+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Zekat Verirken Borçlardan Başka hangi Maldan Düşülür? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Zekat Verirken Borçlardan Başka hangi Maldan Düşülür?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Zekat Verirken Borçlardan Başka hangi Maldan Düşülür?


  Reklam  Cevap: Sual: Zekat nisabı nedir, nasıl hesaplanır?

  CEVAP
  Daha kolay anlaşılması için maddeler halinde yazalım:
  1- Zekat nisabı, 20 miskal, yani 96 gr altın veya bu değerde para, ticaret eşyasıdır.

  2- Senetli, senetsiz alacaklar nisap hesabına dahil edilir. Alacaklar tahsil edildikten sonra zekatları verilir. Daha almadan da zekatları verilebilir.

  3- Borçlar, mevcut paradan veya maldan çıkarılır. Geri kalanın zekatı verilir.

  4- On yıl sonra alınacak para, zekat nisabına dahil edilir. On yıl sonra ödenecek borç zekattan düşülür.

  5- Kayıp olmuş, gasp olunmuş, gömüldüğü yer unutulmuş mal ve inkâr olunan alacaklar, nisap hesabına katılmaz ve ele geçerlerse, önceki senelerin zekatları verilmez.

  Senetli veya iki şahitli olan veya itiraf olunan alacaklar, iflas edende ve fakirde de olsa, nisaba katılır. Ele geçince, geçmiş yılların zekatı da verilir.

  6- Bir hanım mehr-i müeccel olarak kocasından alacağı altınları zekat nisabına katar.

  7- Zekata tâbi malların veya paranın, sene içindeki azalıp çoğalmasına itibar edilmez. Nisaba malik olduktan bir sene sonra elde kalan mal, nisabı buluyorsa kırkta biri zekat olarak fakirlere verilir. Nisaptan aşağı ise verilmez.

  8- Ticaret için olmayan evler, arsalar, vasıtalar, fabrikalar, demirbaş eşyalar zekat nisabına dahil edilmez. Ticaret için alınıp ticaret için saklanan malların, altın, gümüş, yerli ve yabancı paraların ve elden ele dolaşan hisse senetlerinin zekatı verilir. Evin, apartmanın, arabanın, zekatı olmaz. Araba, ev ve arsa alıp satan kimse, bunların zekatını verir. Çünkü bunlar ticaret malı olmuştur. Ev yaptırmak için arsa alan, bunun zekatını vermez. (Dürer)

  9- Zekat verirken bilezik, yüzük gibi altınların işçilik ve sanat değerine değil, ağırlığına itibar edilir. Yani 12 ayardan fazla olan bütün altınlar, tartılır. Kırkta biri zekat olarak verilir.

  10- Bilezik, zincir, küpe, yüzük gibi çeşitli ayarlarda altını olan kimse, bunların içinden en yüksek olanının ayarından vermesi evla, ortalamasını hesap ederek vermesi caiz, en düşüğünden vermesi ise, mekruhtur.

  11- Kadınların altın ve gümüşten başka diğer süs (ziynet) eşyaları zekata tâbi değildir. Pırlanta, elmas gibi ziynet eşyalarının zekatı verilmez. Şafii'de ise, kadınların altın ve gümüş dahil süs olarak taktıkları ziynetlerin zekatı verilmez. (Hidaye)

  12- Zekata tâbi mallar, altın liraların en düşüğünün alış fiyatına göre hesap edilir.

  13- Hisse senetlerinin nâma [isme] ve hâmiline [taşıyana] yazılı olanları vardır. İsimsiz, hâmiline yazılı olanların devir kabiliyetleri vardır. Yani döviz gibi elden ele dolaşır. İstendiği zaman satılabilir. Bu senetler ticaret malı gibi, zekatın hesap edildiği tarihteki piyasa değeri üzerinden nisaba dahil edilir. Nâma yazılı hisse senedi alan, sene sonunda, fabrikanın demirbaş mallarının haricindeki parasını zekat nisabına dahil eder.

