+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Dini nikahı olan çiftlerden birisi geri dönerse takılan takılar kimde kalır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Dini nikahı olan çiftlerden birisi geri dönerse takılan takılar kimde kalır?

  Sual: selamlar hocam;
  dini nikahı yapılan çiftlerden kız tarafı düğüne 1 ay kala bu evlilikten vazgeçtiklerini söyleyip ayrılmayı istediklerini belirttiler. bu durumda erkek tarafının taktığı takılar ve aldığı hediyeler kız tarafında mı kalır yoksa erkek tarafına aynen iade mi edilir? cevaplarınızı bekliyorum hocam.
  saygılarla... ? 2. MaxiMilyan
  SÜPER EDİTÖR

  --->: dini nikahı olan çiftlerden birisi geri dönerse takılan takılar kimde kalır?


  Reklam  Cevap: Birinin bir hediye verip veya ikramda bulunup, tekrar bundan dönmesi helâl değildir. Ancak baba, çocuğuna yaptığı bağıştan dönebilir. Verdiği hediyeyi geri isteyen kimsenin durumu köpeğe benzer. Köpek yemek yer; karnı doyduktan sonra kusar, sonra da dönüp kendi kusmuğunu yer. ” (Ebû Dâvûd, Buyû, 81)

 3. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Nişan bir evlilik vaadi sayıldığından taraflar birbirlerine ısınamaz, bazı konularda anlaşamaz ve yuvayı kurup devam ettireceklerine kanaatleri olmazsa nişandan vazgeçebilirler. Nikâh olmadığı için herhangi şer’î hüküm söz konusu olmaz. Karşılıklı verilen hediyelerin ve takıların iadesine gelince; bu hususta Hanefi mezhebinin görüşü şöyledir:


  Nişan hediyeleri hibe sayılır. Bundan dolayı, şayet verilen hediyeler zayi olmuş veya tüketilmiş, kullanılmışsa karşı taraftan ödenmesi istenmez. Mesela, takılar kaybolmuş, kumaşlar elbise yapılmışsa bunlar ödetilmez. Ancak verilen hediyeler duruyorsa onları geri ister ve alır.


  Şâfiî ve Hanbeli mezhebine göre, erkek verdiği hediyeleri, ister dursun, isterse zayi olsun geri alamaz.


  Malikilerin bu husustaki görüşü ise her iki tarafın mağdur olmaması bakımından daha isabetli görünmektedir. Mâlikî âlimleri meseleye tarafların nişandan dönmeleri açısından bakıyorlar. Şöyle ki:


  Nişandan erkek dönmüşse verdiği hediyelerin hiçbirini alamaz; ancak kız tarafı dönerse erkek hediyelerini geri alabilir. Hediyeler kaybolmuş veya kullanılmışsa kız tarafının tamamını ödemesi gerekir. Hak ve adalet bunu göstermektedir.2


  1- İslâm Fıkhı Ansiklopedisi, 9: 26;Hukuk-u İslâmiye ve Istılâhât-ı Fıkhiyye Kamusu,2: 13.


  Mehmed Paksu - Aileye Özel Fetvalar


 4. menzil_guller
  Ya Hayy
  Ecrinimmcim bilgiler için teşekkürler kardeşim.aydınlanmaya devam inşallah selam ve dua ile..

 5. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Ecrinimmcim bilgiler için teşekkürler kardeşim.aydınlanmaya devam inşallah selam ve dua ile.
  amin ecmain olsun kardeşim
  evet aynen aydınlanmaya devam inşallah...
  dua ile..


 6. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  Bir kız ile bir erkek nikahlanıp, sonra boşanırlarsa, böyle meşru bir halvet de olmamışsa, mehrin yarısını verir. Halvet olmuşsa mehrin tamamını verir.

  Zifafa girmeyen ve halvet de olmayan kız, bir kere boşanınca, bain [kesin boşanmış] olur. Erkeğin buna hemen yarım mehir vermesi lazım olur ve iddet beklemez. Boşandığı gün bile, başkası ile evlenebilir.

  Mehir için yukarıdaki ifade geçerlidir. Hediyeler ise ailelerin karşılıklı insiyatifine kalmış bir durum burda iade edilebilir de edilmeyebilirde.+ Yorum Gönder