+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Secdede dua edilebilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Secdede dua edilebilir mi?

  Sual: ben kitaplarda secdede edilen duanın kabul olunacağını okumuştum peki secde sırasında sübhane rabbiyel ala dedikten sonra secdeyi uzatarak mı dua edeceğiz?cevabınız için şimdiden teşekkürler. ? 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: secdede dua edilebilir mi?


  Reklam  Cevap: Sual: Secdede nasıl dua edilir?

  Farz namazlarını kılarken herhangi bir rekâtta secdede iken "Subhane Rabbiye'l-âla"dan sonra dua etsek namazımız bozulur mu?
  Secdede iken kulun Allah'a yakın olduğunu kitaplardan okumuştum. Farz ya da nafile namazlarda secdede dilediğimiz duayı yapabilir miyiz?

  Cevab: Kulun Allah'a çok yakın olduğu bir an vardır. Bu an Peygamberimizin anlatımıyla secde anıdır. "Secdede çok dua edin. Dualarınız kabul olmaya layıktır" hadisi secdede duanın önemini dile getiriyor.
  Secdede üç kere "sübhâne Rabbiye'l-âlâ" tesbihini hepimiz biliyoruz ve zaten söylüyoruz. Bundan başka Peygamberimizin okuduğu ve okunmasını tavsiye ettiği tesbihler vardır. Meselâ Hz. Aişe annemizin Peygamberimizden duyduğu şu tesbih çok kapsamlıdır:
  "Subbûhun Kuddûsün Rabbü'l-Melâiketi ve'r-Rûh (Meleklerin ve Cebrail'in Rabbi noksanlardan ve kötü şeylerden münezzehtir)" Hz. Aişe'nin naklettiği bir tesbih daha vardır: "Sübhânekâ'llâhümme Rabbenâ ve bi-hamdike Allâhüma'ğfirlî (Rabbimiz olan Allah'ım! Sana hamd ederek Seni noksanlardan tenzih ederim. Allah'ım beni bağışla.)" 5-6 kelimelik bu iki tesbih hem kısadır hem öğrenilmesi ve ezberlenmesi kolaydır.
  Bu tesbihlerden başka Peygamberimizin secdede okuduğu tesbihler ve dualar da vardır. Hz. Ali'nin Peygamberimizden öğrendiği şöyle uzunca bir dua vardır:
  "Allâhümme leke secedtü ve bike âmentü ve leke eslemtü secede vechî lillezî halekahû ve savvarahu ve şakka sem'ahû ve basarahû tebârekâllâhü ahsenü'l-hâlıkîn (Allah'ım! Sana secde ettim. Sana iman ettim. Sana boyun eğdim. Yüzüm kendisini yaratana kendisine şekil verene kulağına ve gözüne duygu verene secde etti. Şekil verenlerin en güzeli olan ne yüce olmuştur." Bir secde duası olarak yine Hz. Ali'nin rivayet ettiği bir hadis daha vardır: "Rabbi innî zalemtü nefsî fağfirli (Ey Rabbim! Ben nefsime yazık ettim beni bağışla)"
  Konu secdede duanın artırılması olunca diğer sahabilerin de Peygamberimizden duyup öğrendikleri daha farklı dualar vardır. Meselâ Ebû Hüreyre Peygamberimizden şu duayı öğrendiğini anlatıyor: "ümma'ğfirlî zenbî küllehû dikkahû ve cillehû ve evvelehû ve âhirahû ve alaniyetehû ve sırrahû (Allah'ım! Küçük büyük önce sonra açıkta gizlide işlediğim bütün günahlarımı bağışla.) Secde Allah'tan af dilenecek bağışlanma talep edilecek rahmetine ve mağfiretine yönelecek bir zaman dilimidir. Peygamberimiz bazı zamanlar saatler boyu secdede kalmı gözyaşları secde yerini ıslatmış ümmetinin özellikle günahkâr ümmetinin bağışlanması için Allah'a niyazda bulunmuştur.
  Bu arada kısa olmakla birlikte Ebû Said el-Hudrî Peygamberimizin mübarek yüzünü secdeye koyduğu zaman şöyle bir dua okuduğunu naklediyor: "Allâhümme einnî alâ şükrike ve hüsni ibadetike (Allah'ım! Sana şükretmede ve Sana güzel bir şekilde ibadet etmede bana yardım eyle." Bir demet halinde verdiğimiz bu dualardan sonra bu meselede mezhep imamlarımızın içtihadi görüşlerini de aktaralım.
  Hanefi mezhebi "farz namazlarda bilinen kısa tesbihten başka bir şey okunmamalı" derken "diğer tesbih ve dualar sünnet namazlarda okunabilir" görüşünü dile getiriyor.
  Şâfii ve Malikî mezhebi âlimleri ise konuyu serbest bırakıyor ve secdede sınırsız bir şekilde her konuda dua etmenin müstehap olduğunu söylüyorlar. Buna göre özellikle sünnet ve nafile namazlarda istendiği kadar her konuda dua etmek mümkündür.
  1. Nevevî el-Ezkâr Tercümesi 129-132; Zuhaylî İslam Fıkhı Ansiklopedisi 2:31-32.
  Alıntı


 3. betul1008
  <YoLcU.TeSLiM>
  Peki selam verdikten sonra secdede yapılan duanın efdaliyeti nedir?
  El açarak mı makbul yoksa secde halinde mi?


 4. Hoca
  erimeye devam...
  Secdede dua ile ilgili hadis

  Hz. Peygamber (asm) şöyle buyuruyor:
  "Kulun secdedeki anı, Rabbine en yakın olduğu andır; onun için (secdede) duayı çoğaltın." (Ebu Davud, II, 33).


+ Yorum Gönder
secdede dua nelerdir