+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Biz Uyurken Ruhlar ne alemde? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Biz Uyurken Ruhlar ne alemde?


 2. YaZaROW
  Emekli

  --->: Biz Uyurken Ruhlar ne alemde?


  Reklam  Cevap: Uyurken Allah ruhlarımızı alır. Uykuda ölenlerin ruhları bir daha dönmez. Uyananların ise dönmüş olur.

 3. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Ruhlar biz uyurken ruhlar alemine gidiyorlar mı?  Değerli Kardeşimiz;


  İnsan beden (vücut) ve ruhun birleşiminden oluşur. Beden et ve kemik olan aslı toprak olup, topraktan gelen kimyasal ve fiziksel değişime uğramış proteinler sayesinde yaşayan, ölünce yine toprak olacak olan bir yapıdır.

  Ruh ise Allah’tan gelen, vücudu canlı, gören, hisseden kılan ilahi bir emirdir.

  Ölü bir insan düşünelim. Eli, kolu, beyni, gözleri, kalbi... vücudu tam olarak yerindedir. Bu insana fıkra anlatsak, bilmece sorsak, korkunç hikayeler anlatsak, hüzünlü olaylar anlatsak ... bir tepki verir mi bu ölü insan.

  Canlı iken her fıkraya gülen, hüzünlü her olaya üzülen, korkan, sevinen, üzülen bu insana ne olmuştur. Daha doğrusu can alıcı soru şu: Ölürken bedendan eksilen nedir ki o olmayınca neşe, sevinç, hüzünde ... olmuyor. İşte o ruhtur.

  Demek ki duygularımızı var eden, hissiyatın kaynağı olan ruhtur. Yoksa sevinme, üzülme, fikir, düşünce... gibi kavramları, kuru bir vücut organları arasındaki elektrik akımı ile izah etmek imkansızdır. Ruhla duygu vardır. Ruh emaneti geri alınınca, duygu, his, düşüncede... vücudu terk eter.

  Rüya esnasında ruh bedenden ayrılmamaktadır. Ruh bedenden ayrılmadan da başka yerlerde bulunabilme özelliğine sahiptir. Nitekim nefislerini terbiye etmiş insanların ruharı bir anda bir çok yerde bulunabilmektedir. Abdulkadiri Geylani Hazretleri aynı anda kırktan fazla yerde görülebilmiştir.

  Rüyada da insanın ruhu yine cesede bağlıdır. Ancak rüyada farklı yerlerden ve alemlerden pencereler açılır ve ruh o pencereden o alemleri seyreder. Başka insanların ruhlarıyla görüşebilir.


  Uyku, insan için mühim bir ihtiyaç olup Cenâb-ı Hakk, gündüzü maîşet temini için çalışma, geceyi de uyku ve dinlenme vakti olarak yaratmıştır. Uyku bir yokluk değil dinlenme vaktidir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


 4. islami17
  Dua ibadetin kendisidir..
  Allah razı olsun Ecrinimm kardeşim. Verdiğin bilgiler çok aydınlatıcıydı.
  Selam ve duayla..


 5. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Allah razı olsun Ecrinimm kardeşim. Verdiğin bilgiler çok aydınlatıcıydı.
  Selam ve duayla.
  amin..ecmain olsun kardeşim
  aydınlanmaya devam..

 6. ferah36
  Üye
  aydınlanmaya devam..
  Katılıyoum...

  LUKMAN 20. Allah'ın, göklerde ve yerde olanları sizin emrinize verdiğini, nimetlerini açık ve gizli olarak size bolca ihsan ettiğini görmediniz mi? Yine de, insanlar içinde, Allah hakkında tartışan kimseler vardır.

  Durum böyle iken, günümüz insanlarının kainat bilgilerinden mahrum olmasının sebebi, bilgiye akıl yoluyla ulaşmak istemesindendir. Oysa bilginin tek sahibi olan Allah'tan nakil (vahiy) yoluyla bağlantı kurulup bilgi sahibi olunabilir.

  Allah ile insan arasındaki bağlantı sisteminin başında peygamberlik var. Peygamberlerin olmadığı zamanlarda da onların varisi olan veli-mürşidler, bu bağlantıyı kurup, bilgi akışını diğer insanlara aktarmışlardır, aktarmaktalar. Erz. İbrahim Hakkı Hz.nin mezar taşında yazan şu söz çok manidardır:
  "Biz uzayı, Tillo'nun arka sokaklarından daha iyi biliriz."

