+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yıldırım ve şimşek çakmasında okunacak dua Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yıldırım ve şimşek çakmasında okunacak dua


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Yıldırım ve şimşek çakmasında okunacak dua


  Reklam  Cevap: İbni Abbas hazretleri buyuruyor ki:
  Gök gürültüsünü işiten (Sübhanallahi yüsebbihür-ra’dü bihamdihi vel melaiketü min hifetihi vehüve alâ külli şey'in kadir) derse ona yıldırım isabet etmez. Şayet ederse ben diyetini vermeyi tekeffül ediyorum. (Tefsir-i Hazin)

  Şu aşağıdaki duaları da okumak müstehaptır. (Tahtavi)
  (Sübhanallahi ve bi-hamdihi sübhanallahil azim.)

  (Allahümme la tektülna bigadabike vela tühliküna biazabike veafina kalbe zalik.)

  İlk kısmı yıldırım duası olarak da okunan Ra’d suresinin 13. âyet-i kerimesinin tefsirlerdeki meali şöyledir:
  (Gök gürültüsü [nü işitenler] ve melekler korkularından hamd ile [sübhanallahi vel-hamdülillahi diyerek] tesbih ederler. O [Allah ü teâlâ] yıldırımlar gönderip onunla dilediğini çarpar. [Durum böyle iken haddi aşan kâfirler] Allahile mücadele ederler. Halbuki Allah'ın karşılık vermesi pek şiddetlidir.)

  Eshab-ı kiramdan Ânes radıyallahü anh bildiriyor ki:
  Resulullah efendimiz bir sahabiyi müşriklerin elebaşlarından birine hakka davet için gönderdiğinde o “Beni davet ettiğiniz Rab demirden mi bakırdan mı gümüşten mi altından mı) diyerek alay etmişti. O Sahabi birkaç defa yine ona gidip hakkı tebliğ ettiyse de herif-i na-şerif yine alay ve inadından vazgeçmedi. Allah'ü teâlâ da bir yıldırım ile onu yaktı. (Nesai)

+ Yorum Gönder