+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Tavla oynamak yada seyretmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tavla oynamak yada seyretmek

  Sual: selamaleyküm ALLAH sizlerden razı olsun benimde bir sorum vardı tavla oynayan ve seyreden domuz kanı içmiş gibi olur diyorlar imam buharinin kitabında okuduğunu söylediler böyle bir şey varmı imam müslüm buharinin hadislerine çok güvenirim ben hadislere baktım ama bulamadım ? 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: tavla oynamak yada seyretmek


  Reklam  Cevap: Tavla oynamak haram mıdır? "Kim tavla oyunu oynarsa elini domuz kanına bulamış gibi olur." sözü hadis midir?

  Hz. Büreyde radıyallahu anh anlatıyor: "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim tavla oyunu oynarsa elini domuz kanına bulamış gibi olur." [Müslim, Şi'r 10, (2260); Ebu Dâvud, Edeb 64, (4939)]. Bu hadis Hz. Peygambere (asm) mi aittir?
  Evet, bu sözün hadis olduğu zaten verilen kaynaklardan da anlaşılmaktadır.

  Zararlı oyunlar, bunlar dinen yasaklanmış olan kumar, tetayyur (uğursuzluk çıkarma), şans oyunları gibi oyunlardır. Bunlarla yasaklanmış bir konu bulaşmaktadır veya bulaşması ihtimali vardır. Aslında helal olan bütün oyunlar bu şekle döküldüğü takdirde zararlı ve yasak gruba girer.

  Yasaklanmış olan veya bu hüviyete girmiş olan oyunlardan çocukların korunması gerekmektedir.

  "Allah'ın her yasakladığı şey, büyük günahtır, hatta çocuğun kumar oynaması bile."(Kütüb-ü Sitte, Cilt: VIII, Çocukların Oyunu)
  diyen Hz. Peygamber aleyhissalâtu vesselâm çocuğun bu işteki mesuliyetini onun anne, baba gibi sorumlusuna yüklemektedir.

  Bu gruptan, bir de o devirde bilinip de yasaklanmış oyunlar vardır. Bunlardan biri tavladır. Hz. Peygamber aleyhissalâtu vesselâm:

  "Kim tavla ile oynarsa Allah ve Resûlüne isyân etmiştir."(Ebû Davûd, Edeb, 56; Ibn Mâce, Edeb, 43; Muvattâ, Rüya, 6).
  der. Nitekim sizin de aktardığınız ve Müslim'de bir diğer rivayette tavla oynamanın haram olduğu "Tavla oynayan, elini domuzun etine ve kanına batırmış gibidir." sözleriyle ifade edilmiştir. Nâfi'nin rivayetine göre "İbnu Ömer aile efradından tavla oynayanı yakalarsa oynayanı döver, oyun aletini de kırardı."

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder