+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Gizli Nikah ve babanın bedduası Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gizli Nikah ve babanın bedduası

  Sual: Yaşım 30, ailemle yaşıyorum, düğünümüzü yapmak üzereyken nişanlım tutuklandı. Kendisi benden rica ettiği için ve bana da onu yüzüstü bırakmak gibi geldiği için hem de onu çok sevdiğimden tutuklu iken nikahımızı kıydık. Bunu babama da açık bir dille belirttim.

  Babama karşı bir saygısızlığım yok, yemeğini ve diğer istediği şeyleri elimden geldiğince yapıyorum. Arkadaş yaşantımı dahi ona göre düzenledim. Ancak kendisi sürekli hem boşanmış olduğu annemle görüşmemin devamından hem eşimin durumundan ötürü bana beddua ediyor. Mutsuz olmamı, benim de kendi çocuklarımdan çekmemi söylüyor. Bu durum çok ağırıma gidiyor.

  Hanefi mezhebindeyim, dini nikah kıyamadık ama kıymış olsaydık da ailemin rızası olmadan evlenebileceğimi biliyorum. Dolayısıyla onun bana "yazıklar olsun, bunu bana neden yapıyorsun!" demesi ona kötü sözle karşılık vermediğim sürece bana haksızca söylediği birşey olarak geliyor.

  Bu beddualardan etkilenmemek için ne yapmalıyım? ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  --->: Gizli Nikah ve babanın bedduası


  Reklam  Cevap: İslam dini evladın anne ve babaya karşı son derece saygılı olmasını istemiş ve onlara karşı en küçük bir hürmetsizliği dahi haram kılmıştır. Bu bakımdan evlat anne ve babanın meşru dairedeki isteklerine uymalı ve onların hayır dualarını almalıdır. Anne babanın bedduasından ise sakınmalıdır. Ancak haksız olarak beddua ederlerse Allah her şeyin iç yüzünü bilmektedir. Elbette anne baba dahi olsa haksız olarak yapılan bedduadan dolayı evladı hesaba çekmeyecektir ve haklarını helal etmemelerinden dolayı evladı sorumlu tutmayacaktır. Yeterki evlat anne ve babasına karşı vazifeyi aksatmasın.

  Rasûlüllah Efendimiz: "Ben lânetçi olarak gönderilmedim." (Müslim, Birr 87) buyurur. Bir mü'mine lânet (Beddua) etmenin, onu öldürmek gibi olduğunu bildirir. (Buhârî, edep 44) Yapılan bir lânetin (bedduanın) yerine vardığında haksız yere yapıldıgını görünce sahibine döneceğini haber verir. (Tirmizî, Birr 48; Ebû Dâvûd, Edep 45)

  Dua ve bedduaları kabul edecek olan Allahtır. Eğer haksız iseler anne baba da olsa bedduaları kabul olmaz. Ancak anne baba haksız da olsa çocukların onlara isyan etmesi ve onları rencide etmesi doğru değildir. Onların her türlü helal isteklerine uymak gerekir. Ancak haram isteklerine uyulmaz.

  Ayrıca haksız yere yapılan beddua geçerli değildir. Anne ve baba olmak evlatları üzerinde sınırsız tasarruf hakkını gerektirmez. Anne ve babanın yaptığı haksızlıklara karşı, evladın güzel bir lisanla onları kırmadan uyarması gerekir. Şayet güzel lisandan anlamıyorlarsa ya da kırılacaklarsa susmak daha uygundur.

 3. nurten63
  Üye
  Bu Paylaşımınız Için Allah Razı Olsun.haksız Yere Duyduğum çirkin Sözler Beni çok Etkiliyordu.şimdi Içim Huzurlu...

+ Yorum Gönder