+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Allah'ın İsimlerini Koymak Günah mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allah'ın İsimlerini Koymak Günah mı?

  Sual: Allahın ısımlerı tek konuldugu takdırde gunah oldugunu bılıyordum,ıkı ısım koymak sunnet bu yuzdende benım oglumun ısmı KEREM SAMET bu ısımı gercekten koydugum ıcın dogrumu yalnısmı hareket ettım bılmek ıstıyorum,benı aydınlatırsanız sevırım cunku huzursuzum bılmeden hata mı ettım dıye...( tesekkur edıyorum saygılar...! ? 2. Sosyal Doku
  Devamlı Üye

  Cevap: Allah'ın İsimlerini Koymak Günah mı?


  Reklam  Cevap:
  Allah'ın İsimlerini Koymak Günah mı?
  Allahın ısımlerı tek konuldugu takdırde gunah oldugunu bılıyordum,ıkı ısım koymak sunnet bu yuzdende benım oglumun ısmı KEREM SAMET bu ısımı gercekten koydugum ıcın dogrumu yalnısmı hareket ettım bılmek ıstıyorum,benı aydınlatırsanız sevırım cunku huzursuzum bılmeden hata mı ettım dıye...( tesekkur edıyorum saygılar...!

  Değerli kardeşimiz;
  Hâlık, samed, rahman gibi Allahın zâtî isimleri konmaz. Başına abd ilâve edilirse olur. Abd, erkek köle demektir. Kadın için kullanılmaz. Kadın için bu gibi isimler kullanmak âdet olmamıştır.
  Cenab-ı Hakk'ın "esmâ-i husnâ" sından "Rahîm, Kerîm, Latîf, Râûf, Aziz, Celil, Melik.." gibi bazı isimler, Allah'ın dışında bazı varlıkların da vasıflandığı müşterek isimlerdir. Bu itibarla bu isimlerin çocuklara ad olarak verilmesinde dinen bir sakınca yoktur.

  LİNKİ TIKLAYINIZ

  http://www.mumsema.com/misafir-sorulari/210739-cocuklara-allahin-c-c-isimlerinden-koymak-caiz-mi.html


 3. Misafir
  öncelikle kardeşim benim ismim samet ben ismimi abdulsamet diye söyletiyorum herkese bende sonradan öğrendim SAMET isminin anlamı: kimse ona muhtaç değil kimsede ona muhtaç değil. demektir haşa biz kimizki muhtaç değliz haşa biz kimizki kimse bize muhtaç değil, biz elhamdulilah Allaha muhtacız bu yüzden isminiz ALLAHın isimlerindeyse başına abdul eklemeye unutmayın . ÖRNEK: abdulsamet gibi abdul'ün anlamı kulu demektir yani bu demek oluyorki kimseye muhtaç olmayanın kulu )

 4. Misafir
  Benim ismin Kadir. Bunda sıkıntı varmıdır. Bana kalsa Abdulkadir ama artık insanlar alıştı. Bir gunahi varmidir?

 5. arifselim
  Yönetici
  Kadir ismi Allah'ın özel sıfat isimlerinden değildir. Bu yüzden kadir isminin kullanılması caizdir bir sakıncası yoktur. Ama Abdulkadir olması daha doğru ve güzel olur.

+ Yorum Gönder
allahın isimlerini koymak günah mı,  kerem allahın isimlerinden mi,  kerem ismini koymak caiz mi,  kerem ismi caiz mi,  hangi isimleri koymak günahtır,  allahın isimlerini koymak,  samed ismi koymak caiz mi