  14- Gölde yetiştirilen balıklar satılınca, bu para diğer zekata tâbi mallarla beraber nisaba ulaşırsa zekatı verilir. Birkaç ineği olup çok süt satan, ineklerin zekatını vermez, fakat sene sonunda sütten elde ettiği para zekat nisabına dahil edilir.

  15- Zekat nisabına malik olan zengindir.


  Dinimiz, zekat, fıtra ve kurban nisabının ve eşyanın kıymetlerinin altın ve gümüş ile tespit edileceğini bildirmektedir. (Keşf-i rümûz)

  Nisap miktarları, resmi damgalı, altın veya gümüş paralardan, kıymeti en az olan ile hesap edilir. Para olarak kullanılmayan altın ve gümüş ile hesap edilmez. Kıyamete kadar böyledir. Mesela bugün, Aziz, Hamit gibi altınlardan kıymeti en az olan ile hesap edilir. 20 miskal altını veya bu değerde ticaret malı olan kimse, dinen zengin sayılır. Bu malın üzerinden bir sene geçmişse, zekatını verir. (Redd-ül Muhtar)

  Koyun zekatı kırkta birdir. Kırk koyunu olan, birini zekat verir. Bunu otuzda bir veya ellide bir yapmaya hiç kimsenin yetkisi yoktur. Sadaka-i fıtr için de belli ölçekte buğday, un, arpa, hurma ve kuru üzüm verilir. Yani bunların bildirilen miktarı ölçü olarak alınır. Muza göre veya cevize göre olmaz. Dinimiz neyi bildirmişse, o ölçü alınır. Mesela dinimiz, (Fıtra olarak, 3500 gr arpa veya değeri kadar altın veya gümüş verilir) diyorsa, Kıyamete kadar bu böyle devam eder. Karadenizli fındığı, Akdenizli portakalı ölçü alamaz.

  Dini kim koydu ise, değiştirme yetkisi de ondadır. Çağa göre dini emirler değişmez. Her çağa göre yeni yorum getirilmez. Çağa göre tefsir olmaz. Şafii mezhebinde, köpek bir yere yaş olarak dokunursa, orasını bir defa topraklı olmak üzere yedi defa su ile yıkamak gerekir. (Bugün sabun ve deterjan var, toprakla yıkamaya lüzum yok) denemez. Dinimizin bildirdiği emirlere aynen uyulur. Uymak istemeyenlere sözümüz yoktur.

  Sual: Alınacak maaşlar zekat nisabına katılır mı?
  CEVAP
  Memur ve işçilerin alacakları maaş ve ücretler, ellerine geçmeden önce nisap hesabına katılmaz.

  Sual: İşten çıkarılanlara, ödenmeyen maaş ve tazminatlarına karşılık 3-4 ay sonrasına senet veriyorlar. Bu senetlerin, o gün geldiğinde ödenip ödenmeyeceği de kesin değil. Elinde böyle 3-4 milyarlık senedi olan bunu nisaba katar mı?
  CEVAP
  Çekler maaş gibi değildir. Bunlar nisap hesabına katılır. Elinde kurban kesecek kadar parası olan kurban keser. Zekat için de, paralar eline geçince zekatını verir. Şimdi de, zekatlarını verse mahzuru olmaz.

  Sual: Paylaşılmamış miras malımız var. Nisaba dahil edilir mi?
  CEVAP
  Evet edilir.

  Sual: Altın diş nisaba katılır mı?
  CEVAP
  Evet katılır.

  Sual: Sonradan satmaya niyet edilen arsa zekat hesabına dahil edilir mi?
  CEVAP
  Edilmez.

  Sual: Hanımına mehr borcu olan erkek, bu miktarı zekat nisabından düşer mi?
  CEVAP
  Evet. Kime borcu olursa olsun, borçlar çıkarılır.

