+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hz.Hamza nasıl bir yapıya sahipti boyu posu nasıldır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hz.Hamza nasıl bir yapıya sahipti boyu posu nasıldır


 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  --->: Hz.Hamza nasıl bir yapıya sahipti boyu posu nasıldır


  Reklam  Cevap: HAZRET-İ HAMZA (r.a)

  Babası Abdülmuttalip, Anası Vehib kızı Hâle Hâtundur. Peygamber efendimizden (asm)
  2 yaş büyük, öz amcası ve süt kardeşi idiler. Süveybe Hâtun, her ikisine de “Süt analığı” yapmıştı.
  Hazret-i Hamza, Kureyş’in en asil soyundan olması yanında; çok iyi kılıç kullanır, mükemmel ok atardı. Güçlü kuvvetli bir savaşçı idi... Müslümanlığı kabul ettikten sonra da aynı kahramanlığı ALLAH, Peygamber ve İslâm dini uğrunda göstermiştir. Bu yüzden Resûlullah efendimiz (sav) kendisine Esedullah, (ALLAH'ın Aslanı) lâkabını vermişlerdi.
  hz Hamza'nın boyu hakkında uzun olduğu ve omuzlarının geniş olduğu kaynaklarda yazılıdır. 2 m civarı
  Peygamber efendimiz (sav), Mekke ve Medineliler arasında din kardeşliği ilân etmişlerdi. Hazret-i Hamza da, Peygamber efendimizin azatlı evlâtlığı Zeyd (r.a) ile kardeş olmuştu. Kendisini o kadar çok severdi ki, ALLAH yolunda harbe çıkarken, bütün mülkünü Zeyd’e vasiyet ederdi.
  Müşriklere karşı harekete geçen, ilk İslâm birliğinin kumandanı Hazret-i Hamza idi.. Sonraki seferler de ekseriya onun kumandanlığında yapılmıştır. Büyük Bedir Gâzâsı’nın en büyük kahramanlarını n başında, Hazret-i Hamza gelir. Bedir’in intikamı için Kureyşli müşrikler, Uhud’a koştular. Bu ibretli gazada Resûlulllahın yiğit amcası, hakikaten “ALLAH'ın Aslanı” olduğunu isbat etmiştir. Fakat pusuya düşürülerek, şehit edilmiştir.. O gün 57 yaşlarında bulunuyordu. Çarpışma bittikten sonra Resûl-i Ekrem efendimiz, Uhud şehitlerini ikişer ikişer defnettirdiler. .. Sevgili Peygamberimiz beyaz renkli İlk İslâm Sancağı’nı ona teslim etmişlerdi Din düşmanları, ‘Şehidlerin Efendisi’ne o kadar kin kusuyorlardı ki, mübârek vücudunu 70 parçaya ayırmışlardı.

  HAZRET-İ HAMZA (r .a)' ın Ruhuna El-Fatiha

 3. Misafir
  Hz. Hamza iri ve uzun boyluydu Allahın arslanı

 4. Misafir
  hz hamazanın boyu kç metre

 5. Misafir
  Allahın arslanı hz.imam ali efendimizdir.ünvanlar karıştirılmasın bi zahmet.

 6. Misafir
  Islamiyetde iki esedullah vardır , biri Hz. Hamza diğeri Haydarı Kerrar (Hz.Ali). Burda yazılanlar doğru. Ve Hz. Hamza , rivayetlere göre fazla uzun değil 1.80'i geçkin ve geniş omuzlu, ince belli imiş. Ama bizim için önemli olan ney uğruna şehit oldular. Allah Azze ve Celle uğruna. Başta Resulullah ve tüm şehitlerimizin ruhlarına Fatiha, Amin

 7. Misafir
  arkadaslar Hz. Hamza Allah in Arslanidir ve o kadar yureklidir ki sorgu meleklerine.bile.hesap sormustur (bir.rivayete gore ) Hz Ali ise Allah in kilicidir cok fazla bileklo kuvvetli ve kaliplidir .

 8. Misafir
  Eski dile güre uzunluğu (60)zıra yani şuanki dilde 60 dirsek yani dirsekten parmak ucuna kadar genişliği 7 dirsektir..

 9. Misafir
  Yaklaşık 1.75 boyunda ve kalıplı biri olduğunu sanıyorum okuduğum kitaplardan

+ Yorum Gönder
hz hamzanın özellikleri,  hz hamza fiziksel özellikleri,  hz hamzanın boyu,  hz hamzanın fiziksel özellikleri,  hz hamza boyu,  hz hamza nasıl biriydi,  hz hamzanın kılıcı