+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Dinen evde kedi beslemenin hükmü nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Dinen evde kedi beslemenin hükmü nedir?


 2. aziz83
  Emekli

  --->: Dinen evde kedi beslemenin hükmü nedir?


  Reklam  Cevap: Değerli Kardeşimiz;
  Çok güzel bir ülkede yaşıyoruz. Gökte süzülen kuştan, denizin derinliklerinde yüzen balıklara; rengi ve kokusu ile gülümseyen güzelim çiçeklerden rengârenk uçuşan kelebeklere; birbirinden güzel ağaçları bağrında barındırarak semâya uzanan dağlardan, çağıldayan derelere kadar iç içe, yan yana sıralanan güzellikler...

  Bu güzelliklerden ve tatlı nimetlerden kuşları Kur’ân-ı Kerim nasıl anlatıyor?
  “Gökle yer arasında Allah’ın hükmüne boyun eğerek uçan kuşları görmezler mi? Onları havada tutan Allah’tan başkası değildir. Îman eden bir topluluk için şüphesiz bunda deliller vardır.”1

  “Görmedin mi, göklerde ve yerde olanlar ve kanat vuran kuşlar Allah’ı tesbih eder. Onların hepsi ibadetini de bilir, tesbihini de. Allah ise onların işlediklerini hakkıyla bilir.”2
  Kur’ân, kuşlardan sadece kuş oldukları için bahsetmiyor. Onları gökyüzünde kimin tuttuğunu, kimin emri altında hareket ettiklerini dikkatimize sunuyor. Yaptıkları hareketlerin, çıkardıkları seslerin mânâsız ve başıboş olmadığını, her birinin kendine göre bir ibadet ve tesbihinin bulunduğunu anlatıyor. Kısaca, milyarlarca kuştan her biri Allah’ın varlığını ve birliğini ilan eden İlâhî bir mektuptur.
  Kâinata ve varlıklara bu gözle bakan insan, onlardaki güzelliklerden Cemîl ve Lâtif olan Cenab-ı Hakka gidecektir.

  Evet, kuşlar birer nimet. Başta Rabbimizi tanımamıza vasıta olan bir nimet. Ötüşleri ile şakımaları ile zikirlerini haykıran bir nimet. Rengârenk tüyleri, uçuşları ve duruşları ile birbirinden güzel manzaralar sergileyen bin bir nimet...

  Bilhassa şehir hayatının kendine has tarzı itibariyle bu nimetlerden yakinen istifade edemeyen bazı kimseler kanarya, bülbül, muhabbet kuşu ve papağan gibi kuşları sesleri ve süsleri maksadıyla evlerinde besliyorlar. Burada o hayvanlara bir zulüm söz konusu olmaz. Zaten bu kuşlar kafeste yaşaya-bilecek yapıdadırlar. Ciddi bir besleme ve bakıma tâbi olduklarından bir zarara uğramış olmuyorlar.

  Nitekim Asr-ı Saadette bu meseleye ışık tutan bir hâdise de vardır. Sahabe-i Kiramdan Enes bin Mâlik’in küçük kardeşinin küçük bir kuşu vardı. Bir seferinde Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bu çocuğu gördüğünde, “Kuşcağıza ne oldu?” diye sormuştu.3
  Bu ifadeden de kuş beslemenin mübah sayıldığı anlaşılmaktadır.

  Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Şöyle ki: Kuş sevgisi, merakı, hobisi günümüzün büyük bir kısmını almamalı, ibadetimize engel olmamalı, bizi asıl vazifelerimizden alıkoymamalı, işi mâlâyaniyata, boş meşguliyete götürmemelidir.
  Akvaryum için de aynı şeyler geçerlidir. Birbirinden güzel balıkların yüzüşlerini seyretmek insana birçok mânâları hatırlatacaktır. Balıkların dışında diğer deniz hayvanları da aynı kategoriye tabidir.

  Evde kedi beslemek caizdir ve bir sakıncası yoktur. Hatta bazı durumlarda gerekli bile olabilir. Bediüzzaman gibi bazı alimler bunların çıkardığı mırmırların "Ya Rahim, Ya Rahim" şeklinde bir dua olduğunu söylemektedirler.

  1 Nahl Sûresi, 79.
  2 Nur Sûresi, 41.
  3 İbni Mâce, Edeb: 2.

  Mehmed Paksu Aileye Özel Fetvalar
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Kedi dinimizde beslenmesi caiz görülen bir hayvandır. Ebu Katade’den (ra) şöyle rivayet edildi:

  “Resulullah (asm) kedi hakkında şöyle buyurdu:

  “O pis değildir. Sizin etrafınızda dolaşanlardan biridir.” (Ebu Davud, Tirmizî, İbn-i Mace)

  Eziyet etmemek şartıyla evde kedi beslemek caizdir

  İbnu Ömer (ra) anlatıyor: "Resulullah (asm) buyurdular ki: "Bir kadın, eve hapsettiği bir kedi yüzünden cehenneme gitti. Kediyi hapsederek yiyecek vermemiş, yeryüzünün haşerâtından yemeye de salmamıştı." (Buhâri)

  Açıklama:

  1-Burada azaba düçar olan kadının kâfir olduğu ve kedinin ölümüne sebep olduğu için azabının artırıldığını teyid eden delil olduğu gibi; kadının mümin olduğunu, bu fiili sebebiyle azaba maruz kaldığını teyid eden karine de mevcuttur. Şârihler her iki ihtimal üzerinde de durmuşlardır.

  2-Hadis, eziyet etmemek kaydıyla evde kedi beslemenin caiz olduğuna delil kabul edilmiştir. Kedi manasında emsali hayvanların da yiyecek ve içeceğine dikkat etmek kaydıyla evde beslenebileceğine de bu hadis delil kabul edilmiştir.(Kütüb-i Sitte)

 4. Misafir
  Evde kedi besleyince ugursuzluk olurmu? kedilerin içine cin girermi?

 5. arifselim
  Yönetici
  Evde kedi beslemek caizdir ve uğursuzluk getirmez. Bu söylentiler batıl inançlardır. Kedilerin içine cin girmez bu saçmalıklara inanmayın.

+ Yorum Gönder
evde kedi beslemek gunahmi,  evde kedi beslemek caiz mi,  islamda kedi beslemek,  dinimizde kedi beslemek,  dinimizde evde kedi beslemek,  evde kedi beslemek günah mı,  dinen kedi beslemek