+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberlerin insanlar arasından seçilmesinin sebebi nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberlerin insanlar arasından seçilmesinin sebebi nedir?


 2. YaZaROW
  Emekli

  --->: peygamberlerin insanlar arasından seçilmesinin sebebi nedir?


  Reklam  Cevap: Çünkü insanlarda korku çok vardır. Başka türlü şeylerden korkabilirler bu bir.

  İkincisine gelirsek, Allah gayba inancı sever. Yani Allah'ı görmeden inanmayı ve sevmeyi. Şimdi Allah peygamber olarak bir insan değilde bir melek gönderseydi zaten herkes inanırdı. Çünkü melek yani insan değil. Doğa üstü gelirdi herkese ve herkes iman ederdi. Fakat Rabbimiz onu görmeden ona inanmamızın taraftarı olduğundan içimizden, yani insanlardan peygamberler seçip gönderdi. Bu sayede seçme şansı da verildi doğal olarak. İsteyen iman etti, isteyen inkar etti.


 3. islami17
  Dua ibadetin kendisidir..
  Bunları okumuştum kardeşim.

  Peygamberler insan olmasaydı insanların hissettiği acıkmak, ağlamak, üzülmek, sinirlenmek, canın yanması gibi duyguları bilmezlerdi. Bu da insanı inanmamaya sürüklerdi. Mesela Peygamber efendimiz(s.a.v) bir hadisinde: 'oruç tutun, sıhhat bulursunuz' buyurmuştur. Eğer bir melek olsaydı acıkma duygusu olmayacağından insanlar onun hakkında ' sen açlığı bilmiyorsun, niye orucu tutun diyorsun' derlerdi. Üzüldüğünüz zaman Allah'a dua edin diyemezdi çünkü şayet melek olsaydı böyle bir duyguya sahip olmayacağından insanları kendisine inandıramazdı. Melek olsaydı nefse sahip olmayacağından insanın hissettiği nefsi anlayamazdı.

  Rabbim bu ve benzer sebebleerden ötürüdür ki elçilerini insanlar arasından seçmiştir.

  Selametle....


 4. islami17
  Dua ibadetin kendisidir..
  Şimdi Allah peygamber olarak bir insan değilde bir melek gönderseydi zaten herkes inanırdı

  Çünkü melek yani insan değil Doğa üstü gelirdi herkese ve herkes iman ederdi

  Aslında insanlar o zaten melek o herşeyin üstesinden gelir diye düşünüp itaat etmezlerdi.
  Burada önemli olan unsur Rabbimizin elçilerinin bile zaman zaman başa gelen musibetler ve üzüntüler karşısında gösterdikleri sabırın insanlara bir ders olmasını amaçladı.


 5. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  1.Peygamberlerin insanlardan seçilmesi vahyin anlaşılmasını kolaylaştırmıştır
  Peygamberlerin insanlardan seçilmesi, vahyin insanlar tarafından anlaşılmasında, kabul edilmesinde ve uygulanmasında büyük kolaylıklar sağlamıştır. Çünkü peygamberler içinde yaşadıkları toplumun problemlerini çok iyi bilen insanlardır. Onlar Allah’tan aldığı vahiy doğrultusunda toplumun problemlerine çözüm yolları öremişler ve bu konuda onlara önderlik etmişlerdir.
  Peygamberler Allah’tan aldığı vahyi, içinde yaşadığı halkın konuştuğu dile ile insanlara anlatmışlardır. Bu durum toplumla aralarındaki iletişim sorununu ortadan kaldırmıştır. Konu ile ilgili olarak Yüce Allah Kur’an’da şöyle buyurmaktadır: “Kendilerine (doğruları) açıkça anlatılabilmesi için, her peygamberi yalnız kendi halkının diliyle gönderdik” (İbrahim suresi, ayet 4) Eğer Allah başka varlıklar aracılığı ile mesajlarını göndermiş olsaydı insanlar onlarla iletişim kurmakta zorlanabilirlerdi.

  2.Peygamberlerin insanlardan seçilmesinin nedenlerin biri insanlara örneklik yapacak kişinin yine insan olmasıdır.
  İnsan ancak kendisi gibi bir insanı örnek alabilir. Bu nedenle peygamberler insanlara örnek olsunlar diye Allah tarafından seçilmişlerdir. Peygamberler, sadece Allah’tan aldığı buyruk ve yasakları iletmekle kalmazlar. Aynı zamanda insanlara önderlik eder, rehberlik yapar ve örnek olurlar. Onlar, erdemli ve onurlu bir hayatın nasıl yaşanacağını bizzat yaşayarak göstermişlerdir. Allah’ın dinini insanlara tanıtmışlar, Allah sevgisini, ahiret sorumluluğunu, doğruluk ve adaleti, birlikte mutlu yaşamayı öğretmişlerdir. Bu bakımdan insanlık tarihi peygamberlere minnet borçludur.

