+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hayırlı amelini gözünde büyütüp gurura kapılmasına ne denir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hayırlı amelini gözünde büyütüp gurura kapılmasına ne denir?

  Sual: bir kulun işlediği amelin şerefini allah teala nın dışında birşeyde insanlarda veya benzeri şeylerde arayarak hayırlı amelini gözünde büyütüp gurura kapılmasına ne denir? ? 2. kanarya
  Devamlı Üye

  --->: Hayırlı amelini gözünde büyütüp gurura kapılmasına ne denir?


  Reklam  Cevap: Kişinin yapmış olduğu bir ameli Başkaları görsün diye yaparsa veye rızasını Allah'tan değil de Kuldan beklerse Buna Riya Denir kardeş Selametle....

 3. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  bir kulun, işlediği amelin şerefini allah teÂla’nın dışında bir şeyde, insanlarda veya benzeri şeylerde arayarak, hayırlı amelini gözünde büyütüp gurura kapılmasına Ucub denir.
  UCB (Ucub)
  Üç şey insanı felâkete sürükler: Buhl (cimrilik), hevâ (nefsin arzuları) ve ucb. (Hadîs-i şerîf-Beyhekî

  İslâmiyet'in emirlerini bildiriniz ve yasak ettiklerini anlatınız! Bir kimse ucb eder, sizi dinlemezse, kendi hâlinizi ıslâh ediniz. (Hadîs-i şerîf-Berîka)

  Bütün kötülüklerin başı, kaynağı üçtür: Hased (kıskançlık), riyâ (gösteriş), ucb. Kalbini bunlardan temizlemeye çalış! (İmâm-ı Gazâlî)

  Ucb sâhibi, Allahü teâlânın mekrini ve azâbını unutur. Başkalarından istifâde etmekten mahrûm kalır. Kimse ile meşveret etmez, danışmaz. Günâh işleyenin boynu bükük olur. Tövbe edebilir. Ucb sâhibi, ilmi ve ameli ile mağrûr olur. Egoist olur. Tövbe etmesi güç olur. Günâh işleyenlerin iniltileri, Allahü teâlâya, tesbîh çekenlerin övünmesinden iyi gelir. Ucbun en kötüsü, hatâlarını, nefsinin hevâsını beğenmektir. Hep nefsine uyar, nasîhat kabûl etmez. Başkalarını câhil sanır. Hâlbuki, kendisi çok câhildir. Bid'at sâhibleri böyledirler.Bozuk, sapık îtikâdlarını ve amellerini, doğru ve iyi bilip, bunlara sarılmışlardır. Böyle ucbun ilâcı çok güçtür. (Muhammed Hâdimî)

  Ucbun zararları, âfetleri çoktur: Kibre sebeb olur. Günahları unutmaya sebeb olur. Günâh kalbi karartır. Günâhlarını düşünen kimse, ibâdetlerini büyük görmez. İbâdet yapmanın da, Allahü teâlânın lütfu, ihsânı olduğunu düşünür. Îsâ aleyhisselâm buyurdu ki: "Ey havârîler! Rüzgâr çok ışıkları söndürmüştür. Ucb da çok ibâdetleri söndürmüş, sevâbları yok etmiştir." (M. Hâdimî)

  Yaptığı ibâdetlerin, iyiliklerin kıymetini bilerek, bunların elden gitmesini düşünerek korkmak, üzülmek ucb olmaz. Yâhut bunların Allahü teâlâdan gelen nîmetler olduğunu düşünerek, sevinmek de, ucb olmaz. Bunların Allahü teâlâdan gelen nîmetler olduğunu düşünmeyerek kendi yaptığını, kazandığını sanarak sevinmek, kendini beğenmek, ucb olur. Ucbun zıddına minnet denir. Minnet, nîmete kendi eliyle, kendi çalışmasıyla kavuşmadığını, Allahü teâlânın lütfu olduğunu düşünmektir. Böyle düşünmek, ucb tehlikesi olduğu zaman farz olur. (M. Hâdimî)


 4. kanarya
  Devamlı Üye
  Ben Riya diye Biliyordum kardeş Aslında soruyu tam anlayamadım

 5. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Hayırlı amelini gözünde büyütüp gurura kapılmasına ne denir?
  Ben Riya diye Biliyordum kardeş Aslında soruyu tam anlayamadım
  Yok kardeşim bu ucb dur.
  Riya ise iki yüzlülüktür.amellerinde gösteriş yapmak demektir
  her ikiside kalbin kötü hastalıklarındandır.
  Rabbim bizi bu hastalıklardan muhafaza etsin.

 6. hbevci
  Devamlı Üye
  ALLAH razı olsun.yenı bılgılendım,ogrendım sayende UCB nedemek

+ Yorum Gönder