+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yarın olacak olan çocuğumun adını ben koymak istiyorum islami usüllere göre nasıl isim verilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yarın olacak olan çocuğumun adını ben koymak istiyorum islami usüllere göre nasıl isim verilir?

  Sual: selamun aleyküm arkadaşım benim bir sorum olucak yardımcı olursanız sevinirim acilll.
  ALLAH nasip ederse yarın benim oğlum olucak ve ezanını ve gametini babası olarak ben getirmek istiyorum önce ezanımı okicaz yoksa gametimi getiricez öncelik hangisinin ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Yarın olacak olan çocuğumun adını ben koymak istiyorum islami usüllere göre nasıl isim verili


  Reklam  Cevap: Yeni doğan çocuk için yapılması gerekenler nelerdir; isim koyarken nelere dikkat etmek gerekir?


  “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.”
  (1)koyulacak güzel ismler 1. Muhammed 2.Abdullah isimleri çok güzel Muhammed ismi koymak eve bereket getirir ayrıca Hz. Peygamber (a.s.m)'in ismidir Abdullah ismi ise ALLAH,ın en sevdiği isimlerden biridir

  Hz. Peygamber (a.s.m)'in doğan çocuğun sağ kulağına ezanı, sol kulağına da kametin okunmasını tavsiye ettiğine dair rivayetler de vardır. (bk. Gazalî, İhya, II/55; Zeynu'l-Irakî, Tahricu Ahadisi'l-İhya, İhya ile birlikte).

  Çocuk dünyaya geldikten sonra ilk fırsatta dinî bilgisi olan kimse çağrılır, çocuk kucağına verilir. Sağ kulağına ezan, sol kulağına da kamet okunur. Sonra da şöyle dua etmesi sağlanır;

  "Allah'ım, bu yavruyu İslâm fidanlığında biten güzel bir fidan olarak büyüt, İslâmî hayatta ebedî ve sabit kıl."

  Bu sıralarda çocuğuna bakan ana-baba, İbrahim Aleyhisselâm'ın oğulları İsmail ve İshak'a bakarken okuduğu şu duayı okurlar:
  "Elhamdülillahillezî vehebe lî ale'l-kiberi İsmâile ve ishak. İnne Rabbî lesemîu'd-duâ."

  "Bana bu evladı ihsan eden Allah'a hamd eder, minnet ve şükranlarımı takdim ederim..."*(İbrahim, 24/39)

  "Doğum yapacak hanımın sıhhat ve kolaylıkla doğumunu yapması niyetiyle, Önce Âyete'l-Kürsî okunur, sonra Felâk ve Nâs sûreleri okunur. Bunlardan sonra da şu âyet okunur:"

  "İnne Rebbekümülahüllezi haleka's-semâvâti ve'l-arda fî sitteti eyyâmin, sümme'stevâ ale'l-arşi, yuğşi'l-leyle'n-nehâra yetlübühû hasîsen. Ve'ş-şemse ve'l-kamere ve'n-nücûme müsahharâtin bi-emrih, elâ lehü'l-halku ve'l-emru. Tebârekellahü Rabbü'l-âlemîn." (A'raf, 7/5)


+ Yorum Gönder
İSLAMİ USULLERE GÖRE ERKEK İSİMLERİ