+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Dede torununa yada torununun çocuğuna fidye verebilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Dede torununa yada torununun çocuğuna fidye verebilir mi?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: dede torununa yada torununun çocuğuna fidye verebilir mi?


  Reklam  Cevap: dede ne çocuklarına nede torunlarına zekat, fitre ve fidye veremez.
  çocuk ve torunlarıda dedeye veremezler.

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Bu Mesaj Size Mumsema islam Arsivi araciligi ile, Sayin mtnmrt tarafindan gönderilmistir.
  --------------------------------
  çocuğa toruna fidye verilemez demişsiniz hangi kaynakta gördünüz ne diyanetin ilmihalinde ne de nimeti islamda böyle bir yasak yok zekat ve fitrede olan fidyede yok
  dede ne çocuklarına nede torunlarına zekat, fitre ve fidye veremez.
  çocuk ve torunlarıda dedeye veremezler.

  Dedeye verilmez denmemiş zaten cevabımızı iyice okursanız anlarsınız.

  zekat ve fitre, sayacağımız şu yakınlara verilmez. Zira bunlar kendisinin çok yakınlarıdır. Onları zekatla, fitreyle değil de servetin kendisiyle desteklemeli, kendisinden bir parça olarak kabul etmelidir. Bu ortakları da şöyle sıralamak mümkün olabilir:

  - Anneye, babaya, nineye, dedeye, oğullara, kızlara, bunların çocukları olan torunlara zekat, fitre verilmez. Bunlar yabancı değil servetin sanki ortağıdırlar. Zekatla, fitreyle değil servetin kendisiyle desteklenmelidir.
  Bunların dışında zekat ve fitre verilecek uzak akrabalarla konu komşuları da şöyle sıralamak mümkündür: - Evlenerek başka aileye gitmiş ihtiyaç sahibi kız kardeşlere, ayrılmış oğlan kardeşlere, bunların çocuklarına, yani yeğenlere, amcalara, dayılara, bunların çocuklarına, hala ve teyzelere, kayınvalideye, kayınpedere, damada, geline ve akraba olmayan diğer ihtiyaç sahipleri konu komşuya, bakıma muhtaç öğrencilere, bunların vekillerine zekat ve fitre verilmelidir.


 4. Misafir
  anne anne torunun çocuğuna fitre verbilirmi

 5. arifselim
  Yönetici
  Dede ve nineler kendi torunlarına zekat veremez. Torunlarda onlara zekat veremezler bu kesin bir kuraldır. Ama hayır olarak sadaka verebilirler.

 6. Misafir
  Annane .defa torununa .tutmamadigi orucun parasıni verebilirmi?

  Peki anneanne oruç tutamadığı için oruç parasını torununa verebilirmi ?

  Kayinvaidenin durumu kötüyse fitre verilebilir mi

 7. arifselim
  Yönetici
  Anneanne veya dede torunlarına ne fidye nede kefaret paralarını vermesi caiz değildir. Kayınvalideye fidye, fitre veya zekat verebilirsin.

 8. Misafir
  1 - Ramazan filtremi yetim torununa verebilir miyim?

  2 - Benim çocuğum var biz bunun fitresini ihtiyaç sahibi birine vereceğiz sormak istediğim şu annanesi benim yerime onun fitresini ihtiyaç sahibine annanesi olarak ben vereyim dedi bu şekilde verilirse kabul olup geçerli olur mu

 9. arifselim
  Yönetici
  1- Toruna zekat ve fitre verilemez. Torunda dede ve ninesine veremez.

  2- Eğer fitresini vermesi için onu vekil edersen evet anneannesi de verebilir caizdir.

+ Yorum Gönder
toruna fidye verilir mi,  torununun çocuğuna zekat verilir mi,  fidye toruna verilirmi,  toruna zekat verilir mi,  kişi torununa zekat verebilir mi,  anneanne torununa fidye verebilir mi,  kız babaya fitre verebilimi