+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Elimde olan altını çocuklara bölsem zekat gerekir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Elimde olan altını çocuklara bölsem zekat gerekir mi?


 2. jerusselam
  Devamlı Üye

  Cevap: Elimde olan altını çocuklara bölsem zekat gerekir mi?


  Reklam  Cevap: Zekât kimlere verilir?
  Zekât Kimlere Verilmez?  Bir kimse usul ve furuu hariç tüm fakir akrabalarına zekat verebilir. Yani anne, baba, dede, nine ve bunlardan yukarısına ve çocuk ve torunlarına zekat veremez. Fakir olan kardeşlerine zekat verebilir.

  Fitre de zekat gibidir; zekatın verildiği yerlere verilir.

  Zekât ve fitrenin, Tevbe suresinin 60. ayetinde sayılanlar dışında kalan kişi ve kuruluşlara verilmesi caiz değildir. Ayrıca zekât verecek kişi, bu şartları taşısa bile;1) Ana, baba, büyük ana ve büyük babalarına,2) Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklarına,3) Müslüman olmayanlara,4) Karı-koca birbirlerine,5Zekât veremez..
  Zekât ve fitrenin kimlere verilebileceği Kur'an-ı Kerim'de belirlenmiştir (Tevbe Sûresi, 60). Bunlar; fakirler, düşkünler, esaretten kurtulacaklar, borçlu düşenler, Allah yolunda cihada koyulanlar (mukaddesatı korumak için mücadele verenler, ilim tahsil edenler), yolda kalmış olanlar, zekât toplamakla görevlendirilen memurlar ve müellefe-i kulûb adı verilen, kalpleri İslam'a ısındırılmak istenen kimselerdir.


+ Yorum Gönder