+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Tuvalete girmeden ve çıkarken okunan dualar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tuvalete girmeden ve çıkarken okunan dualar


 2. Galus
  Devamlı Üye

  --->: tuvalete girmeden ve çıkarken okunan dualar


  Reklam  Cevap: TUVALETE GİRERKEN;

  Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) de tuvalete girerken duâ okumuş, habis varlıkların şerrinden Allah'a sığınmıştır. Efendimiz'in tuvalete girerken okuduğu duâ şöyledir.  "Bismillâh. Allahümme innî eûzü bike mine'l-hubsi ve'l-habâis."

  "Bismillâh. Allah'ım, hususi ve umumi bütün kötülükleri bünyesinde toplayan habislerden sana sığınırım."  TUVALETTEN ÇIKARKEN;

  Resûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v.) tuvaletten çıkarken şu duâyı okuyarak çıkardı:  "Elhamdü lillâhillezî ezhebe anni'l-ezâ ve âfânî..."

  "Bana rahatsızlık veren şeyleri giderip, sıhhat ve afiyet hibe eden Allah'a hamd olsun."

  Efendimiz tuvalet çıkışında bazan da "Gufrâneke yâ Rab" der, böyle rahatlama nimetleri karşısında İlâhî lûtfa teşekkür ederdi.


 3. Muhammed
  الله اكبر
  TUVALETE GİRERKEN YAPILACAK DUA HADİSLERİ

  5- Enes b. Mâlik (r.a.)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v.) tuvalete girmek istediğinde: “Allah’ım erkek ve dişi tüm şeytanlardan ve tüm pisliklerden sana sığınırım” derdi. (Buhârî, Vudu’: 9; Müslim, Hayz: 32)
  ž Şu’be diyor ki: Rasûlullah (s.a.v.) bazen başında “Allahümme” demeksizin bu duayı okurdu.
  Tirmîzî: Bu konuda Ali Zeyd b. Erkâm, Câbir ve İbn Mes’ûd’dan da rivâyet vardır.
  Tirmîzî: Enes hadisi bu konuda rivâyet edilenlerin en sahih ve güzel olanıdır. Zeyd b. Erkâm’ın hadisinin sened bölümünde hastalık vardır. Hişâm ed Destevaî ve Saîd b. Ebî Arûbe’nin, Katâde’den rivâyet ettikleri hadisin sened bölümündeki aksaklık; Katâde’nin iki yolla da rivâyet etmiş olabileceği şeklinde izah edilmiştir.
  6- Enes b. Mâlik (r.a.)’den rivâyet edildiğine göre, Rasûlullah (s.a.v.), tuvalete gireceğinde: “Allah’ım erkek ve dişi tüm şeytanlardan ve tüm pisliklerden sana sığınırım” derdi. (Buhârî, Vudu’: 9; Müslim, Hayz: 32)
  žTirmîzî: Bu hadis hasen sahihtir.


  TUVALETTEN ÇIKINCA YAPILACAK DUA
  7- Âişe (r.anha)’dan rivâyet edildiğine göre, Rasûlullah (s.a.v.) tuvaletten çıkınca: “Lutfunla Ya Rab beni bağışla” derdi. (Ebû Davut, Tahara: 17; İbn Mâce, Tahara: 10)
  žTirmîzî: Bu hadis hasen garibtir. Bu hadisi sadece; İsrail’in, Yusuf b. ebî Bürde’den geldiği şekliyle biliyoruz. Bu konuda Âişe (r.anha)’nın bu hadisinden başkasını bilmiyoruz. 4. mum
  Administrator
  tuvalete girerken okunacak dua ile ilgili hadis

  Ali bin Ebi Talib (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu:

  “Cinin gözleri ile Âdemoğullarının avret yerleri arasındaki perde, Âdemoğullarından birinin tuvalete girdiği vakit, Bismillah demesidir!”

  Tirmizi 603, İbni Mace 297

+ Yorum Gönder
tuvalete girerken okunacak dua,  tuvalete girerken ve çıkarken okunacak dua,  tuvalete girerken okunan dua,  tuvaletten çıkarken okunacak dua,  lavaboya girip çıkarken okunacak dua,  tuvalete girmeden ve çıkmadan okunacak dua,  tuvalete girerken