+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sağ ve sol omuzlardaki meleklerin isimleri nelerdir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sağ ve sol omuzlardaki meleklerin isimleri nelerdir


 2. arifselim
  Yönetici

  Reklam  Cevap: Selamun aleykum kardeşim.
  Allah insanla birlikte ölene dek onunla olan iki özel melek yaratmıştır. Be meleklere Kiramen katibin denir.
  Ayrıca bunların ayrı ayrı isimleri 'Rakib ve Atid' tir. Be melekler insan hesap verdiği ana kadar onunla birlikte olurlar ve dünyada yaptıklarından dolayı ona şahitlik ederler.
  Kuranı kerimde bu melekler hakkında şöyle buyrulmuştur:

  "Üzerinizde yaptıklarınızı koruyucu melekler vardır. Onlar şerefli, değerli kâtiplerdir. Her yaptığınızı bilirler." (İnfitâr, 82/10-12)

 3. Ensar
  لا اله ا لا ا لله


  KİRAMEN KÂTİBÎN NEDİR?
  Değerli, dürüst, görevini kusursuz yapan yazıcılar anlamına gelen kirâmen kâtibîn tabiri, insanların hayır ve şer, iyi ve kötü bütün yaptıklarını amel defterlerine kaydedip korumakla görevli meleklerin unvanıdır. Bunlara hafaza melekleri de denir. Kirâmen kâtibîn tabiri, Kur'ân'da bir âyette geçmiştir: "Üzerinizde yaptıklarınızı koruyucu melekler vardır. Onlar şerefli, değerli kâtiplerdir. Her yaptığınızı bilirler." (İnfitâr, 82/10-12) İnsanların sağında ve solunda bulunurlar. "İnsanın sağında ve solunda oturan iki alıcı melek, onun sözlerini ve yaptıklarını kaydetmektedir. İnsan hiçbir söz söylemez ki, yanında onu gözetleyen, dediklerini zapteden bir melek bulunmasın." (Kâf, 50/17-18) Bu yazıcı meleklerin insanın söz ve amellerini kaydedip zaptettikleri deftere, amel defteri/kitap denir. Bu kitap kıyamet gününde, insanlara ön veya arkalarından (İnşikâk, 84/10), sağ veya sol ellerine (Hâkka, 69/19-25) verilir. "Oku kitabını" (İsrâ, 17/14) denir, insan bu kitapta her şeyi hazır bulur (Kehf,18/49). (İ.K.)

 4. Fetva Meclisi
  Moderatör
  yazıcı melekler nelerdir

  “Değerli yazıcılar” anlamına gelen Kirâmen Katibîn insanların yanlarında bulunan ve onların yaptıkları işleri amel defterine yazmakla görevli bulunan melekler demektir. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmaktadır: “Hâlbuki sizin üstünüzde hakiki bekçiler ve çok değerli yazıcılar (kirâmen katibîn) vardır ki, onlar ne yaparsanız bilirler.” (İnfitâr, 82/11-12) Hafaza, rakîb-atîd melekleri de denilen bu meleklerin belirtilen yazma görevinden başka ahiret günü hesap sırasında yapılan işlere şahitlik edecekleri de ayetlerde bildirilmektedir: “Sûr’a da üflenmiştir. İşte bu tehdidin (gerçekleşmiş) günüdür. O gün herkes beraberinde sürücü ve şahit (iki) melek bulunduğu halde mahşere gelmiştir.” (Kaf, 50/20-21) Diğer taraftan İslam âlimleri söz konusu meleklerin yazma daha doğrusu kayda alma görevini nasıl yaptıkları konusunda kesin bir şey söylenemeyeceğini beyan etmişlerdir.


 5. Misafir
  Kiramen kitabın melekleri hangisi sağda diğeri solda tesekkur ederim

 6. Misafir
  ikisi birlikte kiramen kâtibin olarak adlandırılmış diye biliyorum

  Acizane bilgim... Flood oldu yanlışlıkla üzgünüm admin.

  din konusumda aydınlatan herkesten Allah razı olsun

 7. Misafir
  Dine saygısı olanlara gönülden teşekkürşer cevabı kiramen katibindir by

 8. Misafir
  Sağdaki: Rakib
  Soldaki: Atid

 9. Misafir
  Sağdakinin katip soldakinin ise kiramen mi?

 10. klav
  Üye
  Kiramen katibin ikisinin ortak ismidir. Sağdakinin ismi Rakip soldakinin ismi ise Atid dir.

 11. Misafir
  Şimdi gelelim asıl ise cin ler taifesinden bazı lari bu melek leri fark edip onların yerine geçmesiyle musallat olmuş ola bilir lermi insana çünkü bu yüzden kafayı yiyen çok insan var.

 12. Misafir
  Cinler ve melekler ayrı ayrı yaratılan varlıklardır birbirlerinin yerine geçmezler inançsız cinler dinden uzak yaşayanlara veya insanların zayıf depresif anlarında kötü niyetli kişiler tarafından musallat edilebilir bunun çözümû kurtuluşu ayetel -kürsidir

+ Yorum Gönder
sağ ve sol melekler,  omuzlardaki melekler,  omuzdaki melekler,  yazıcı meleklerin isimleri,  sağ sol melekleri,  sağ ve sol omuzdaki meleklerin isimleri,  sağ ve sol meleklerin isimleri