+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Fitre ve zekatı veremedim ne yapmam gerekiyor Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Fitre ve zekatı veremedim ne yapmam gerekiyor


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: fitre ve zekatı veremedim ne yapmam gerekiyor


  Reklam  Cevap: Fitre sadakasının verilme zamanı

  Fitre sadakası, Ramazan Bayramının birinci günü fecrin doğuşundan itibaren vacib olursa da, bundan önce ve bundan daha sonra da verilebilir. Önceden verilmesiyle fakirler bayramlık ihtiyaçlarını gidermiş olurlar.

  (Üç İmama göre, fitre sadakası Ramazanın son akşamında güneşin batmasından itibaren vacib olur. Bayramdan sonraya bırakılması ile bu sadaka düşmez, kaza edilmesi gerekir.)

  Zekatın verilme zamanı

  Kuvvetli ve en sahih olan görüşe göre, üzerine zekât düşen mal ve paraların zekâtı, o mal ve paranın üzerinden 1 sene geçtikten sonra, fevren, yani, sene biter bitmez hemen verilmesi icabeder. Özürsüz olarak te'hir etmek câiz olmaz. Günahı muciptir. Diğer bir görüşe göre ise, zekâtın verilmesi fevrî değil, terahî üzerine farzdır. Yani sene nihayetinde hemen verilmesi lâzım değildir. Mükellef bunu hayatta bulundukça dilediği zaman edâ edebilir. Edâ etmeden ölürse, ancak o zaman günahkâr olur. Fakat bu görüş zayıftır.

+ Yorum Gönder