  3.Peygamberlerin insanlardan seçilmesi, Allah’ın insana verdiği değeri gösterir.
  Peygamberlerin insanlardan seçilmesinin nedenlerinden biri de insanın evrenin en üstün ve en değerli varlığı olmasıdır. Çünkü insan akıllı, düşünen ve irade sahibi, bir varlıktır. Bu nedenle evrende insandan daha üstün bir varlık yoktur. Allah değer verdiği insana mesajlarını insanlar arasından seçtiği kişiler aracılığı ile göndermiştir.

  Peygamberin insan olmalarına inanmak istemeyenlere Kur’an’ın cevabı ne olmuştur?

  İnsanlar peygamberlerin kendileri gibi bir insan olmalarını anlamakta zorluk çekmiş ve onlara inanmak istememişlerdir. Yüce Allah Kur’an’da onlara şöyle cevap vermiştir:: “Eğer yeryüzünde melekler olsaydı, elbette onlara… peygamber olarak melek gönderirdik” (İsra suresi, ayet 95)
  Kur’an’da inanmayanların peygamberlerin melek olması ile ilgili isteklerde bulunmalarına karşı Peygamberimizin şöyle cevap vermesini istemiştir: “Güç ve yüceliğinde sınırsız olan Rabbimdir. Ben yalnızca peygamber olarak gönderilmiş bir insanım” ( İsra suresi, ayet 93)

 6. Misafir
  İnsan, doğası gereği merak eden ve merak ettiğini öğrenme ihtiyacında olan bir varlıktır. Müslüman olmakla şereflenen insanlar da yeni dinleri hakkında merak ettiklerini öğrenme ihtiyacı duymuşlardır. İlk Müslümanlara din eğitimi ve öğretimi Hz. Peygamber tarafından verilmiştir. Hz. Peygamber’in vefatından sonraki dönemlerde dini eğitim ve öğretim faaliyetleri sahabe ve tabiunlar tarafından yürütülmüştür.

  Sahabe ve tabiunlar arasında ihtida eden (Müslüman olan) Ehli Kitap alimleri de yer almışlardır. Müslümanların büyük çoğunluğunun ümmi olması, Kur’an’ın Ehli Kitap’a ve onların kutsal kitaplarına sık sık atıfta bulunması ve ihtida eden Ehli Kitap alimlerinin kutsal kitaplar hakkında ileri düzeyde bilgi sahibi olmaları gibi etkenler, onların Müslümanlar arasında mevki ve itibar sahibi olmalarını sağlamıştır.

  Abdullah İbn Abbas, Abdullah İbn Amr İbnü’l-As ve Ebu Hureyre gibi sahabelerinde aralarında bulunduğu Müslümanlar, ihtida eden Ehli kitap alimleri ile yakın diyalog içinde olmuşlardır. Merak ettikleri konular hakkında onların bilgilerine başvurmuşlar ve onlardan hadis rivayet etmişlerdir.(1)

  Bu süreçte, özellikle Ka’bül Ahbar, Vehb b.Münebbih, Abdullah b.Selam, Temim-i Darî, İbni Cüreyc gibi -Müslüman olan veya Müslüman olmuş gibi görünen- Ehli kitap alimlerince, İslam literatüründe “İsrailiyat” olarak nitelendirilen Yahudi ve Hıristiyan kültürel değerlerine ait olan birçok unsur, Hz. Peygamber’e atfedilen rivayetler yoluyla İslam kültürüne aktarılmıştır. (daha fazla…)

 7. Misafir
  çokkkkkkk iyi bir cevap vernmişsininiz çok yradımcı ldunuz sağolun :D

 8. Misafir
  ewt ya ne kadar iyi oldu

 9. Misafir
  çok sağolun kardeşler allah razı olsun

 10. Misafir
  çoooookk teşekkürler arkadaşlar gerçekten çok iyi bir çalışma olmuş çok işime yaradı ;D

 11. Misafir
  çok iyi oldu alah sizi sevsin cennetine koysun

 12. Misafir
  çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz sağolun

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
peygamberlerin insanlardan seçilmesinin nedenleri,  peygamberlerin insanlar arasından seçilmesinin nedenleri,  peygamberlerin insanlar arasından seçilmesinin nedenleri hakkında bilgi,  peygamberlerin insanlardan seçilmesinin nedeni,  peygamberlerin insanlar arasından seçilmesinin ne gibi faydaları olmuştur,  peygamberlerin insanlardan seçilmesinin nedenleri nelerdir,  peygamberlerin insanların arasından seçilmesinin nedenleri nelerdir