+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Heyecanlanma Duası Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Heyecanlanma Duası

  Sual: slm ben 29 yaşında bir beyim toplumda olsun iş yerinde olsun çok aşırı heyecanlanıyorum kalbim duracak zannediyorum yemek dahi yiyemiyorum elim ayağım titriyor kendim bile şaşıyorum halime çok üzülüyorum konuşmamda titremeler oluyor konuşamıyorum heyecandan elimden birşey gelmiyor içimden ne olyor diyorum kendime ama aynı şiddetle devam ediyor çok üzülüyorum topluma giremiyorum ne yapmam gerekir bunun için dua var mı şimdiden teşekkürler allah razı olsun ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Heyecanlanma Duası


  Reklam  Cevap: Ve aleykumusselam ve rahmetullah kardeş..
  Bu dua Kur'anı Kerimde Taha suresinde ki hz Musa'nın duası
  devamlı oku iyigelir İnşaAlah
  Allah c.c şifalar versin...

  Aşırı heyecanı yenmek için Dua;
  قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لى صَدْرى (25) وَيَسِّرْ لى اَمْرى (26) وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانى (27) يَفْقَهُوا قَوْلى

  Türkçe okunuşu;

  Rabbişrahli sadri ve yessirli emri.vahlul ukdeten min lisani yefkahu kavli”


  Türkçe Meali;
  “Ya Rabbi, Genişlet göğsümü, Kolaylaştır işimi, Çözüver şu dilimin bağını


  Yüzünüz kızarıyor, elleriniz titriyor, ne söyleyeceğinizi şaşırıyor musunuz? Aslında insanların aşırı heyecanlanmaları doğaldır. Bu heyecan günlük hayatı olumsuz etkileyecek duruma geliyorsa bu noktada bazı tedbirler alarak heyecanınızı yenebilirsiniz.  Heyecan duygusu kişinin günlük hayatında önemli bir yer tutar. İlk defa araba kullanma, yeni bir işe başlama, tanımadığı fakat onun için önemli olan kişiler arasına katılma vb. kişilik farklılıkları olsa da hemen herkeste belli bir heyecan meydana getirir. Heyecan belli bir ölçüde olduğu takdirde kişinin daha dikkatli olmasına yardımcı olan, yaptığı işten zevk almasını sağlayan bir duygudur. Sosyal alanda başarılı olmuş kişiler, büyük sanatkârlar, diğer insanlardan biraz daha heyecanlı veya ataktır. Her insan aynı derecede heyecana sahip değildir. Bazı insanların diğerlerine göre daha heyecanlı olduğunu davranışlarına bakarak söyleyebiliriz. Bazı kişilerin ise heyecanı dışarıdan belli olmaz. Her iki durumda da heyecan belli ölçüde kişinin yararınadır. Kişi duyarlı ve heyecanlı olmasını bir avantaj olarak görmelidir.
  1. Aşırı Heyecan Hata Yapmaya ve Psikolojik Problemlere Yol Açabilir
   Bununla beraber aşırı heyecan kişinin davranışlarını kontrol etmesine engel olarak hata yapmasına sebep olduğundan zararlı olmaktadır. Ayrıca heyecanın normalden fazla olması bazı psikolojik problemlere de yol açmaktadır. Sosyal fobi, asansör, yükseklik fobisi gibi fobiler, panik atak, konuşma bozuklukları ve kekemelik, dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklar, heyecanı kontrol edememe ile yakın ilişkilidir.
   Doğru Solunum ve İç Konuşmalar Kişilikle İlgili Kaygıyı Azaltır
   Heyecanın fazla olması bazıları için bir kişilik özelliği olsa da bazı tedbirlerle kişinin heyecanını kontrol edebilmesi mümkündür. Bu tedbirlerden en önemlisi doğru solunum yapmayı bilmektir. Yeterli ve doğru solunum kaygıyı azaltır. 2. tedbir gevşeyebilmektir. Bunun için gevşeme tekniklerini bilmek gerekir. Bu konuda stresle ilgili kitaplardan yararlanılabilir. Bir uzmandan da öğrenilebilir. Heyecan veren durumla daha sık karşılaşmak kişide alışkanlık meydana getireceğinden heyecan azalır. Bu sebeple sınav heyecanı olan kişinin sık sık sınavlara girmesi, sosyal fobisi olan kişinin kalabalıkta görevler alması, heyecanını azaltabilir. Yine kişinin yaşama gayesi olması, hayata olumlu bakabilmeyi mutlu olmayı bilmesi de heyecanını azaltabilir.
   Heyecana yola açan sebepler ve bununla başa çıkma yöntemleri:

   Heyecanı Kompleks Haline Getirmeyin
   Eğer kişinin heyecanlı olması onun verimliliğine insanlarla ilişkisine zarar vermiyorsa kişi heyecanını bir problem olarak görmemelidir. Zira kişi heyecanından rahatsız oldukça kaygı durumu arttığı için heyecan normal olarak artar. Kalabalıkta sık sık yüzü kızaran kişi yüzüm kızaracak diye endişe ettikçe daha çok yüzü kızarır. Halbuki hafif bir kızarıklık normaldir ve kişiye canlılık verir.

   Güven Eksikliğinizi Aşın
   Güven duygusu kişide 2–3 yaşlarında gelişir. Bu sebeple anne baba tutumu ve aile içi iletişim çok önemlidir. Kişi eğer güven duygusunun gelişimine zarar veren bir durumla karşılaşmışsa bu ileride streslere ve hayat zorluklarına karşı daha dayanıksız olmasına yol açabilir. Bununla beraber kişi istediği takdirde iç konuşmalar yaparak olumlu yönlerini daha çok görmeye çalışarak güven duygusunu büyük ölçüde artırabilir. Bu mümkün olamazsa profesyonel yardımla da kazanılabilir.

