+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yüzde 80 bitmiş bir daire aldım bu dairenin zekatı varmı varsa nasıl verilir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yüzde 80 bitmiş bir daire aldım bu dairenin zekatı varmı varsa nasıl verilir

  Sual: bir daire var 1 sene önce yüzde 80 bitmiş bir daire aldım bu dairenin zekatı varmı varsa nasıl verilir ? 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  --->: yüzde 80 bitmiş bir daire aldım bu dairenin zekatı varmı varsa nasıl verilir


  Reklam  Cevap: Arsa ve Daire Zekâtı:  Arsalar iki maksadla alınır: Ya üzerinde ev veya akar getiren bir bina yapmak için, Ya da arsayı arsa olarak tutup kâr elde etmek için... Birinci niyetle alınan arsalarda ticaret niyeti olmayıp mülk edinmek gayesi olduğundan, kıymetleri itibariyle zekâta girmezler. Getirdikleri kira bedelinden zekâtları verilir. Ticaret maksadı ile satın alınan arsalar parsellenerek veya tüm olarak satışa arzedildiklerinden ticaret eşyası kısmına girerler. Bunların kıymetleri üzerinden zekâtları verilir. İnşa edilerek kiraya verilen veya oturulan binaların kıymeti üzerinden zekât yoktur, getirdikleri kiralara zekât düşer. Satış için inşa edilen bina ve apartman daireleri, ticaret malı kısmına girdiklerinden, bunların da kıymetleri üzerinden zekâtları verilir.


  Mehmet Dikmen


+ Yorum Gönder