+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Teravih namazına nasıl niyet edilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Teravih namazına nasıl niyet edilir?


 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  --->: Teravih namazına nasıl niyet edilir?


  Reklam  Cevap:
  [ Teravih Namazı ]
  Teravih namazı yirmi rek'attır. Erkekler ve kadınlar için sünnet-i müekkededir.. Hastalık veya yolculuk sebebiyle oruç tutamayan kimselerin de teravih namazını kılmaları sünnettir. Teravih namazının câmide cemaatle kılınması sünnettir ve sevabı çoktur. Evde de tek başına veya cemaatle kılınabilir. Ancak câmide kılmak daha faziletlidir. Peygamber efendimiz şöyle buyurmuştur:
  Ramazan ayında kılınır
  "Faziletine inanarak ve mükâfatını umarak Allah rızası için Ramazan gecelerini ibadetle geçiren (teravih namazını kılan) kimsenin geçmiş günahları bağışlanır." (47)

  Teravih Namazının Kılınışı:

  Teravih namazı yatsı namazından sonra kılınır. Yatsıdan önce kılınması caiz değildir.. Teravihden önce de kılınabilir.
  Vitir namazı Ramazan ayında teravihten sonra kılınır
  Yirmi rek'at olan teravih namazı her iki rek'atın sonunda selâm verilerek kılındığı gibi, dört rek'atta bir selâm verilerek de kılınır. Her iki durumda da namaza devam edilir ve yirmi rek'at tamamlanır.


  İki Rek'atta Bir Selâm Verilerek Teravihin Cemaatle Kılınışı:

  Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazına başlanır.

  Namaz kıldıracak imam: "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, bana uyanlara imam oldum" diye niyet ederek iftitah tekbirini alıp ellerini bağlar.

  İmam'ın arkasında kılan cemaat da "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya, uydum imama" diyerek niyet eder ve imamın tekbirinden sonra "Allahü Ekber" diyerek tekbir alır ve ellerini bağlar.

  Bundan sonra imam ve cemaat gizlice "Sübhâneke"yi okur. Sübhaneke'nin okunması bitince, (Cemaat ayakta başka bir şey okumaz) imam gizlice Eûzü-Besmele, açıktan fatiha ve bir sûre okur. Cemaatle birlikte rükû ve secdeleri yaptıktan sonra ikinci rek'ata kalkılır.

  Burada yine imam gizlice Besmele, açıktan da fatiha ve bir sûre okuyup cemaatle birlikte rükû ve secdeleri yaparak oturulur.

  Bu oturuşta imam ve cemaat "Ettehiyyatü, Allâhümme salli, Allâhümme bârik ile Rabbenâ âtina..." duasını okuyarak selâm verirler. Böylece iki rek'at kılınmış olur.

  Ayağa kalkılarak tarif ettiğimiz şekilde ikişer rek'at kılınmaya devam edilerek yirmi rek'at tamamlanır. Bundan sonra üç rek'atlı vitir namazı da cemaatle kılınır.


  İki Rek'atte Bir Selâm Verilerek Teravihin Tek Başına Kılınışı:

  "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya" diyerek niyet edilir ve aynen sabah namazının iki rek'at sünneti gibi kılınır.

  Yirmi rek'at tamamlanıncaya kadar ikişer rek'at kılmaya devam edilir, teravih bitince de vitir namazı kılınır.


  Dört Rek'atta Bir Selâm Verilerek Teravihin Cemaatle Kılınışı:

  Namazı kıldıracak imam ve cemaat yukarıda tarif ettiğimiz gibi niyet ederek iftitah tekbirini alır ve ellerini bağlar. İmam ve cemaat gizlice Sübhaneke'yi okuduktan sonra (Cemaat başka birşey okumaz) imam gizlice Eûzü-Besmele, açıktan fatiha ve bir sûre okuyup rükû ve secdeleri yaparak ikinci rek'ata kalkılır.

  Burada imam gizlice Besmele'yi, açıktan fatiha ve bir sûre okuyup rükû ve secdeleri yapar ve otururlar. İkinci rek'atın sonundaki bu ilk oturuşta imam ve cemaat "Ettehiyyatü, Allâhümme salli ve Allâhümme barik" okur ve üçüncü rek'ata kalkarlar.

