+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Öldükten sonra mezarda neler yaşanır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Öldükten sonra mezarda neler yaşanır


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Öldükten sonra mezarda neler yaşanır


  Reklam  Cevap: İnsan öldükten sonra kabir azabı görecekmi?
  insan öldükten sonra ruh nereye gider?
  Mezarda neler olacak?


  Vücuttan alınan ruh melekler tarafından teslim alınır. Kişi iyi bir insansa ruhunu ‘rahmet melekleri’ teslim alırlar. Onu semanın en üst noktalarına doğru götürürler. Ölen kişi kötü bir insansa ‘azap melekleri’ onu teslim alırlar ve yerin alt tabakalarına doğru taşırlar.
  Kişi mezara konulur. O esnada mezarın başındaki hoca efendi telkin denilen uygulamayı yapar. Telkin, mezardaki kişiye iman ile ilgili hakikatleri hatırlatmak anlamında yapılan bir duadır. Telkin geleneksel bir uygulamadır. İslam âlimleri bu usulün kullanılmasını tavsiye etmişlerdir. Hanefiler bunu meşru görürler. Şafiiler ve bazı Hanbeli fıkıhçıları ise bunu müstehap sayarlar. Telkin her ne kadar hadis kitaplarında yer almasa da ders verici bir uygulamadır. Hem yaşayanlar için ve hem de ölmüş olanlar için.
  * * *
  Telkin okunurken ölüyü gömenler yavaş yavaş mezarlığı terk ederler. Orada hoca efendi ile birkaç kişi kalır. Peki okunan telkini ölü duyar mı? Allah dilerse elbette duyar, Allah dilemezse kimse ölüye bir şey duyuramaz.
  Denilir ki herkes mezarlığı terk ettiğinde, ruhu vücuduna iade edilen mezardaki ölü de kalkıp gitmek ister ve bunu yapmak isterken de başını başucuna konulan taşa çarpar. Bu halk arasında yaygın bir inançtır. Burada kastedilen şey; fiziki anlamda başını çarpmak değildir elbette. Ölüde bir hareket görülmez. Eğer böyle bir hadise oluyorsa bu uykudayken yaşanan rüyaya benzer bir durumdur. Mecazi anlamda bir harekettir.
  * * *
  Aslında kişinin ruhu öldükten sonra gömülünceye kadar geçirdiği aşamada zaman zaman kendi cesedini müşahede eder ve cenazesinde olanlardan kısmen de olsa haberdar olur. Ruh bir anlamda vücudunu takip eder. Ama vücut mezara konulup herkes ayrılırken ölen kişi olanların tamamen farkına varır.
  * * *
  Bu noktadan sonra Münker ve Nekir denilen iki melek soru sormak için kişinin yanına varırlar. O esnada ölen kişinin hayattayken yaptığı güzel ibadetler ölenin etrafını sararlar. Bu durum ölmüş kişinin manevi halini gösteren iyi bir göstergedir. Bazı irşat kitaplarında veya Munziri’nin ‘Tergib ve terhib’ adlı kitabı ve benzer eserlerde bu durum detaylı olarak anlatılır.
  Melekler kişiye Allah’a imanı, Peygamberini, namazı ve diğer ibadetleri sorarlar. Kişi dünya hayatında iyi bir hayat sürdürmüşse sorulara doğru ve ikna edici cevaplar verir. Yok kötü bir hayat sürmüşse cevap veremeyecektir.
  * * *
  Bu sorgulamadan sonra kıyamete kadar geçecek zaman diliminde vücut çürürken, ruh azap veya nimet içinde olur. Çünkü mezar: “Ya cennet bahçelerinden bir bahçe veya cehennem çukurlarından bir çukurdur”. Bazı kişilerin azabı kısa ve hafif olur. Bazılarının azabı ise uzun ve ağır olur. Bazı kişiler ise nimet içinde olurlar. Bu nimet cennete benzer bir hayatı andırır. Ama bildiğimiz cennet hayatı mahşerden sonra meydana gelecektir. Bu nedenle de İslam âlimleri “Cennet ve cehennem şu anda yaratılmıştır ama boştur” derler. Cennet ve cehennemin şu anda yaratılmış olmasına rağmen boş olması, kendisine girecek olanlara anlatılan dolaylı bir mesajdır.
  * * *
  Mezar âlemindeki azap kişinin ameline göre değişir. Ancak buradaki azap “gıybet, söz taşıma, temizliğe dikkat etmeme” gibi hatalardan dolayıdır. Kul hakları da buna eklenebilir. Fakat gerçek anlamdaki bütün hesapların bütün ayrıntılarıyla hiçbir zerre unutulmaksızın ortaya konması ancak kıyametten sonraki dönemdedir. Büyük hesaplar, büyük hesap gününde görülecektir. Büyük mükafatlar da büyük hesapta belirlenecektir.
  Ölüler bu âlemde, ailelerinden yüce Allah’ın müsaade ettiği kadar haberdar olabileceklerdir. Yüce Allah’ın müsaade ettiği kadarınca kendileri için yapılan iyiliklerden, bağışlardan yararlanacaklardır. Bazen dünyadaki yakınlarının iyiliklerinden ötürü müjdelenirken bazen de kötü hallerinden ötürü de mahzun olacaklardır.
  * * *
  Yüce Rabbim dünyamızda, kabir âlemimizde ve sonrasında bizlere merhamet etsin. Son olarak şunu söyleyelim: Dünyadayken nasıl bize sorulmadan ve müsaadeniz alınmadan binlerce olayla muhatap oluyorsak, ölümden sonra da bize sorulmadan ve iznimiz olmadan binlerce olayla muhatap olacağız..


