+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Allah herşeyi bildiğine göre, "Allah'ın yeryüzünde (devriye) gezen melekleri ümmetimin yaptıkları duaları, salavatları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allah herşeyi bildiğine göre, "Allah'ın yeryüzünde (devriye) gezen melekleri ümmetimin yaptıkları duaları, salavatları

  Sual: Allah herşeyi bildiğine göre, "Allah'ın yeryüzünde (devriye) gezen melekleri ümmetimin yaptıkları duaları, salavatları bana ulaştırırlar." ifadesine ne gerek var? Ayrıca meleklerin yazmasına gerek var mı? ? 2. Ateş-i Bahar
  Kıdemli Üye

  --->: Allah herşeyi bildiğine göre, "Allah'ın yeryüzünde (devriye) gezen melekleri ümmetimin yaptıkları duaları, salavat


  Reklam  Cevap: bu ifade herhangi bir ifade degildir bir hadistir, ne güzel melekler Efendimiz (s.a.v) ile konumamiza bir araci yani bende hala basinizdayim diyor, sizlerin yaptigi dualar ve salavatlar banada geliyor haberdar oluyorum diyor elhamdulillah ne güzel kardesim sorun nerde?

  melekler neyi yazmasina gerek varmi? onu anlayamadim

 3. YaZaROW
  Emekli
  Günah ve sevapları kastediyor.

 4. Ateş-i Bahar
  Kıdemli Üye
  Ayrıca meleklerin yazmasına gerek var mı?
  Günah ve sevapları kastediyor.


  Allah her şeyi bildiği hâlde, neden amellerimizi melekler yazmakta?


  Allah, hiç kimseye muhtaç değildir. Kendisi tek ve yekta olup, Samed'dir. Yani her şey ona muhtaç, fakat o hiç kimseye muhtaç değildir. Bununla beraber, o Hakim'dir. Yarattığı her hadise ve mahluku bir sebebe bağlamıştır. Çünkü, izzet ve azameti böyle ister. Fakat insanların bu sebepleri aşıp, teşekkürü ve medhi kendisine yapmasını ister. Çünkü, tekliği onu gerektirir.

  İşte, meyvelerin yaratılmasında ağaç ne ise, sütlerin yaratılmasında inek, balın yapılmasında arının tesiri ne ise, meleklerin vazifelerini ifa ederken tesiri o kadardır. Melekler Allah'ın onları vazifeli kıldığı konuda, Allah'ın büyüklüğünü görüp alkışlamak ve tebrik etmek vazifeleri var. Yoksa, mesela yağmur tanesini indiren meleği de elindeki yağmur tanesini de Allah indirmektedir.

  Cenab-ı Allah'ın, insanların her birinin iyi ve kötü bütün işlerini yazmakla görevlendirmiş olduğu iki melek. Bu iki melek Kur'an-ı Kerim'de şu şekilde anlatılır:

  "Muhakkak sizin üzerinizde gözetici (hafız) çok şerefli yazıcılar vardır ki, bunlar yaptığınız amel ve işlerin hepsini bilirler." (İnfitâr Suresi, 82/10-12);

  "Hatırla ki insanın hem sağında hem solunda oturan ve onun amellerini tesbit etmekte olan iki de (melek) vardır. O bir söz atmaya dursun, mutlaka onun yanında hazır olan gözcü(melek)vardır." (Kâf Suresi, 50/17-18).

  Allah Teâla, amellerini yazmakla vazifelendirilmiş oldukları kullara şahidlik edecekleri için, yazdıkları defterlerin önemine dikkat çekerek bu şerefli meleklerin dört özelliğini belirtmektedir:

  a. Kirâmen kâtibin melekleri, müvekkel oldukları kulun iyi ve kötü bütün amellerini hıfz ederler, unutmazlar. Çünkü unutmakla bir işe dair hüküm sabit olmaz.

  b. Bu melekler kerîmdirler. Yani şerefli, doğru ve âdildirler. Çünkü hâin, -------- ve yalancının şehadetiyle hüküm sabit olmaz.

  c. Kâtiptirler. Kulların bütün işlerini yazarlar. Zira, insanın ömrünün başlangıcından sonuna kadar bütün işlerini ezberleyip bilmek mümkün olsa bile, bunları yazmakta daha fazla bir sağlamlık vardır. Yazı ile bir şeye dair şüphe ortadan kalkar ve ilim sağlamlaşır.

  d. Kulların işlerini bilerek yazarlar. Bir işi resim ve yazı ile zaptetmek ilim değildir. İlimde şuurlu olarak idrak etmek şarttır. Şahidlik, şuurlu olarak bilmekle câiz olur. Kirâmen Kâtibîn kıyamet gününde şahitlik ederlerken, kulların yaptıklarını ve bunlara dair ne yazdıklarını gayet iyi bilirler.