   Hata Yaparım Endişesine Kapılmayın
   Kişinin heyecanını en çok artıran sebeplerden biri hata yapma endişesidir. Çocukluklarında devamlı aşağılanan kişilerde olduğu kadar ailesinin beklentileri yüksek olan veya mükemmeliyetçi kişilerde hata yapma endişesi çoktur. Yine zeki fakat yeterli eğitim alamayan ve kendini gerçekleştirme imkanı bulamayan kişilerde hata yapma endişesi çok görülmektedir. İnsan hayat boyu gelişen bir varlıktır. Kişi aşağılık kompleksine kapılmadan eksikliklerinin farkında olmalı ve onları kendisine zaman tanıyarak düzeltme yoluna gitmelidir.

   Geçirilen Bir Travma Sorun Olabilir
   Travma sonrası stres bozukluğu aşırı heyecanın en önemli sebeplerindendir. Bu sebeple büyük travmalar (ani kazalar, felaketler, taciz vb.) geçirmiş kişilerin profesyonel yardım alması gerekir. Aksi takdirde yaşanan stres zamanla beden kimyasında değişiklik yaparak heyecanın normalden fazla olmasına yol açabilir.

   Organik Bir Rahatsızlığınız Olabilir
   Psikolojik rahatsızlıklarla organik rahatsızlıklar arasında genelde çift yönlü bir ilişki vardır. Yaşanan sıkıntılar, üzüntüler, hastalıklara ve beden kimyasına etki yaptığı gibi organik rahatsızlıklar da psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir.. İç salgı bezleri kişinin pek çok fonksiyonunu olduğu kadar heyecan duygusunda da etkili olan kimyasalları üretir. Tiroid bezi rahatsızlıkları, şeker hastalıkları, anemi, demir eksiklikleri, vitamin ve mineral eksiklikleri gibi bazı organik problemler, heyecanın fazla olmasına yol açabilir. Bu problemler ancak gerekli tıbbi ve psikolojik tedavilerle düzelebilir.
   Doğal Yaşayarak Sorunu Çözebilirsiniz

   Psikolojik hastalıklar ve organik problemler hafif düzeyde olduğu takdirde doğal yaşanarak önlenebilir veya tedavi edilebilir. Doğru solunum yapmak, spor yapmak, gevşemeyi bilmek, yeşillik, temiz havalı yerlerde dolaşmak, aşırı yorgunluklardan kaçınmak, çalışmak kadar dinlenmeye de zaman ayırmak, dost ve arkadaş çevresini geniş tutmak, düzenli uyumak, düzenli ve çeşitli beslenme, yiyecek ve içecekte tek yönlülük ve aşırılıktan kaçınmak, yeterli miktarda su içmek, beden kimyasının dengede olmasına ve heyecanın kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.


 3. Misafir
  çok sağ olun bende bir öğrenciyim sınavlarda çok heyecanlanıyorum çok faydası olur mu

 4. Hoca
  erimeye devam...
  heyecanı azaltan dua,
  heyecanı geçiren dua, heyecanlanmamak için okunacak dua.gifheyecanlanma duası.png

 5. Misafir
  İnsallah bu dualarla heyecanim ve titremem korkum gider allah razi olsun

 6. Misafir
  hocam cok sağolun ... hadis yarismasina gireceğim de dua edermisiniz...

 7. marta88
  Üye
  Heyecan başarının anahtarıdır ancak aşırı olursa başarıyı engelleyen bir duvar haline gelir. o nedenle heyecanı yenmek başarı için elzemdir. Normal derecede sıradan insanların duyduğu heyecanı duymak bizi tedbirli olmaya başarı için gerekli önlemleri almaya, çalışmaya ve dikkatli olmaya enerjimizi toplamaya sevk etmetedir. Dolayısıyla heyencanlanmalıyız ancak aşırı değil. İnsanoğlu karşı karşıya olduğu bir şeyi çok abartırsa çok büyütürse onu kaybetmekten ve ona bidaha hiç ulaşamamaktan aşırı derecede korkar. Ancak hiçbir şeyin hayatınızın sonu olmadığını ve elinizden geleni yaptıktan sonra işin olacağına varacağağına inanmanız sizi gereksiz heyecandan alıkoyacaktır. Bir iş mülakatında yada hayatınızı belirleyecek sınavlarda heyecanlanmazı gayet normaldir ancak aşırısı önce size zarar verir.
  heyecanlanmamak için dua
  İşte böylesi bir durumda okuncak dua kutsal kitabımız Kuran-ı Kerimden bir ayet vardır. Musa Peyamberin duasıdır. Musa peygamber Taha suresinin 25-28 ayetlerinde firavunla konuşacağı zaman aşırı heyecanlanmamak ve işinin kolaylaştırılması için Allaha şöyle dua etmiştir.

  Heyecanlanmamak İçin Okunacak Dua

  TÂHÂ-25: Kâle rabbişrah lî sadrî.
  (Musa A.S): “Rabbim benim göğsümü şerhet (yar, aç).” dedi.

  TÂHÂ-26: Ve yessir lî emrî.
  Ve bana işimi kolaylaştır.

  TAHÂ-27: Vahlul ukdeten min lisânî.
  Ve dilimden düğümü (peltekliği) çöz.

  TÂHÂ-28: Yefkahû kavlî.
  Sözlerimi idrak etsinler.

+ Yorum Gönder
heyecan duası,  heyecan için dua,  heyecan duasi,  heyecanı yenmek için dua,  heyecanı azaltan dua,  heyecanı geçiren dua,  heyecanlanma duası