 3. Misafir
  Rabbim o gunumuz de yar ve yardımcımız olsun ben çok etkilendim aslnda çok buyuk bir örnek anlatlanlar herşey biz kullarn elinde Rahman olan Allah bize 24 altn veriyo birini geri istiyo biz kullar bir altni Rabbimizeçok göruyoruz Allah merhametini esirgemesin üzerimuzdsn

 4. Misafir
  İçkili iken öldürülen kişinin halini merak ediyorum teşekkür ederim Allah razı olsun hocam

 5. arifselim
  Yönetici
  Allah öyle bir duruma düşürmesin. Kim nasıl ne halde ölürse o hali üzerinde diriltilebilir Allah korusun. Ama imanı ile ölmüş ise sonunda onun affedilmesi elbette ümit edilir ve o kişinin affı için dua edilebilir.

 6. Misafir
  Babam trafik kazasinda karsidan karsiya gecerken araba vurmasi sonucu hayatini kaybetti cok ani oldu hepimiz sok içindeyiz....babam cuma gecesi saat 12 sularinda ve cumartesi berat kandiline gecis gecesinde yani cuma ve beratın ortasinda hayata veda etti babam kabir azabi goruyormudur?

 7. imam
  Üye
  Babanıza Allah rahmet etsin. Kabir azabı ve diğer azaplar kişinin ameline göre değişir ama kaza ile ölenlerin bir nevi ahiret şehidi olduğundan kabir azabı görmeyeceklerini söyler alimlerimiz.

 8. Misafir
  Ceset mezara konduktan sonra et ve kemikten ibarettir. Ne kımıldar, ne başını çarpar, ne de birşey duyar.
  Duyan, gören bedenden ayrılmış, fakat henüz dünyadan kopmamış, şaşkın dolaşan ruhtur. Talkın ona verilir.
  Arapça, Türkçe hepsini duyar ve anlar.
  "Kabir Azabı" diye bilinen sıkıntıların kabirle, kabirdeki cesetle alâkası yoktur. Bu konuda bir hadis varsa, kastedilen
  tamamen başka bir şeydir. Ruh günahkâr ise, Öbür Âlem'de bir azap görür, ama bu kabirde değildir. Kabirdeki et ve kemikten ibarettir.

 9. Misafir
  Babam 20 gün önce vefat etti kendisi yoğun bakımda uyutuluyordu acaba kabir azabı varmıdır normalde abdesli namazli biriydi ve çok merhametliydi taziyeye her gelen camiye gidiyordu çok iyiydi kendi halindeydi diyorlar bu beni teselli ediyor arkadan insanların iyi konuşması da kabri etkiler mi?verdiginiz bilgiler için çok teşekkür ederim.

 10. Şem'a
  YÖNETİCİ
  Babanıza Allah rahmet etsin.
  Müslümanların onun hakkında iyilikle konuşmaları ona fayda verir bu hadisle sabittir.

  "Enes'den rivayet edilmiştir: Dedi ki: Ben (bir gün) Peygamber (s.a)'in yanında oturuyordum. Oradan bir cenaze geçti. "Bu cenaze kimindir?" di*ye sordu. "Falan kabileden falancanın cenazesidir. Allah'ı ve Rasûlünü (çok) severdi. Allah'a taat yolunda çaba sarfederdi" dediler. (Onun cennete gir*mesi ve Allah'ın mağfiretine erişmesi) "kesinleşti" buyurdu. (Sonra) yanın*dan bir cenaze daha geçti. Rasûlullah (s.a) "Bu cenaze kimindir?" diye sor*du, (oradakiler) "Falan kabileden falancanın cenazesidir. Allah'a ve Rasû-lüne (devamlı) buğz eder ve bu yolda çaba sarfederdi" cevabını verdiler. Ra*sûlullah (s.a) de: (Cehenneme girmesi) "kesinleşti" buyurdu. Ashab-ı Kiram "Ey Allah'ın Rasûlü cenaze ve ona yapılan sena hakkında ne buyurursun? Birinci cenaze hayırla, ikincisi de şerle anıldı. Sen ikisi hakkında da "kesinleşti" buyurdun, dediler. Rasûlullah (s.a) de:

  "Evet ya Eba Bekir! Gerçekten Allah'ın birtakım melekleri vardır ki bunlar Ademoğullarının dilinde onda bulunan hayır ve şer (le) ri söylerler." buyurdu.

 11. Misafir
  Sevgiyle bir ömür versin Rabbim hepimize inşaallah

+ Yorum Gönder
kabir azabı nedir,  öldükten sonra,  mezarda neler yaşanır,  öldükten sonra neler yaşanır,  kabir azabı nedir neler yaşanır,  öldükten sonra mezarda,  kabirde neler yaşanır