+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çalışıyorum öğlenarası başım açık internetten kuran okuyabilir miyim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çalışıyorum öğlenarası başım açık internetten kuran okuyabilir miyim

  Sual: Bir kamu kuruluşunda memur olarak çalışıyorum.İşten kalan zamanımda bilgisayarda kuranı kerimden hatim takip etmek istiyorum. Ancak başörtüsü olmadan okuyabilir miyim ?... ? 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  --->: çalışıyorum öğlenarası başım açık internetten kuran okuyabilir miyim


  Reklam  Cevap: Başı ve kolları açık Kuran okumak nasıl caiz olabilir böyle namaz kılmak caiz değilken. Sonuçta namazda da kurandan sureler okunuyor. Bu çelişkili olmuyor mu?


  Her ibadetin kendine göre şartları vardır. Namazın kılınması için gereken hükümler farklı, orucun tutulması için gereken hükümler farklı ve Kuranı Kerimin okunması için gereken hükümler de farklıdır.


  Mesela abdestsiz namaz kılınmadığı halde oruç tutulabilir ve ezberden veya mushafı tutmadan Kuranı Kerim okunabilir.

  SİE

  ___________________


  Kuran okurken tesettür nasıl olmalı. Başı açık olarak yada basörtüsünü arkadan baglayarak bir de çocuk emzirirken okunabilir mi?


  Başı açık Kuran okumak caizdir. Namaz kılarken ve kendine nikah düşen erkeklerin yanında kadının başını örtmesi farzdır. Bunların dışında ise örtmesi daha iyi olmakla beraber farz değildir. Bu açıdan abdesti yokken ve başı açıkken dua etmek, hadis okumak ve Kurana dokunmadan ayet ve sure okumak caizdir. Ayakta, otururken, yürürken ve yatarken dua ve Kuran okumak da caizdir. Ayrıca çocuk emzirirken de Kuran okunabilir.

  Kur'ân-ı Kerîm'i okumak isteyen kimsenin abdest alıp kıbleye doğru oturması sünnettir. Ancak yürürken veya yatarken onu okumakta beis yoktur. İshak bin İbrahim diyor ki: Ebû Abdullah ile birlikte camiye giderken Kehf süresini okuduğunu işittim. Aişe (ra) de şöyle diyor: Ben sedirimin üzerine uzanmış iken Kur'ân-ı Kerîm'i okurdum. (Muğni, I. 803)
  SİE


+ Yorum Gönder
baş açık kuran okunur mu