Konusunu Oylayın.: Tarihin 'tarih öncesi çağlar ;ilk çağ,orta çağ ve yakın çağ' gibi dönemlere ayrılmasında kullanılan ölçültlernelerdir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Tarihin 'tarih öncesi çağlar ;ilk çağ,orta çağ ve yakın çağ' gibi dönemlere ayrılmasında kullanılan ölçültlernelerdir?
 1. 06.Ekim.2010, 21:13
  1
  Misafir

  Tarihin 'tarih öncesi çağlar ;ilk çağ,orta çağ ve yakın çağ' gibi dönemlere ayrılmasında kullanılan ölçültlernelerdir?


  Tarihin 'tarih öncesi çağlar ;ilk çağ,orta çağ ve yakın çağ' gibi dönemlere ayrılmasında kullanılan ölçültlernelerdir? Mumsema tarihin 'tarih öncesi
  çağlar ;ilk çağ,orta çağ ve
  yakın çağ' gibi dönemlere
  ayrılmasında kullanılan
  ölçültlernelerdir?


 2. 06.Ekim.2010, 21:13
  1
  zzzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  zzzz
  Misafir  tarihin 'tarih öncesi
  çağlar ;ilk çağ,orta çağ ve
  yakın çağ' gibi dönemlere
  ayrılmasında kullanılan
  ölçültlernelerdir?

 3. 06.Ekim.2010, 21:25
  2
  Abdullatif
  seyyah

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 17.Eylül.2009
  Üye No: 56182
  Mesaj Sayısı: 954
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 27
  Bulunduğu yer: sınırdan..

  --->: Tarihin 'tarih öncesi çağlar ;ilk çağ,orta çağ ve yakın çağ' gibi dönemlere ayrılmasında kullanılan ölçültlerneler
  tarih çağlarının başlangıcı yazı ile başlar yaklaşık olarak MÖ 3200 mezopotamya, dolayısı ile tarih çağları ve öncesi olarak yapılan temel ayrım: Yazının icadı.Tarih çağlarının kendi aralarında bölümlere ayrılmasının temelinde ise vakti zamanında meydana gelen büyük ve genel olarak insanlığı etkileyen olayların vücut bulmasıdır, ancak kesin bir olay ayrımından bahsedilemez nitekim değişik toplumlarda değişik olaylar çağ başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Örnek bazı kaynaklar orta çağı başlatan olayı kavimler göçü olarak nitelerken kimi kaynaklarda batı romanın yıkılması olarak yer bulur. Tıpkı coğrafi keşifler ve İstanbul'un fethi örneklerinde olduğu gibi.Sonuç olarak olayların olduğu dönemlerde değil, sonradan tarihçiler tarafından tarih, çağlara ayrılmıştır, olayların önemine binaen..


 4. 06.Ekim.2010, 21:25
  2
  seyyah  tarih çağlarının başlangıcı yazı ile başlar yaklaşık olarak MÖ 3200 mezopotamya, dolayısı ile tarih çağları ve öncesi olarak yapılan temel ayrım: Yazının icadı.Tarih çağlarının kendi aralarında bölümlere ayrılmasının temelinde ise vakti zamanında meydana gelen büyük ve genel olarak insanlığı etkileyen olayların vücut bulmasıdır, ancak kesin bir olay ayrımından bahsedilemez nitekim değişik toplumlarda değişik olaylar çağ başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Örnek bazı kaynaklar orta çağı başlatan olayı kavimler göçü olarak nitelerken kimi kaynaklarda batı romanın yıkılması olarak yer bulur. Tıpkı coğrafi keşifler ve İstanbul'un fethi örneklerinde olduğu gibi.Sonuç olarak olayların olduğu dönemlerde değil, sonradan tarihçiler tarafından tarih, çağlara ayrılmıştır, olayların önemine binaen..
+ Yorum Gönder