+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Eşimin örtünmesine ve dar kıyafetler giymesine ses çıkrmadığım için günahına ortak olmuş olurmuyum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Eşimin örtünmesine ve dar kıyafetler giymesine ses çıkrmadığım için günahına ortak olmuş olurmuyum

  Sual: selamun aleykum.. benim bir kız arkadaşım var ve ilerde evlenmeyi düşünüyorum. bir çok konuda anlaşabileceğimizi düşünüyorum ama kapanma konusunda anlaşamıyoruz. kapanmayı redediyor. ilerde kendisinden kapanması konusunda baskı yapmamı istemiyor.. ayrıca kot pantolon ve benzeri dar kıyafetler de giyiyor. eğer evlendikten sonra kapanmazsa ve bu tarz dar kıyafetler giymeye devam ederse dini açıdan benim için bir mesuliyet olurmu, benim rızam olmadığı halde eşi olarak dar kıyafetler giymesine ses çıkrmadığım için günahına ortak olmuş olurmuyum.. teşekkür ederim ? 2. YaZaROW
  Emekli

  --->: Eşimin örtünmesine ve dar kıyafetler giymesine ses çıkrmadığım için günahına ortak olmuş olurmuyum


  Reklam  Cevap: O sizin mahreminiz olacağı için ve onun namusundan siz sorumlu olacağınız için bir düşünün isterseniz. Ona iyi olarak yaklaşın direk söylemeyin doğru yola gelirse ne ala.

 3. ^^SiNeM^^
  Devamlı Üye
  ve aleykumusselam
  Dinimizde suçun şahsiliği prensibi esastır. Kim günah işlerse ceza ona verilir. Bu açıdan başı açık olan eşle evli olan erkek, uygun zamanlarda eşine gerekli uyarıları yapar. Ona örtünme ile ilgili ayetleri ve hadisleri okur, okutur. Bundan sonrası kadına kalmıştır. Dilerse başını örter, günahtan kurtulur; dilerse örtmez, günahkâr olur. Koca bu yüzden eşine baskı yapamaz.

  Fakat siz henüz evli değilsiniz.Efendimiz Sav buyuruyor ki:

  ‘Dindar olanı tercih edin!’

  Yanlış ve pişmanlıkla dolu bir evlilik yapmamak için Allah’a ve Resulü’ne kulak vereceğiz. Huzur ve saadetin temeli ancak bundadır.

  Rabbim hakkınızda hayırlısını versin kardeşim.
  Selam ve dua ile..
+ Yorum Gönder