Konusunu Oylayın.: Yüzde 80 bitmiş bir daire aldım bu dairenin zekatı varmı varsa nasıl verilir

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Yüzde 80 bitmiş bir daire aldım bu dairenin zekatı varmı varsa nasıl verilir
 1. 17.Ağustos.2010, 19:21
  1
  Misafir

  Yüzde 80 bitmiş bir daire aldım bu dairenin zekatı varmı varsa nasıl verilir


  Yüzde 80 bitmiş bir daire aldım bu dairenin zekatı varmı varsa nasıl verilir Mumsema bir daire var 1 sene önce yüzde 80 bitmiş bir daire aldım bu dairenin zekatı varmı varsa nasıl verilir


 2. 17.Ağustos.2010, 19:21
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  bir daire var 1 sene önce yüzde 80 bitmiş bir daire aldım bu dairenin zekatı varmı varsa nasıl verilir

 3. 17.Ağustos.2010, 22:22
  2
  Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 15.Aralık.2009
  Üye No: 69122
  Mesaj Sayısı: 8,413
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 141
  Bulunduğu yer: Akdeniz

  --->: yüzde 80 bitmiş bir daire aldım bu dairenin zekatı varmı varsa nasıl verilir
  Arsa ve Daire Zekâtı:  Arsalar iki maksadla alınır: Ya üzerinde ev veya akar getiren bir bina yapmak için, Ya da arsayı arsa olarak tutup kâr elde etmek için... Birinci niyetle alınan arsalarda ticaret niyeti olmayıp mülk edinmek gayesi olduğundan, kıymetleri itibariyle zekâta girmezler. Getirdikleri kira bedelinden zekâtları verilir. Ticaret maksadı ile satın alınan arsalar parsellenerek veya tüm olarak satışa arzedildiklerinden ticaret eşyası kısmına girerler. Bunların kıymetleri üzerinden zekâtları verilir. İnşa edilerek kiraya verilen veya oturulan binaların kıymeti üzerinden zekât yoktur, getirdikleri kiralara zekât düşer. Satış için inşa edilen bina ve apartman daireleri, ticaret malı kısmına girdiklerinden, bunların da kıymetleri üzerinden zekâtları verilir.


  Mehmet Dikmen 4. 17.Ağustos.2010, 22:22
  2
  Hüvel Baki..  Arsa ve Daire Zekâtı:  Arsalar iki maksadla alınır: Ya üzerinde ev veya akar getiren bir bina yapmak için, Ya da arsayı arsa olarak tutup kâr elde etmek için... Birinci niyetle alınan arsalarda ticaret niyeti olmayıp mülk edinmek gayesi olduğundan, kıymetleri itibariyle zekâta girmezler. Getirdikleri kira bedelinden zekâtları verilir. Ticaret maksadı ile satın alınan arsalar parsellenerek veya tüm olarak satışa arzedildiklerinden ticaret eşyası kısmına girerler. Bunların kıymetleri üzerinden zekâtları verilir. İnşa edilerek kiraya verilen veya oturulan binaların kıymeti üzerinden zekât yoktur, getirdikleri kiralara zekât düşer. Satış için inşa edilen bina ve apartman daireleri, ticaret malı kısmına girdiklerinden, bunların da kıymetleri üzerinden zekâtları verilir.


  Mehmet Dikmen

+ Yorum Gönder