+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Dini Nikah Şart mıdır Resmi Nikah Olur mu? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

 2. Şems-i Tebriz
  Genç Sufi

  --->: Dini Nikah Şart mıdır Resmi Nikah Olur mu?


  Reklam  Cevap: Değerli Kardeşimiz;  Şahitler huzurunda dini nikah yapmak caizdir. Ancak resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını uygun görmüyoruz. Özellikle kadının dini ve dünyevi hukukunun korunması açısından dini nikahın yanında resmi nikahın da yapılmasını gerekli buluyoruz.

  Nitekim Osmanlı Aile Hukuku kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikahların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikah üzerinde ısrarla durulmuştur.

  Yalnız kalınca günah işlemiş olmamak için dini nikahı tercih ediyorlar. Halbuki daha sonra telafisi çok zor durumlarda kalabiliyorlar.

  Bir kadın ve erkek aileden haberli veya habersiz şahitler huzurunda nikahlansalar -Hanefi mezhebine göre- karı koca sayılacaklarından erkek boşamadan kadın başkasıyla evlenemez. Bu açıdan çok tehlikelidir. Nitekim bize bu konuda onlarca soru geliyor. "Ben bir erkekle dini nikah kıydırmıştım. O beni boşamıyor ne yapayım" " Ben dini nikahtan boşanmadan başkasıyla evlendim. Zina sayılır mı" gibi tüyler ürperten pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bu açıdan her ne kadar gizli olarak şahitler huzurunda nikahlanmak caiz ise de sonunda telafisi imkansız olaylar olabiliyor. Bu nedenle resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını asla doğru bulmuyoruz.
  sorularla


 3. Hoca
  erimeye devam...
  Dini nikahın şartları... video sohbet


+ Yorum Gönder
resmi nikah olmadan dini nikah olurmu