+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hayızlı iken salavat çekilirmi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hayızlı iken salavat çekilirmi

  Sual: Dinimizde Hayızlı iken salavat çekilebilir mi ? Hayızlı iken Salavat çekilir mi kısaca Cevap Verirseniz Sevinirim.. ? 2. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah

  --->: Hayızlı Iken Salavat çekilirmi


  Reklam  Cevap: Fatiha dua niyetiyle okunabilir. Ayrıca Kur’andaki duaya benzeyen ayetler de Kur’an okuma niyetiyle değil de dua maksadıyla okunabilir. Mesela; "Rabbena atina fiddünya haseneten ve filahireti haseneten ve gına azabennar" gibi.

  Aynı şekilde sevinçli bir haber duyan bir kimse “Elhamdülillah” diyebilir. Üzücü bir haber duyan da “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” diyebilir. (İbrahim Halebi, Halebi, Sağir, s.37-39; İbn-i Abidin, Haşiyetu Reddi’l-Muhtar, 1/293)

  İmam Malik’e göre hayızlı kadın mazeretli olduğundan ve Kur’an okumaya da muhtac olmasından dolayı cevaz vermiştir. Ancak hayız kanı kesildikten sonra gusl etmeden önce okuyamaz. (Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslamî, 1/471)

  Diğer yandan zikir çekebilir dua edebilir. Bunlara bir mani yoktur. Hatta özel günlerindeki bir bayanın kıbleye doğru oturarak zaman zaman tesbih çekmesi dua etmesi isabetli bir davranış olur böylelikle adet gördüğü günlerinde bu şekilde manen beslenmiş olur.

  Hayızlı ve nifaslı kadınların veya cünüplerin kunut vesaire gibi çeşitli duaları okumalarında, tesbih ve tehlil kelimelerini söylemelerinde ve Hazret-i Peygambere salât ve selâm getirmelerinde hiçbir mahzur yoktur. Hayız ve nifaslı halde olanlar, Kur'an-ı Kerîm'i okuyamamakla beraber, onu dinleyebilirler.

  Hayızlı olanlara dua konusunda bir sınırlama getirilmemiştir, her türlü duayı okuyabilirler.


 3. Misafir
  teşekkürler hayızlıyken salavat çekilip çekilmeyeceğini gerektiğini öğrendim

 4. Misafir
  Çok açıklayıcı cevap vermişsiniz aradığım cevabı buldum Allah razı olsun

 5. Misafir
  Hayızlıyken salavat çekilirmi ve fatiha okunur mu lütfen bunun cevabını bekliyorum o kadar aradım bi cevap bulamadım

 6. Misafir
  yukarda yaziyo bacim okusana

 7. Misafir
  Hazret-i Peygambere salât ve selâm getirmelerinde hiçbir mahzur yoktur yazıyor

 8. Misafir
  ALLAH razı olsun aydınlattığınız için.

 9. Misafir
  Adetliyken La havle vela kuvvete illa billa hil aliyyul azim#lailahe illa ente subhaneke inni kuntu minezzalimin #tesbihleri cekilirmi

 10. arifselim
  Yönetici
  Adetliyken sadece kuranı kerimden ayetler okumak caiz değildir. Bunun dışında her türlü dua, zikir ve tesbihler okunabilir.
  'Lailahe illa ente subhaneke inni kuntu minezzalimin' ayettir ama dua niyeti ile okuyabilirsiniz. Allah kabul etsin.

+ Yorum Gönder
adetliyken salavat çekilir mi,  adetliyken tesbih çekilir mi,  adetliyken tesbih cekilirmi,  hastayken salavat çekilir mi,  adetken salavat çekilir mi,  adetliyken zikir çekilir mi,  regl iken salavat çekilir mi