+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Allahın üzerine ettiğim 2 yemini bozdum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Allahın üzerine ettiğim 2 yemini bozdum

  Sual: Bozduğum yemini çoğunuz tahmin edersiniz .
  Bugün kadir gecesi ve ben bolca namaz kılıp tövbe etmek istiyorum fakat yeminlerim yüzünden ibadetim kabul olur mu onu bilmiyorum üstümde yemin yükü var yeminini bozmuş ve kefaretini ödememiş bir insanı Allah kadir gecesinde dilerse affeder mi?Karışık oldu ama kusura bakmayın özür dilerim bir yere yetişmem gerekli hemen acil yazdık cevabınız için teşekkürler.

  Allah'a yemin etmedim Allah'ın üzerine yemin edip kendime söz vermiştim ? 2. Sosyal Doku
  Devamlı Üye

  Cevap: Allahın üzerine ettiğim 2 yemini bozdum


  Reklam  Cevap:
  Allahın üzerine ettiğim 2 yemini bozdum
  ..
  .Kardeş müslümanın ağzından çıkan sözü onun şahsiyetidir..boşu boşuna yeminleri sakız yapıp normalleştirmek müslümana yakışmaz...dilimize sahip çıkma vakti ne zaman gelecek anlamıyor ve üzülüyorum..  Ettiği yemini yerine getirmeyip bozmaktan dolayı lâzım gelen keffârete yemin keffareti denir.
  Yeminin keffâreti olarak 10 fakiri akşam ve sabah olarak günde iki öğün doyurmak veya giydirmek cihetine gidilir.

  Keffaret yiyecek ve elbise olduğu gibi karşılığı başka bir şey de olabilir. Keffaret ister yiyecek veya bedeli olsun, ister elbise veya bedeli olsun, hepsini birden bir defada bir fakire vermek caiz değildir. Ancak başka fakir bulmakta zorluk çekiyorsa o takdirde aynı fakire her gün sabahlı akşamlı doyacak kadar yiyecek yada bedelini veya aynı fakire her gün bir elbiseyi vermek kafi gelir. Yani keffaret ödenmiş olur.

  Buna güç yetirilmezse, 3 gün ardarda oruç tutulur. Bu oruçların arasına hiç bir mâni girmemelidir. Girerse keffâret bozulur, yeni baştan tutulması gerekir.

  Birden fazla yeminini bozan kimse her bir yemin bozma için ayrı bir keffaret vermesi gerekir.


+ Yorum Gönder