  Sual: 25-30 senelik vadeli taksitlerle alınan krediler zekat hesabında borç olarak düşülür mü?
  CEVAP
  Evet bütün taksitleri düşülür. 30 yıllık taksiti olsa da hepsi düşülür.

  Sual: Bugün zekat günümdür. On gün sonra, hac için yatıracağım para, zekat nisabından düşülür mü?
  CEVAP
  Hayır.

  Sual: Zekatı hesaplarken, kira da borç grubuna girip maldan düşülür mü?
  CEVAP
  O ay verdiğiniz kira düşer, gelecek aylarınki düşmez.

  Sual: Devre mülk zekat nisabına girer mi?
  CEVAP
  Girmez.

  Sual: Kirada üç evi olan zekât verir mi? Vermezse zekât alabilir mi?
  CEVAP
  Ev zekat nisabına dahil değilse de, kurban nisabına dahildir. Kurban nisabına malik olanın da, zekat alması haram olur. (Redd-ül muhtar)

  Sual: Kiradaki evlerimizin kira gelirlerinin zekatını nasıl vereceğiz?
  CEVAP
  Kira gelirinin diğer gelirlerden bir farkı yoktur. Mesela, bir yıllık kira gelirleri toplanarak hesap edilmez. Zekat verilmesi gereken gün, eldeki paraya bakılır, nisabı buluyorsa onun zekatı verilir.

  Sual: Evimde gümüş şekerlik, gümüş ibrik, gümüş tabak gibi 12 kiloyu bulan gümüş kap var. 12 kg gümüş için ne kadar zekat vermek gerekir?
  CEVAP
  İşlenmemiş 12 kilo gümüş için, 300 gram gümüş veya bu değerde altın verilir. İşlenmişse, sanat ve işçilik değeri ile kaç liraysa, o değer üzerinden verilir. Mesela 12 kg gümüşün bugün kilosu 500 liradan 6 bin lira ediyorsa, işlenmiş olarak 10 bin liraysa, 6 bin üzerinden değil, 10 bin üzerinden zekatı verilir.

  Sual: Altınımız ve paramız yok. Sadece yarım kilo gümüş eşyamız var. Ama piyasa değeri çok pahalı olup, nisabın üzerine çıkıyor. Zekatını vermemiz gerekir mi?
  CEVAP
  Gümüşün nisabı 672 gramdır. Değeri çok olsa da, ağırlık olarak nisabı bulmadığı için zekatı verilmez; çünkü gümüş ve altının zekatı ağırlık olarak ölçülür. Satıp parası elde olsa idi, nisabı geçtiği için zekat vermek gerekirdi.


  Alıntı

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Soru:Alınacak maaşlar zekat nisabına katılır mı?

  Cevap: Memur ve işçilerin alacakları maaş ve ücretler, ellerine geçmeden önce nisap hesabına katılmaz.

 4. Misafir
  * Araba aldiniz 12.000 tl'ye, bunun 7.000 tl borcu kaldi.
  Arabanin suanki degeri 6.000 tl. Bu degeri borctan düsereksek 1.000 tl kaliyor.
  zekattan dusecegimiz borc 7.000 tl mi ? yoksa 1.000 tl mi?

  * 1,5 kg altinim var ise nisap miktari da 96 gr ise.
  96 gr mi 1,5 kg altindan duserekmi zekati verecegim yoksa normal 1,5 kg'dan mi?

  *beyaz esyaninda zekatini vermemiz lazimmi? yada bunlarin olan borcu'da zekattan düsermi?

  Tessekkur ederim

 5. mum
  Administrator
  1. Arabaya zekat düşmez ama borç varsa zekat hesaplarken düşersiniz.
  2. altının toplamından zekat verilmeli.
  3. Evdeki beyaz eşyanın zekatı verilmez.

+ Yorum Gönder
zekat,  zekat borçtan düşülür mü,  zekat nedir,  zekat vermek,  zekat nelerden verilir,  zekat hesaplanırken borçlar düşülür mü,  zekat verirken neler hesaba katilir