  Bazı âlimler, Kirâmen Kâtibin meleklerinin şu hadiste bildirilen melekler olduğunu söylemişlerdir:

  "Gece bir takım melekler, gündüz bir takım melekler size gelirler. Bunlar, sabah ve ikindi namazlarında bir araya gelip buluşurlar. Sonra sizinle kalmış bu meleklerden yukarıya çıkanlara, Rableri -onların hallerini en iyi bilen olduğu halde- 'Kullarımı ne halde bıraktınız?' diye sorar. Onlar da namaz kılarlarken bıraktık; namaz kılarlarken kendilerine gittik derler."
  (Buhârî, Mevakid, 16; Bed'ül-Hakk, 6; Müslim Mesacid 210; Ahmed b. Hanbel, II, 257, 486; Nesâi, Salât, 21).

  İnsan, meleklerin iyilik ve kötülüklerini yazdığına ve Allah'ın da her şeyi bildiğine inanınca, günahlardan vazgeçip iyilik yapmaya çalışır. Kişi mahşerde, günahını inkâra yeltenirse, Allah'ın bilmesi, meleklerin şahidliği ve defterlerin elde bulunması onu susturur. Biz bu defterlerin mahiyetini bu dünyada bilemeyiz. Allah'ın bu meleklerini kullarının yanında bulundurup bunlara amellerini yazdırması, O'nun tam adaletinin gereği ve tecellisi ve kıyamet kopunca, kurulacak büyük mahkemenin önemini belirtmek içindir.

  Kiramen Katibin meleklerinin tuttuğu defterler mahkeme-i kübrâda sahiplerine verilecektir. Bu konuda Cenab-ı Allah şöyle buyurur:

  "Biz her insanın amelini (amel defterini) boynuna doladık. Kıyamet gününde onun için (her bir insan için amelleri yazılmış) bir kitab çıkarınız ki, açılmış olduğu halde o (insan) buna kavuşur; kitabını oku, bu gün sana karşı bir hesab görücü olmak bakımından nefsin yeter (denilir)." (İsrâ Suresi, 17/13, 14).

  İnsana, "Bu deftere senin işlediğin her şey yazıldı, hiç bir şey eksik bırakılıp unutulmadı." denilir. O gün herkes defterinde yazılanlara vakıf olacaktır. İnsanın yaptıkları, bütün iyi, kötü amelleri boynuna dolanmıştır. Hiç bir kimseye yaptığı amelinin sorumluluğundan kaçış ve kurtuluş yoktur.

 5. YaZaROW
  Emekli
  Bu arada sanırım cevap bana mı geldi Ben sadece sorunuza cevap verdim. Benim böyle sorularım yok

 6. Ateş-i Bahar
  Kıdemli Üye
  Bu arada sanırım cevap bana mı geldi Ben sadece sorunuza cevap verdim. Benim böyle sorularım yok

  Yok kardesim, herkes cevapdan faydalana bilir öyle sorularimiz olmazsa birdakinde bu gibi bir soru sorana güzel cevap vermek icin okuyabiliriz. Sen aciklamasini yapinca sorunun aciklamasinida altinya alinti yapmak istedim.

 7. hbevci
  Devamlı Üye
  Allah her şeyi bildiği hâlde, neden amellerimizi melekler yazmakta?

  el cevap:Yarın HESAP GUNUnde ,ben bunları yapmadım dedgınde kısı,
  Sen bunları bunları yaptın,al sana sahıtlerım alsana yaptgın ıslerın kayıtları denılır.o gun hersey ALLAHIN ıznı ıle dıle gelıp sahıt olacak GUZELEDE KOTUYEDE.
  Selametle..

+ Yorum Gönder