+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Arsanın zekatı varmı varsa neye göre hesaplanacak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Arsanın zekatı varmı varsa neye göre hesaplanacak

  Sual: S.a. işyeri yapmak yada yapılı bir işyeri satın almak için aldığım arsanın zekatı varmı varsa neye göre hesaplanacak.Yardımcı olursanız bizleri sevindirirsiniz.S.A. ? 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  --->: arsanın zekatı varmı varsa neye göre hesaplanacak


  Reklam  Cevap: Arsa ve Daire Zekâtı:  Arsalar iki maksadla alınır: Ya üzerinde ev veya akar getiren bir bina yapmak için, Ya da arsayı arsa olarak tutup kâr elde etmek için... Birinci niyetle alınan arsalarda ticaret niyeti olmayıp mülk edinmek gayesi olduğundan, kıymetleri itibariyle zekâta girmezler. Getirdikleri kira bedelinden zekâtları verilir. Ticaret maksadı ile satın alınan arsalar parsellenerek veya tüm olarak satışa arzedildiklerinden ticaret eşyası kısmına girerler. Bunların kıymetleri üzerinden zekâtları verilir. İnşa edilerek kiraya verilen veya oturulan binaların kıymeti üzerinden zekât yoktur, getirdikleri kiralara zekât düşer. Satış için inşa edilen bina ve apartman daireleri, ticaret malı kısmına girdiklerinden, bunların da kıymetleri üzerinden zekâtları verilir.
  Mehmet Dikmen


 3. Şema
  el-âsa limen âsa
  işyeri yapmak için için alınan arsaya zekat düşmez ama işyeri yapıp satma amaçlı alınan arsaya zekat düşer, değeri hesaplanır ve %2,5 zekat verilir.

+ Yorum Gönder
arsanın zekatı,  arsanın zekatı olur mu cübbeli