Konusunu Oylayın.: Arsanın zekatı varmı varsa neye göre hesaplanacak

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Arsanın zekatı varmı varsa neye göre hesaplanacak
 1. 19.Ağustos.2010, 19:49
  1
  Misafir

  Arsanın zekatı varmı varsa neye göre hesaplanacak


  Arsanın zekatı varmı varsa neye göre hesaplanacak Mumsema S.a. işyeri yapmak yada yapılı bir işyeri satın almak için aldığım arsanın zekatı varmı varsa neye göre hesaplanacak.Yardımcı olursanız bizleri sevindirirsiniz.S.A.


 2. 19.Ağustos.2010, 19:49
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  S.a. işyeri yapmak yada yapılı bir işyeri satın almak için aldığım arsanın zekatı varmı varsa neye göre hesaplanacak.Yardımcı olursanız bizleri sevindirirsiniz.S.A.

 3. 19.Ağustos.2010, 22:29
  2
  Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Aralık.2009
  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 8,413
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 141
  Bulunduğu yer: Akdeniz

  --->: arsanın zekatı varmı varsa neye göre hesaplanacak
  Arsa ve Daire Zekâtı:  Arsalar iki maksadla alınır: Ya üzerinde ev veya akar getiren bir bina yapmak için, Ya da arsayı arsa olarak tutup kâr elde etmek için... Birinci niyetle alınan arsalarda ticaret niyeti olmayıp mülk edinmek gayesi olduğundan, kıymetleri itibariyle zekâta girmezler. Getirdikleri kira bedelinden zekâtları verilir. Ticaret maksadı ile satın alınan arsalar parsellenerek veya tüm olarak satışa arzedildiklerinden ticaret eşyası kısmına girerler. Bunların kıymetleri üzerinden zekâtları verilir. İnşa edilerek kiraya verilen veya oturulan binaların kıymeti üzerinden zekât yoktur, getirdikleri kiralara zekât düşer. Satış için inşa edilen bina ve apartman daireleri, ticaret malı kısmına girdiklerinden, bunların da kıymetleri üzerinden zekâtları verilir.
  Mehmet Dikmen 4. 19.Ağustos.2010, 22:29
  2
  Hüvel Baki..  Arsa ve Daire Zekâtı:  Arsalar iki maksadla alınır: Ya üzerinde ev veya akar getiren bir bina yapmak için, Ya da arsayı arsa olarak tutup kâr elde etmek için... Birinci niyetle alınan arsalarda ticaret niyeti olmayıp mülk edinmek gayesi olduğundan, kıymetleri itibariyle zekâta girmezler. Getirdikleri kira bedelinden zekâtları verilir. Ticaret maksadı ile satın alınan arsalar parsellenerek veya tüm olarak satışa arzedildiklerinden ticaret eşyası kısmına girerler. Bunların kıymetleri üzerinden zekâtları verilir. İnşa edilerek kiraya verilen veya oturulan binaların kıymeti üzerinden zekât yoktur, getirdikleri kiralara zekât düşer. Satış için inşa edilen bina ve apartman daireleri, ticaret malı kısmına girdiklerinden, bunların da kıymetleri üzerinden zekâtları verilir.
  Mehmet Dikmen


 5. 26.Mart.2016, 00:37
  3
  Şema
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 20.Mart.2007
  Üye No: 123
  Mesaj Sayısı: 9,307
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 103

  Cevap: Arsanın zekatı varmı varsa neye göre hesaplanacak

  işyeri yapmak için için alınan arsaya zekat düşmez ama işyeri yapıp satma amaçlı alınan arsaya zekat düşer, değeri hesaplanır ve %2,5 zekat verilir.


 6. 26.Mart.2016, 00:37
  3
  Moderatör
  işyeri yapmak için için alınan arsaya zekat düşmez ama işyeri yapıp satma amaçlı alınan arsaya zekat düşer, değeri hesaplanır ve %2,5 zekat verilir.
+ Yorum Gönder