+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hadr ile okumak nedir? Kuran kaç şekilde okunur? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hadr ile okumak nedir? Kuran kaç şekilde okunur?


 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: Hadr ile okumak nedir? Kuran kaç şekilde okunur?


  Reklam  Cevap: Kur'an Okuma Usulleri

  Kur'an okuma hususunda tertil, tedvir ve hadr olmak üzere üç usulden bahsedilir: Tertil, açık açık, tâne tâne, harfleri ve kelimeleri birbirinden ayırarak, Arapça bilen birinin okunan kısmın ma'nasını zihninde takip edebileceği şekilde, aşr-ı şeriflerde olduğu gibi okumak; tedvir, namazlar ve mukabelelerdeki gibi biraz daha hareketli ama orta. süratte okumak; hadr ise, daha da hareketli ve çabuk okumaktır.


 3. @hmet
  Üye
  hadr nedir, kuran okuma usulleri, kuran kaç şekilde okunur?

  HADR

  Tecvid kaidelerine uymak suretiyle en hızlı okuyuş biçimidir. Kelimelerin telaffuzlarına hassasiyet gösterilir. Ölçüler asgari düzeyde uygulanır.
  Medd-i Tabii, Medd-i Munfasıl ve Medd-i Arız 1 Elif; Medd-i Muttasıl 2 elif ve Medd-i Lazım 2.5 elif uzatılarak okunur.
  İbn-i Kesir, Cafer, Ebu Amr, Yakup Ve Kalun’un okuyuş tercihidir.
  Hatimlerde, Mukabelelerde Ve Teravihlerde tercih edilir.

  Bu kıraat tarzlarından Hadr: Teravih namazlarında ve üstad huzurunda hafızlar ders okurken, Tedvir: Diğer namazlarda ve mukabele okunurken,Tahkîk ise: Aşrı şerif okurken, öğretim ve alıştırmalarda tercih edilir. Fakat bu üç türlü okuyuşu birbirine karıştırmamalıdır.
  Kıraat’a, hangi okuyuşla başlanılmış ise onunla da bitirilmelidir.
  Bu üç okuyuş tarzının dışında bir de caiz olmayan bir okuyuş daha vardır ki, buna Herzeme denir. Bu okuyuşta harfler, kelimeler birbirine karışır, okuyuş bozuluır. Kur’an-ı Kerim’i, bu şekilde okumak haramdır.


+ Yorum Gönder
hadr,  hadr nedir,  kuran okuma usulleri,  kuran kaç şekilde okunur,  kuran okuma çeşitleri,  hadr usulü,  kuran kaç çeşit okunur