+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamber Efendimiz(s.a.v)'in cenazesinin yıkandığı sırada Cebrail (as)'ın seslenişi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamber Efendimiz(s.a.v)'in cenazesinin yıkandığı sırada Cebrail (as)'ın seslenişi

  Sual: Peygamber Efendimizin cenazesinin yıkandığı sırada elbiselerinin çıkarılıp çıkarılmaması gerektiği konusunda kararsızlığa düştüğü ve gökyüzünden Cebrail AS ın elbiseleriyle yıkayın diye seslendiği doğru mu? doğruysa eğer bu sesleniş vahiyle arasında ne gibi farklılıklar var? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Peygamber Efendimiz(s.a.v)'in cenazesinin yıkandığı sırada Cebrail (as)'ın seslenişi


  Reklam  Cevap: Maalesef kardeş böyle bir bilgiye rastlamadık..
  Eğer ulaşırsak bu sayfaya ekleriz İnşaAllah...

 3. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Peygamber efendimizi kim yıkadı ?

  Peygamber Efendimizin Yıkanması Ve Kefene Sarılması: Rebiülevvel ayının on ikisi Pazartesi günü, Müslümanlar öğleden sonra akşama kadar işlerini yürütecek bir halifenin seçimi ile meşgul olduklarından, Peygamberimizin yıkanması, techiz ve defni Salı gününe kaldı. O gün, Hz. Ebû Bekir'e Mescid-i Nebevîden umumî bîat yapıldıktan sonra bu işlere başlandı.

  Resûl-i Kibriyâ Efendimizin Hücre-i Saadetlerinde yıkama işiyle meşgul olmak için Hz. Ali, Hz. Abbas, Fadl bin Abbas, Kusem bin Abbas, Üsâme bin Zeyd ve Peygamberimizin azadlısı Şükrân (Salih) bulunuyordu.

  Bu arada Ensarı Kiram da bu ulvî hizmette bulunmak istiyordu. Bu husustaki arzularını izhar ettiler. Onları temsilen de Hz. Ali, Evs bin Havlî'yi içeri aldı.

  Yıkama işini Hz. Ali yaptı. Zirâ, Resûl-i Kibriyâ Efendimiz sağlığında ona, "Vefât ettiğim zaman beni, sen yıka" diye vasiyyet etmişlerdi.

  Evs bin Havlî testi ile su taşıyor, Hz. Abbas ile Üsâme ve Şükrân, Peygamberimizin üzerine su döküyorlardı. Hz. Ali de eline sarmış olduğu bez ile gömlek üzerinden oğuşturarak Peygamberimizi yıkıyordu. Mübarek cesedleri son derece temizdi, mis gibi kokuyordu. Hücre-i Saadetin içini, o âna kadar görülmemiş bir güzel koku kaplamıştı. Peygamber Efendimizde, ölülerde görüle gelen şeylerden hiç birinden eser yoktu. Hz. Ali yıkarken, "Anam babam sana fedâ olsun! Hayatında da, vefâtında da temizsin, güzelsin, yâ Resûlallah!" diyordu.

  Yıkama işi bittikten sonra Hâtemü'l-Enbiyâ Efendimiz, yine Hz. Ali, Hz. Abbas, Fadl bin Abbas ve Şükran tarafından kefene sarıldı.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  yıkandığı sırada elbiselerinin çıkarılıp çıkarılmaması gerektiği konusunda kararsızlığa düştüğü ve gökyüzünden Cebrail AS ın elbiseleriyle yıkayın diye seslendiği doğru mu? doğruysa eğer bu sesleniş vahiyle arasında ne gibi farklılıklar var?

  Soruyu benmi yanlış anladım acaba???

  Ben sorunun bu kısmına yani Cebrail (a.s) gasıl konusunda talimat için seslendiği konusuna
  ait bilgi olmadığı kastimdi Efendimiz (s.av) in gasıl ve defin işlemlerini o sebepten eklemedim..

  Allah c.c razı olsun,ellerine sağlık ehli-sünnet kardeş..

 5. ehli-sunnet
  Feseyekfikehumullah
  Soruyu benmi yanlış anladım acaba???
  Yok kardeşim bende aynı sizin gibi anladım wAllahi... ki doğru anlamışız ek olarak o yazıyı ekledim
  Çünkü Efendimiz s.a.v beni sen (ali) r.a yıkasın demişti bu durumda Cebrail a.s'ın kardeşimizin dediği gibi gökten seslenip elbisesini çıkarın vb şeylerin olması mümkün değil : zaten vasiyeti var

+ Yorum Gönder
peygamber efendimizin cenazesinin yıkanması,  peygamber efendimiz ve cebrail,  cebrail a.s ve peygamber efendimiz,  peygamberimizin yıkanması