+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kaderimize biz mi yolveririz yoksa her olan şey önceden belli midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kaderimize biz mi yolveririz yoksa her olan şey önceden belli midir?

  Sual: selamün aleyküm
  kaderimize biz mi yolveririz yoksa her olan şey önceden belli midir? mesela intehar eden bir kişinin kaderinde bu yazılıysa sorumlusu yine o mu olur ? ya da kişinin evlenecegi insan önceden belli midir? kısaca açıklar mısınız kader konularını okudum ama tam kavrayamadım. cevaplayandan ALLAH razı olsun ? 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  --->: kaderimize biz mi yolveririz yoksa her olan şey önceden belli midir?


  Reklam  Cevap: ve aleykumusselam.
  Kader, Allahın herşeyi önceden bilmesine deniyor.
  Dünyada ne yapacağını Allah'ın bilmesi demek, sizi zorluyor anlamına gelmiyor.

 3. EzeLi_NuR
  Devamlı Üye
  mesela intehar eden bir kişinin kaderinde bu yazılıysa sorumlusu yine o mu olur ?
  Rabbim her insana irade gücü vermiştir ve bütün canlılardan farklı olarak akıllı olarak yaratmıştır kişi dünyada yaptıklarından kendi sorumludur çünkü Rabbimiz bize akıl vermiş iyi ve kötü şeyleri ayırt etmek için eğer intihar etmeyi seçmişse bundan kendisi sorumludur kendi iradesi ile yapmıştır...

 4. VanLi*
  Devamlı Üye
  Aslında üzerinde durulan çok önemli konudur.

  Allah bir çizgi çizip bu ray'da gicekseniz diye bir gereklilik koymamıştır yani Allah çizmiş sen uyguluyorsun değildir.Sadece yaratan yarattığının hangi an ne yapacağını bilmektedir.


 5. barışuğur
  Emekli
  kader ve kaza mutlaka yerine gelmesi gerekli değildir. mesela dua için olması kesinleşmiş kaderi geri çevirir derler.

 6. YaZaROW
  Emekli
  Allah her şeyi önceden bilendir. İnsanlara sunacağı seçenekler vardır. O seçenekleri de insanın huylarına göre tartıp bilir. Yani Allah intihar etmek ve etmemek gibi bir seçenek vermiş ve ikinin sonucunu da bilmiştir, biliyordur. Neyi seçeceğini de biliyordur. Fakat son ana kadar seçim insana aittir. Allah intihar eden bir insandan sorumlu olmaz. İnsan kendi tercihi ile intihar etmiştir. Allah seçenekleri sunar iyi veya kötü, kullar seçer iyi veya kötü, sonra Allah iyi olana iyi mükafat kötü olana da kötü mükafat verir.

+ Yorum Gönder