  Üçüncü rek'atın başında hem imam, hem de cemaat gizilce Sübhaneke'yi okur. Sonra imam gizlice Eûzü-Besmele, açıktan fatiha ve bir sure okur. Sonra rükû ve secdeleri yaparak dördüncü rek'ata kalkarlar.

  İmam gizlice Besmele'yi, açıktan da fatiha ve bir sure okuyarak yine rükû ve secdeler yapılıp oturulur.

  Bu oturuşta da imam ve cemaat "Ettehiyyatü, Allâhüme salli, Allâhümme barik, Rabbenâ âtina...." okuduktan sonra selâm verirler. Böylece teravih namazının ilk dört rek'atı kılınmış olur.

  Bundan sonra ayağa kalkılarak tıpkı tarif ettiğimiz gibi dörder rek'at kılınmaya devam edilerek yirmi rek'at tamamlanır.

  Sonra da cemaatle vitir namazı kılınır.


  Dört Rek'atta Bir Selâm Verilerek Teravihin Tek Başına Kılınışı:

  "Niyet ettim Allah rızası için teravih namazını kılmaya" diye niyet edilir ve aynen ikindi namazının sünneti gibi kılınır. Aradaki fark sadece niyetin değişik olmasıdır.. Bunun peşinden de vitir namazı kılınır.
  Böylece dörder rek'at kılınarak yirmi rek'at tamamlanır

  Diyanet


 3. YaZaROW
  Emekli
  "Niyet ettim Allah rızası için Teravih namazını kılmaya, uydum imama, döndüm kıbleye" Ben bu şekilde ediyorum. Uygun olduğunu öğrendim. Umarım işinize yarar.

 4. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  "Niyet ettim Allah rızası için Teravih namazını kılmaya, uydum imama, döndüm kıbleye" Ben bu şekilde ediyorum. Uygun olduğunu öğrendim. Umarım işinize yarar.
  Niyet ederken "döndüm kıbleye" lafzına gerek yok.

 5. Misafir
  gerek yok ama zararıda yok inşaAllah

 6. Misafir
  Niyeti sadece başta getirmek yeter mi yoksa her selamdan sonra niyet etmelimiyiz

 7. mum
  Administrator
  Teravih namazı niyet şekli

  Niyet ettim Allah rızası için 2 rekat teravih namazı kılmaya

 8. Misafir
  Peki arkadaşlar birşey sormak istiyorum benim kaza namazlarım var. Kaza namazını teravihte kılmak istiyorum örneğin ikindi namazına nasıl niyet etmem gerekir ?

 9. mum
  Administrator
  Kaza namazını teravihte kılmak istiyorum örneğin ikindi namazına nasıl niyet etmem gerekir ?
  Şafii mezhebine göre kaza namaz borcu olanlar, kaza borçlarını bitirmeden sünnet kılamazlar.
  Ve yine şafiye göre, farz namaz kılan, sünnet kılan bir imama uyabilir.

  Teravih namazı kılan bir imama, sizde kaza namazına niyet ederek uyabilirsiniz.
  Niyet ettim iki rekat sabah namazının kazasına uydum imam şeklinde...

 10. Misafir
  hocalarım ben, allahım niyet ettim senin rızan için 20 rekat etravih namazı kılmaya diyorum, 2 rekatte bir selam verip niyet etmeden imamla beraber tekbir alıyorum, sorun olurmu ?

 11. Misafir
  2 rekkate bir niyet etmek lazim

 12. Misafir
  kardeş şöyle dicem Niyet ettim ALLAH razısı için 2 rekkat teravih namazı kılmaya dicen 20 rekate bir niyet edersen 2 rekate bir selam veriorsun olmaz 2 rekate bir niyet edicem mesela şoyle Niyet ettim ALLAH razısı için 2 rekkat teravih namazı kılmaya diyebilirisn 2 rekate bir niyet etmeliyisin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
teravih namazına nasıl niyet edilir,  teravih namazı niyet nasıl edilir,  teravih namazı nasıl niyet edilir,  teravih namazina nasil niyet edilir,  teravih namazi nasil niyet edilir,  teravihe nasıl niyet edilir,  teravih namazı niyeti nasıl