebine göre vaciptir. Buna göre bir kimse herhangi bir işle meşgul iken, birisi Kur'an-ı Kerim'i yüksek ses ile okusa ve onu dinlemek mümkün değilse, yüksek ses ile Kur'an-ı Kerim okuyan kimse vebale girer.

  Meşguliyet sebebiyle dinlemek mümkün olmadığı halde, Kur'an-ı Kerimi yüksek ses ile okumak caiz değildir.

  Kur'an-ı Kerimi dinlemek Şafii mezhebine göre ise sünnettir.

+ Yorum Gönder
kuran okunurken,  kuran okunurken başka bir işle uğraşmak,  kuran okunurken iş yapılırmı,  kuran dinlenirken uyulması gereken kurallar,  kuran okunurken uyulması gereken kurallar,  kuran okunurken neler yapılmaz,  kuran okunurken dinlemenin hükmü