+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden 40 koyunu olan çobanın vermesi gereken zekat nasıl hesaplanır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  40 koyunu olan çobanın vermesi gereken zekat nasıl hesaplanır


 2. Ehfiya
  عُضْو

  --->: 40 koyunu olan çobanın vermesi gereken zekat nasıl hesaplanır


  Reklam  Cevap:
  Koyun ve Keçilerin Zekatı
  Saime olan koyun ve keçinin zekat nisabı kırktır. Bunlar kırktan az ise zekatları yoktur. Bunlar kırk koyun olunca bir koyun zekat verilir. Kırkdan sonra yüz yirmi bir koyuna kadar zekat yoktur. Yüz yirmi bir koyundan iki yüz bir koyuna kadar iki koyun zekat verilir iki yüz bir koyundan dört yüz koyuna kadar üç koyun verilir. Tam dört yüz koyun için de dört koyun zekat verilir. Bundan sonra her yüz koyun için bir koyun verilir. Yüzü doldurmayan koyun sayısı zekata bağlı olmaz. Zekat olarak verilecek koyun bir yaşını doldurmuş olmalıdır sahih olan budur.
  Keçi de koyun gibidir. Bunlar bir cins sayılır. Bunlar nisabı doldurmak için birbirlerine ilave edilirler. Böylece otuz koyun ile on keçiden bir koyun zekat gerekir. Bunların erkekleri ile dişileri zekat hesabı bakımından eşittir. Zekat olarak verilecek hayvan erkek de dişi de olabilir. Karışık olan koyun ve keçilerden hangisi daha fazla ise ondan zekat vermek sünnettir. Eğer bunlar eşit ise mal sahibi dilediği cinsten zekatı verir. Fakat bu hayvanların hepsi aynı cinsten olursa o cinsten zekatın verilmesi gerekir. Mevcut olan koyunlar yerine keçiden veya keçiler yerine koyundan zekat veremez.

+ Yorum Gönder