+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Tecvitli Kuran Okumayı Nasıl Öğrenebilirim? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tecvitli Kuran Okumayı Nasıl Öğrenebilirim?


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Tecvitli Kuran Okumayı Nasıl Öğrenebilirim?


  Reklam  Cevap: Tecvitli Kuran Okumayı Nasıl Öğrenebilirim?
  Tecvid dersleri 1  Kıraat ilmi içinde yer alan Tecvid, Kur'an okuma usulü ve ilmidir. Harflerin çıkış yeri, sıfatı, uzun veya kısalığı, genişlik veya darlığı, birleştirme ve ayırma, kalın ve ince vurguları konuları bu ilmin konularıdır.
  Kelime manası olarak Tecvid (cewede) kökünden gelip, bir şeyi güzel yapmak, süslemek, hoşça yapmak manasına gelir. Cewde Arapça’ da kalite demek olur ki, bir şey çok güzel olduğu zaman kullanılır. Kur’an-i Kerim’i çok güzel ve kuralına göre okuyan insana, Kur’an-ı okumasıyla güzelleştiren manasında “mucevvid” denir.
  Terim manası ise harfin hakkının verilerek çıkış yerine göre, gerek zati (her zaman onda bulunan, yani harften ayrılmayan, Belirtilmediğinde genellikle namazın bozulduğu) gerekse arızi (değişikliğe uğrayan başka bir değişle; harften kalktığında harfin zatını değiştirmeyen, namazın bozulmasına neden olmayan) sıfatların hakkı verilerek Kur`an-ı kerimin okunmasıdır.
  Aşir okumasında tertil denilen usul uygulanır. Tertil, Kur'anın tecvid usullerini tam uygulayarak ağır okumak demektir. Hatim ve namazda tedvir -hızlı okuma- yapılır. Çok hızlı okumaya hadr denir.
  Türkiye'de okutulan en meşhur tecvid kitabı Karabaş Tecvidi'dir.

 3. jerusselam
  Devamlı Üye
  Tecvid dersleri 2 4. jerusselam
  Devamlı Üye
  Tecvid dersleri 3 5. jerusselam
  Devamlı Üye
  Tecvid dersleri 4 6. jerusselam
  Devamlı Üye
  Tecvid dersleri 5 7. jerusselam
  Devamlı Üye
  Tecvid dersleri 6 8. jerusselam
  Devamlı Üye
  Tecvid dersleri 7+ Yorum Gönder
tecvidli kuran nasıl öğrenebilirim,  tecvid nasıl öğrenilir,  tecvit nasıl öğrenilir,  kuran nasıl öğrenilir,  tecvidli kuran okumayı nasıl öğrenebilirim,  tecvidi nasıl öğrenebilirim,  tecvitli kuran nasıl öğrenebilirim