+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Oruçken izlenen bir film sahnesi ve gelen ıslaklık Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Oruçken izlenen bir film sahnesi ve gelen ıslaklık

  Sual: Ben bir hata yaptım ve oruçken bir film izledim.O filmin müstehcen görüntülerinden etkilenerek bir ıslaklık hissettim.Gelen o madde (meni/mezi v.s) ise orucum bozulur mu ve keffaret gerekir mi? ? 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: Oruçken izlenen bir film sahnesi ve gelen ıslaklık


  Reklam  Cevap:
  Ben bir hata yaptım ve oruçken bir film izledim.O filmin müstehcen görüntülerinden etkilenerek bir ıslaklık hissettim.Gelen o madde (meni/mezi v.s) ise orucum bozulur mu ve keffaret gerekir mi?

  Bir nesneye bakarak yada bir dinletiyi dinleyerek cünüp olmak rüyada ihtilam olmak ile aynı hükümdedir yani orucu bozmaz gusledip oruca devam edilmelidir. Lakin el ile istimna yada vcut teması ile olursa oruç bozulur ve hanefi mezhebine göre 60 gün peşpeşe keffaret bozulan gün kadar da kaza orucu tutulur.  Peygamber efendimiz (sav) şöyle buyurmaktadır:

  “Nice oruç tutanlar vardır ki onların oruçtan nasipleri sadece aç (ve susuz) kalmalarıdır. Nice geceleri namaz kılanlar vardır ki onların namazdan nasipleri sadece uykusuz kalmaktır”

  (İbn Mâce, 21. I, 539.)

 3. Misafir
  Peki orucu actiktan sonrami gusul abdesti alinmali yoksa hemenmi

 4. halilcan
  Devamlı Üye
  hemen almakta fayda var eğer namaz kaçacaksa mutlaka namaz vakti cıkmadan gusul alıp namaz kılmak şart

+ Yorum Gönder