+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Alçılı Ayakla Abdest veya Gusul Nasıl Alınır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Alçılı Ayakla Abdest veya Gusul Nasıl Alınır?

  Sual: benim ayağım dizimden aşağı alçlda 1,5 ay alçıda kalması gerekiyor.bayanların özel hallaerinden sonra ben nasıl boy abdesti alablirim ? 2. Ehfiya
  عُضْو

  --->: Alçılı Ayakla Abdest veya Gusul Nasıl Alınır?


  Reklam  Cevap: Kardeş Allah Şifa Versin;
  Sargı Üzerine Mesh ederken,Vücudun herhangi bir yerinde kırık, çıkık veya yaradan dolayı sargı bulunduğunda, abdest alırken veya guslederken bu sargı çözülerek altı yıkanır ve yaranın üstü meshedilir. Ancak sargının çözülmesinin zararlı olması halinde çözülmeyip üzerine mesh edilebilir. Sargının çoğunluğunun sadece bir defa meshedilmesi yeterlidir. Yapılan bu mesh, o uzvun hükmen yıkanması sayılır. Hatta meshetmenin de zararlı olması halinde, bundan da vazgeçilebilir..
  Sargıya meshettikten sonra bu sargı değiştirilirse veya sargı düşerse, mesh bozulmaz; iade edilmesi de gerekmez. Ancak, yaranın iyileşip sargının çıkarılması halinde, mesh bozulur. Yara iyileştiği halde, sargı olsa bile mesih bozulur. Bu durumda, yaraya zarar vermeden sargı çözülerek altının yıkanması gerekir.
  Sargının abdestsiz veya cünüp iken sarılmış olması meshe engel olmadığı gibi belirli bir süresi de yoktur; yara veya kırık iyileşinceye kadar devam eder. Selametle...


 3. YaZaROW
  Emekli
  Allah razı olsun. Soru da cevap da çok aydınlatıcı.

 4. Misafir
  allah razı olsun daha ilk aramamda...cevabı da bulmus oldum

 5. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Bir namaz vaktini geçirecek kadar gusülsüz kalmak caiz değildir. Çünkü bunda namazı geçirme durumu vardır.

  Gusülde yıkanması gereken yerler eğer ıslanmaması gerekiyorsa bu yerler ıslak elle meshedilir eğer meshetmek de zarar veriyorsa o takdirde terkedilir.

  Yaralar veya sakat, hasta âzalar üzerine bağlanan bezlere sargı denir. Abdest veya gusül âzaları üzerinde bu gibi bir zaruretten dolayı sargı varsa ve bu sargıyı açıp altını yıkamak da mahzurlu ise, sargının üzerine meshedilir, böylece o âzalar yıkanmış hükmünü alır.

  Kırık ayaklar üzerindeki alçı veya tahta veya madenî sargılar da aynı hükümdedir. İlâçla örtülü yara için de durum aynıdır.

  Sargının tamamını meshetmek gerekmez. Sargının ekser kısmının üzerinin meshedilmesi kâfi gelir.

  Üzerine mesih yapılan sargı için, belli bir müddet yoktur. Özür hâli devam ettiği üddetçe meshe devam edilir. Sargı çevresinde kalan sağlam yerler ise yıkanır.

  Sargıların abdestli iken sarılmış olması da gerekmez.

  Henüz iyileşmemiş yara üzerindeki sargı, düşer veya değiştirilirse mesh bozulmaz. Yeni sargı sarılmasıyla meshin yenilenmesi gerekmez. Abdestlilik hâli devam eder. Sargı üzerine meshi bozan şey; üzerine sargı sarılan yara veya özrün tamamen iyileşmesidir.

  Eğer ameliyat ya da bir yaradan dolayı banyo yapmak zarar verecekse, sadece teyemmüm ederek ibadetlerini yerine getirir.

  Yara üzerine yapılan meshin müddeti ne kadardır?

  Mesh bir zamanla kayıtlı değildir. Abdest bozulduktan sonra yeni bir abdest alındığında sargılı bulunan kısım meshedilir. Her vakit abdest almaya gerek yoktur. (Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/101.)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


 6. Misafir
  ayağım daha 10 gün alçıda kalacak. gusül alsam ayağıma su gider.ayak tarafını meshetsek bile vücudu yıkarken ayağıma su gider nasıl gusledeceğim..teşekkürlerrrr

 7. Galus
  Özel Üye
  sargının çözülmesinin zararlı olması halinde çözülmeyip üzerine meshedilebilir Sargının çoğunluğunun sadece bir defa meshedilmesi yeterlidir Yapılan bu mesh o uzvun hükmen yıkanması sayılır Hatta meshetmenin de zararlı olması halinde, bundan da vazgeçilebilir.

 8. Misafir
  Peki ya çok özür dileyerek ve utanarak soruyorum ayağımız alçılıyken kendi isteiğimizle bu duruma düşsek yine de gusül abdestimiz kabul olur mu ? Teşekkürler.

 9. Misafir
  alçıya suyun deymesi doktorlar tarafından önerilmez diz altına kadar alçılı birinin abdest alırken orayı boş bırakması olurmu ?

 10. Misafir
  Ayagim kirik cünup oldum, ayak alçıda iken gusül abdesti nasıl alınır? 11. Misafir
  Yataktan kalkamiyorum abdesti nasıl alırım

 12. @hmet
  Üye
  Yataktan kalkamayan hasta nasıl abdest alır?

  Abdest aldırabilecek biri varsa aldırır yok ise o zaman teyemmüm eder.
  Allah teala yardım etsin.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
alçılı ayakla gusül abdesti,  ayak alçıda iken gusül abdesti,  ayağım alçıda nasıl gusül abdesti alırım,  Alcili ayakla gusul ,  ayağım alçıda nasıl gusül abdesti alınır,  alcili ayak gusul abdesti,  alçılıyken gusül abdesti