  Bu nasıl oluyor?

  İnsan irşad edici veli-mürşidin eğitimi altına girince, ilham ve vahiy almayı sağlayan kalbî hassaları (kalb gözü vs.) çalışmaya başlar, ruh ve nefs bedeni, bilinçli olarak tayy-i mekan (astral seyahat) yapma yetkisine kavuşur. Bu şekilde evrenin her yerine gidip, veya TV seyreder gibi kalb gözüyle seyredip gerekli bilgiye kavuşur. Kafasını meşgul eden "bilinmeyen" kalmaz.

  "Kendini (nefsini) bilen, Rabbini bilir"(hadis-i kudsi).
  Her şeyin yaratıcısını bilenin, yaratıkları bilmemesi mümkün mü?

  İnsan 3 bedenden oluşur:
  a)Fizik beden (ölünce toprak olur),
  b)Nefs (uyuduğumuzda ve bayıldığımızda fizik vucuttan çıkan, rüya hayatını yaşadığımız metafizik bedenimiz. İnsan ölünce, berzah aleminde kıyamete kadar yaşamaya devam eder),
  c)Ruh (Her zaman Allah'ın emrinde olup, onun isteklerini fizik bedene yaptırmakla görevli metafizik bedenimiz. İnsan ölünce, Allah'a döner ve yok olur, eğer insan ölmeden önce eğitim görüp, yücelmiş ve beka kademesine ulaşmışsa, kıyamete kadar emr aleminde yaşamaya devam eder).


  Fizik beden uyku (veya bayılma) durumuna geçince, nefs berzah alemine (ölülerimizin nefslerinin yaşadığı alem) gider. Ruhun, fizik vucuttan bağımsız olduğundan çıkması, seyahati tamamen Allaha bağlıdır. Ariflerden öğrendiğimiz, "ruh, insan kötü bir iş yaparken, tuvalette ve bir de başka bir yerde fizik vucuttan çıkar, olaya şahit olur. Sonra da nefse azabeder. "Vidan azabı" denilen sıkıntılı durumun sebbi budur. Bir insan, veli-mürşide tabi' olursa, ruhu eğitim için vucuttan çıkar ve 7 gök katını ihtiva eden eğitimden sonra Allah'a ulaşır(vuslat)."

  Yanlış bilinen:
  "Ruh vücuttan çıkınca insan ölür."
  Hayır. İnsanın ölümü, ne ruhun, ne de nefsin fizik vucuttan çıkmasıyla gerçekleşir. İnsanın ölümü, Azrail AS. (ve yardımcıları) nın elindeki bir aletle, insan hücrelerindeki mitekondiri denilen jeneratörleri durdurmasıyla gerçekleşir. Bundan sonra fizik vucudun manyetik gücü kalmayınca açığa çıkan Ruhu, Azrail AS. Allah'a götürür teslim eder, nefs de, cesedin başında 40 gün kalır, sonra berzah alemine geçer.

  Budistlerin ve psikologların "ruh" dediği aslında "nefs"tir. "Ruh hastalıkları" demek yanlıştır. Ruh asla hastalanmaz, çünkü o, Allah'ın emrindedir. Hasta olan nefstir.
  http://rapidshare.com/files/41497904...iTaniyalim.rar

 7. menzil_guller
  Ya Hayy
  Ecrinimcim ve Ferah 36 kardeşim bilgiler için teşekkürler.Rabbim razı olsun.emeğinize sağlık..

 8. ZEHRA027
  Devamlı Üye
  Allah RAzı Olsun Soruyu Sorandanda,Cevaplayanlardanda Bizde bilgilendik..

 9. Misafir
  Peygamberler dışında hiçbir insanın vahiy almasını sağlayan kalbî hassaları yoktur! Bu söylediğiniz Kur'an hükümlerine aykırıdır!

 10. Misafir
  Bismillahirrarmanirrahim
  vallâhu ya'lemu ve entum lâ ta'lemûne
  Bakara suresi 216. ayet
  Meali...
  Ve Allah bilir ve siz bilmezsiniz.

+ Yorum Gönder
ölüler uyur mu,  ruhlar uyurmu,  ruh uyurmu,  ruh uyur mu,  ölüler uyurmu,  berzah aleminde ruhlar ne yapar,  uyurken ruhumuza ne olur