+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Tavus Kimdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tavus Kimdir?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Tavus Kimdir?


  Reklam  Cevap: 1 -Seyyid İbni Tavus (ra)
  YAZAR:BEYTÜL AHZAN TARIH: 4 MAYIS 2010131 KEZ OKUNDUYORUM YOK

  [Ö. H. 664, M/1243) DOĞUM YERİ Seyyid b. Tavus (r.a) hicri 589'da Ebu İbrahim Musa b. Cafer'in evinde dünyaya gelerek Ali ismini aldı.[1] Ebu İbrahim’in hanımı Hille’nin meşhur âlimi Verram b. Ebu Faris’in kızıydı. Ali dedesi Verram ve babası Ebu İbrahim’in yanında alfabeyle tanıştı. Ali’nin 13. babası İmam Hasan Müçteba’dır. Verram şöyle diyor: “Ebu İbrahim Şeyh Tusi’nin kız tarafından torunudur.[2] Verram .  2-Tavus Baba Türbesi

  Konya Meram ilçesi’nde bulunan Tavus Baba Türbesi, Sultan I.Alaeddin Keykubat döneminde (1220-1237), Konya’da ölmüş olan Şeyh Tavus Mehmet-el Hindi’ye aittir.

  Türbe XIII.yüzyılda taş ve tuğladan yapılmıştır. Üzeri tonozla örtülü olup, dıştan kubbelidir. Kesme taş ve tuğladan yapılmış olan bu türbe oldukça sade bir görünümdedir.


 3. @mir
  âb ü kil
  Alıntı misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Tavus Hakkında bilgi istiyorum
  Tabiinin meşhur hadis âlimlerindendir. Aslen İranlıdır. Kendisine Tâvûs-i Himyeri de denir. Kendisi Eshabi kiramdan yetmiş kişiyi gördüğünü söylerdi.

  Tâvûs bin Keysan, büyük bir hadis alimi olup, aynı zamanda da fıkıh ve tefsir ilminden pek ileri dereceye sahipti. Sika (güvenilir, sağlam) olduğunda, hadis-i şerif âlimleri söz birliği etmişlerdir.

  Hadis-i şerif ilmini; Aişe anamız (radiyallahu anha), Abdullah ibn-i Ömer, Ebu Hüreyre, Abdullah bin Amr, Zeyd bin Erkam gibi güzide Sahabe-i kiram “Aleyhimürrıdvan” den öğrendi.

  Kıraat ilmini İbni Abbas (r.a.) den tâlim etti. Bu hususta eşine çok az rastlanan bir bilgiye sahibti.

  Tâvûs (r.a.) dan oğlu Abdullah, Zühri, İbrahim bin Meysere, Amr, Mücahid (r.a.) gibi büyük zatlar hadis-i şerif rivayet ettiler.

  Tâvûs (r.a.), Allah-u Teâlâ’ya yalvarmaktan zevk alan bir zat idi. İbadet, bedenleri için gıda, kalbleri için hayat idi. Uzun zaman ayakta ibadet etmekten yorulmazlardı. Çok namaz kıldığı için, alnında secde yeri izi olmuştu.

  Bir kimse bir şey sorarsa bütün tefarruatiyla anlatır, başka kimseye sormaya lüzum bırakmazdı.

  Tâvûs bin Kesyan (r.a.), yatağına yattığı zaman, sağa sola döner rahat edemez, bunun üzerine kalkar sabaha kadar namaz kılar ve:
  -“Âbidlerin uykusu, cehennemi hatırlamaktır..” derdi.

  Duası kabul olan zâtlardandı. O derece cesur ve kuvvetli kalbe sahibti ki, öldürüleceğini bilse bile gayri meşru bir işi asla yapmaz ve dalkavukluğa kaçacak bir sözü hiç kullanmazdı.

  Tâvûs (r.a.) ateşten çok korkar, gördüğü yerde aklını kaybedecek gibi olurdu. Çünkü ateşi görünce cehennemi hatırlardı. Bir defa, ocaktan çıkan alevi görünce bayıldı.

  Alıntıdır.

+ Yorum Gönder
tavus baba kimdir,  şeyh tavus mehmet el-hindi kimdir,  tavus baba türbesi,  tavus baba türbesi hakkında bilgi,  şeyh tavus mehmet el hindi,  tavus kimdir,  tuzcubabakonyadakiturbesi