+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kızkardeşim dul ona fitre verilir mi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kızkardeşim dul ona fitre verilir mi

  Sual: kızkardeşimdul birde 12 yaşında kızı var malulen eşinden kalan maaşı var kirada oturuyo ben ablası olarak ailemin fitresi geçermi kardeşime ? 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  --->: kızkardeşim dul ona fitre verilirmi


  Reklam  Cevap: Evet, akrabalara zekât ve sadaka verilir, hatta zekâtımızı verirken öncelikle fakir olan akrabalarımızdan başlamak müstehap görülmüştür. Çünkü bununla kişi zekât borcunu ödediği gibi, dinin emrettiği akrabalık bağlarını da gözetmiş olacaktır.
  Fakat diğer taraftan zekâtın verilemeyeceği yerler sayılırken bunlar arasında bir de yakın akraba bulunmaktadır. Buna göre kişi, zaten bakmakla sorumlu olduğu yakın akrabasına zekât veremez. Çünkü bunlara verdiği zekâtın faydası yine kendisine dönecektir. Bir de kişinin aynı çatı altında yaşadığı bu yakın akrabasına zekât ve fitre parasıyla bakması bizim dini duygu ve düşüncemize uygun değildir.
  Kişinin zekât veremeyeceği kişiler, ebeveyni, hanımı ve çocuklarıdır. Ebeveyni derken, buna bütün usulü girer. Yani dedeleri ve nineleri de Çocuklarının içine de bütün furû'u girer. Yani torunlar, onların çocukları vs. Çünkü bunlar kişinin zaten bakmakla mesul olduğu, nafakalarını kendisinin karşılaması gereken yakın akrabasıdır. Fakat bunların dışında kalan, dayı, amca, hala, teyze, kayınvalide, kayınpeder, damat, gelin abi, kardeş,kız kardeş vs. diğer akrabaya zekât verilebilir.

  İslami editör

 3. Misafir
  Ablam eşinden ayrıldi ayrı kalıyor annemle BN kendim evliyim ablmin hic bir maasi yok fitremi ona verebilir miyim

 4. arifselim
  Yönetici
  Eğer zengin durumu yoksa o zaman Ablaya veya kardeşlere fitre verilmesi veya fitre alınması caizdir. Allah kabul eylesin.

+ Yorum Gönder
dul kiz kardese zekat verilirmi,  dul kız kardeşe fitre ve zekat verilirmi,  dul kadına zekat verilir mi,  ayri erkek kardese zekat