+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Dövme dinimizce harammıdır yaptıran dinden çıkarmı yaptırmışsa ne olacak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Dövme dinimizce harammıdır yaptıran dinden çıkarmı yaptırmışsa ne olacak


 2. YaZaROW
  Emekli

  --->: dövme dinimizce harammıdır yaptıran dinden çıkarmı yaptırmışsa ne olacak


  Reklam  Cevap: Ben şöyle bir fetva duydum Cübbeli Ahmet hocadan onu size aktarayım.

  Eğer dövme derinin altındaysa caiz olabilir. Abdestler kabuldür. Çünkü abdestlerde deriye temas gereklidir. Derinin içine gerekli değildir. Fakat kalıcı değilse ya da derinin üzerindeyse ve deriye suyun ulaşmasını engelliyorsa bu haramdır. Haramdan ziyade abdestler kabul olmaz. Abdestler kabul olmayınca namaz kılınmaz. Bir dövmenin verdiği zarara bakın

  Selametle


 3. yolcu365
  Emekli
  Behce Fetvalarından: "Zeyd, uzuvlarından birine iğne ile nişan döküp, sonra pişman olsa (o kısmın derisini) soymak lazım gelmez." (H.Ec. 2/164)

  Açıklama: Vücudunun derisini iğne ile delip üzerine barut veya boya dökerek şekil ve resim yapmaya "Veşim", yapana "Vaşime", bu dövmeyi yaptırana "Müstevşime" adı verilmiştir. Peygamber (sav), bu işi yapana da yaptırana da lanet etmiştir. Cehalet veya gaflet sebebiyle bunu yaptırmış bulunan kimse, sonradan günahını öğrenip pişman olsa, artık derisini yüzdürmek gerekmez. Yapacağı tek şey kalır: Tevbe ve mağfiret dileğinde bulunmak. yaptırdıysan hemen sildir tövbe et ALLAH seni mükafatlandıracaktır.


 4. YaZaROW
  Emekli
  Sildirince çok büyük acı var yanlız. En iyisi ders alıp bir daha yaptırmamak.

+ Yorum Gönder