+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kadın kocasını nasıl boşar? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kadın kocasını nasıl boşar?

  Sual: Kocamı nasıl boşarım. bilgi verir misiniz Dinimizce bir kadın kocasından nasıl boşanabilir açıklar mısınız ? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: kadın kocasını nasıl boşar?


  Reklam  Cevap: Şu dört halde kadın da boşanma yetkisine sahiptir.


  1 — Erkek, karısına boşama yetkisi verebilir. "Tefviz-i talâk" denilen bu müessese, fıkıh kitaplarında uzun uzadıya anlatılmıştır.(2)

  2 — Kadın, evlenme akdi yapılırken, boşama hakkının kendisine de tanınmasını şart koşabilir. Hukuk-ı Aile Kararnamesi, bu görüşü kanunlaştırmıştır. (3)
  3 — Kocanın cinsi iktidarsızlığı, akıl hastası olması veya bulaşıcı hastalıkları bulunması gibi evlilik hayatını çekilmez hale getiren sebeplerin varlığı halinde, kadın, evliliğin sona erdirilmesi için hâkime başvurabilir. Hâkim de karı—kocayı ayırır. Buna "tefrik" adı verilir. (4)
  4 — En önemlisi ve hukuk tarihimiz boyunca en çok tatbik edilen bir usul de karı-koca'nın karşılıklı rızâ ile ayrılmalarıdır. Boşanma teklifi kadından geldiği gibi erkekten de gelebilir. Buna "muhâla'a" adı verilir. Karı ile koca arasında eski tabir ile "hüsn-i muâşeret" bulunmadığı ve evlilik hayatı çekilmez hale geldiği zaman, Kur'ân'ın tavsiye ettiği "muhâla'a" yoluna başvurulur.
  HUL' BEDEL KARŞILIĞI KADININ KOCASINI BOŞAMAK İSTEMESİ


  Çıkarmak, gidermek, soymak ve soyunmak. Kadının ödemeyi kabul ettiği bedel karşılığında evlilik akdine son vermek, başka bir deyimle; eşlerin karşılıklı anlaşma yoluyla evliliğe son vermesi. Hul' yerine aynı anlamda muhâlea tabiri de kullanılır. İslâm hukukunda muhâlea, evliliği sona erdiren sebeplerden birisidir. Bazı durumlarda evliliğin bu yolla sona erdirilmesine ihtiyaç duyulabilir. Meselâ; eşler birbirini sevmez, biri diğerine saygı duymaz, anlasamaz ve birlikte yaşamak çekilmez hâle gelmiş olursa kocanın elinde boşama imkân ve yetkisi vardır. Fakat koca buna rağmen karısını boşamazsa ne yapılabilir? Kadın bu şiddetli geçimsizliğe ve çekilmez hayata katlanmaya devam mı edecektir? İşte bu gibi hallerde kadının bir bedel karşılığında kocasından ayrılması mümkündür. Bu fesih veya talak (boşama)dan ayrı bir boşama şeklidir (es-Serahsî, el-Mebsût, VI, 171-196; İbnü'l-Hümâm, Fethu'l-Kadr, III, 199-224; İbn Âbidin, Reddü'l-Muhtar ale'd-Dürri'l Muhtar, II, 556-5731)
  Muhâlea kitap ve sünnet delillerine dayanır .


 3. NURİMERCAN
  İNNALLAHE MEASSABİRİN
  boşanma kardeşim ben yuvamı kurtarmak için her yolu deniyorum bu 2ci evliliğim boşanmak gerçekten çok kötü bir durum ALLAH yar ve yardımcın olsun geçim hususunda ama boşanma en son çare...otur konuş eşinle.bir çözüm yolu arayın...ALLAH(CC) akıl versin eşine ve sana çünkü insan bu durumlarda şeytanın vesvesesine kulak verebiliyor ve akil düşünemiyorsun..dikkat et nikah çok ciddidir bir insanın ve çevresindeki insanların hayatını bir nebzede olsa değiştiriyorsun..boşanmak bir insanın geleceği hayata bakışını insanlara güvenini değişmesine sebeb olur.iyi düşünün derim...

 4. ->Es Pisman<-
  Kitmir
  Simdiki bazi densizler yuva yikmak icin dilinde iftira, yalan, hatta bi arkadasimin karisi aldatmis. ALLAHIM beterin beterinden sakla. Rabbim kalbimi biliyor, sukur bildigim kadari ile bizde oyle bir sey yok olsa ne yaparim inan kestiremiyorum dusuncesi bile kafayi bozduruyor. ALLAHim sen bizi o duruma dusurme yalvariyorum sana sabrimi aldatilmakla deneme ALLAHIM.

  ALLAH cc islah etsin diyorum, af yoksa nasibinde.

  ALLAH cc Kahhar sifatiyla yargilanirsiniz insALLAH :-( hele bi de cocuk varsa YARABBI cocuklari bile gozleri gormuyor. Cocuk agliyor baba ne zaman eve gidecegiz diye duyan kim.

 5. Misafir
  hicbir halikarda kadin kocasinin musadesi olmadan bosanamiyormu..illaki erkegin rizasi olmak zorundami

 6. mum
  Administrator
  kadin kocasinin musadesi olmadan bosanamiyormu.
  Boşanır tabiki.
  Şiddetli geçimsizlik
  Aile nafakısını karşılamama
  İktidarsıızlık
  Bulaşıcı hastalık gibi bazı nedneler var. Bu nedenler olmadan kadın asla boşanmaz erkek izni olmadan.

+ Yorum Gönder
kadın kocasını nasıl boşar,  islamda kadın erkeği nasıl boşar,  kadın erkeği nasıl boşar,  dinen kadın kocasını nasıl boşar,  dinen kadın kocasını boşayabilir mi,  kadın kocasını dinen nasıl boşar,  kadinin erkegi bosamasi nasil olur